YAZARLAR

Tüm Yazıları Süha ÖRTÜLÜ

İki mesaj

14.03.2019 08:42

CHP’nin İyi Parti destekli Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, önceki gün JW Marriot Hotel’de düzenlediği basın toplantısında,  ‘’görevi kötüye kullanma’’ iddiasıyla hakkında düzenlenen iddianameyle ilgili açıklamalarda bulundu.

‘’İddiadaki gerçeklik payı nedir?’’ sorusu, yargının vereceği kararla yanıt bulacak.

Bizim merakımız bir başka noktada odaklaşıyor.

CHP Çankaya İlçe Teşkilatı, 11 Mart akşamı 20.18’de üyelerin cep telefonlarına gönderdiği mesajda, Yavaş’ın bir gün sonra düzenleyeceği basın toplantısıyla ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı:

‘’Çankayamız, demokrasiye ve Ankara’nın başkanına sahip çıkıyor. 12 Mart 2019(yarın) saat 09.00’da Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Mansur Yavaş’ın basın toplantısına  Katılmak üzere JW Marriot Hotel Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:1 Söğütözü adresine bekliyoruz’’

Mesajı alanlar, ertesi güne ilişkin kişisel programlarını Yavaş’ın basın toplantısına katılabilecek biçimde planlamaya çalışırken, cep telefonlarına ikinci bir mesaj geldi.

Saat 20.50’de gelen bu mesajda ise şöyle deniliyordu:

‘’Değerli üyemiz, olası gerginlik ve provokasyona karşı, güvenlik gerekçesiyle, yarın yapılacak olan, Ankara Büyükşehir Başkan Adayımız Sayın Mansur Yavaş’ın basın açıklamasına katılım iptal edilmiştir.’’

Art arda gelen iki farklı mesaj, doğrusu merak uyandırıyor.

İlk mesajın ardından geçen 32 dakikalık sürede, üyelere gönderilen katılım çağrısının iptali yönündeki mesaj acaba hangi gerekçeyle alındı?

İlk gönderi olası bir ‘’provokasyon’’ ya da ‘’güvenlik’’ sorunu hesap edilmeden aceleyle kaleme alınmış bir mesaj olduğu gerekçesiyle mi?

Ya da parti yetkililerinin, seçime günler kala, CHP’li üyelerden oluşacak kalabalık bir partili grubunun basın toplantısına katılımının ‘’gerilimi tırmandırıcı’’ bir etki yaratmasından kaçınma amacıyla mı?

Yoksa çok daha farklı bir gerekçeyle mi?

Sahi neden acaba?

Haberler

Spor

TFF başkanlığına 5 aday

Spor

MKE Ankaragücü sezonu İzmir'de kapatacak

Ekonomi

“Yaklaşık 40 milyon kişi internetten alışveriş yapıyor” 

Genel

 Emeklinin bayram ikaremiyesi 31 Mayıs'ta 

Dünya

May 7 Haziran'da istifa edeceğini açıkladı

Spor

Osmanlıspor'da Gazişehir Gaziantep maçı hazırlıkları

Ekonomi

İstihdam endeksi yüzde 8,6 azaldı

Eğitim

 ALES sonuçları açıklandı 

Politika

CHP'den "YSK'nın gerekçeli kararına" tepki

Politika

12 soruda YSK'nin İstanbul gerekçesi

Spor

Tekvandonun "Yaman" kadını

Politika

Özkoç: Kendisi kaptan köşkünde