İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Büyükşehir hijyen önlemlerini artırdı

Genel

Ankara Çayı'nda atık temizliği

Genel

"İç Anadolu'nun Çukurovası" mevsimlik işçilerin ekmek kapısı

Genel

Başkent'te turistik hibrit araç büyük ilgi görüyor

Genel

“Anna Karenina” sanatseverlerle buluşuyor

Genel

Altınköy'de hasat yapıldı

Genel

Afiyet ver kampanyası rekora koşuyor

Genel

Yeni dev adamlar Altındağ'da yetişiyor

Genel

Mesainin ilk günü bayramlaşma ile başladı

Genel

Keçiören meydan projesi hizmete açıldı

Spor

Gençlerbirliği'nin yeni teknik direktörü Mert Nobre oldu 

Sağlık

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 18 milyon 261 bini geçti

Yaşam

Yaşam Haberleri

Düşlerinin peşinden giden diş hekimi bisikletiyle yollarda

08.04.2018 12:42
Düşlerinin peşinden giden diş hekimi bisikletiyle yollarda

Diş hekimliğinin sıra dışı yaşamıyla dikkat çeken Yalçın Ergir, Kurtuluş Savaşı'nın verildiği dönemde "Batı Cephesi" olarak bilinen bölgeyi bisikleti ile 5 günde gezdi. 
Yalçın Ergir, "Everest Ana Kampı'na çıkan", uçaktan tandem atlayış yapan, tenis oynayarak birçok kupa ve derece elde eden, hatta kitap yazan bir diş hekimi. Hayallerini gerçekleştirmek üzere yollara düştüğü için kendisine "Düş Hekimi" diyor. Birçok düşün gerçekleşebileceğini göstermek ve teşvik etmek amacıyla aktivitelerini kendi bloğundan, fotoğrafları ve hikayesiyle paylaşıyor. Diş Hekimi olarak bu yolculuğa çıkmak için işinde randevuları daha erkene vererek, akşam geç saatlere kadar çalışıp bu yolculuk için hazırlık yaptığını vurgulayan Ergir, 'Hangi işi yaparsak yapalım en iyisini yapabilmeliyiz. En büyük hayalim bu ülkeyi bisikletle pedal pedal gezmek, turistik yerlerinden ziyade Anadolu’nun her karışını görmek' şeklinde konuştu. 
Anadolu’nun Kurtuluş Savaşı'nı verdiği günlerdeki Batı Cephesi'ni bisikletiyle 5 günlük bir yolculuk yaparak deneyimlediğini belirten Ergin, hissettiklerini paylaşarak, '1922’de Mart sonunda batı cephesinde müthiş bir hazırlık var. Afyon, Kütahya, Eskişehir düşman işgali altında ve işgalin doğusunda büyük bir hazırlık var. Çoluk, çocuk, kadın, erkek onca yoksulluk şartlarında düşmanı ülkeden kovmak için büyük bir çalışma yapıyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de Batı Cephesi'nde teftişte bulunuyor. Bu tarihlerde ben de bu ortamı solumak, detaylı bilgileri yerinde öğrenmek ve bu deneyimi dostlarımla paylaşmak için bisikletle Çay, Akşehir, Ilgın bütün Batı Cephesi'nin noktalarında bir yolculuk yaptım. Batı Cephesi'nin karargahı olarak kullanılan bina Akşehir’de müze olmuş. Akşehir halkının geceleri ay ışında nasıl kağnılarla cephane taşıdığını, nasıl emek emek hazırlanıldığını, tarihin yaşandığı yerlerde, istasyonda, yollarda teftiş sırasındaki her ortamı o dönemin bire bir aynı mevsiminde adım adım kat ederek gözlemledim. Çok soğuk ve yağışlı bir dönemdeydi. Ama insan gönülle yaptığı zaman bunlar hiç etkilemiyor tabi" ifadelerini kullandı. 

"Eskinin fotoğraflarında insanın gözünü yaşartacak detaylar var" 
Eski fotoğrafların çekildiği yerleri bulup aynı yerin karelerini tekrar çeken Ergir, "Eskinin fotoğraflarında insanın gözünü yaşartacak detaylar var. O kadar zor şartlarda o kadar büyük bir zafer kazanılmış ki, eski fotoğraflarla günümüzün fotoğraflarını yan yana koyduğumuzda ne kadar hür olduğumuzu görüyoruz. Benim bisiklete binebilmem bile Büyük Taaruz’un 96 sene sonraki sonucudur" şeklinde konuştu. 
"Bu ülkeye aşıksanız daha da aşık oluyorsunuz" diyen Ergir, herkesin bu tarihi cepheleri görmesi gerektiğini söyleyerek, insanların Çanakkale’ye, Dumlupınar’a da gitmeleri gerektiğini, çocuklarını alıp tarihin geçtiği yerleri göstermelerinin önemli olduğunu anlattı. Ergir, bu ülkenin neler yaşadığını, nasıl bir zafer kazandığını, Atatürk’ün ne kadar değerli bir insan olduğunu çocuklara anlatmak gerektiğini dile getirdi. 

(İHA)