İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

AYM'den CHP'nin müftülerin nikah yetkisinin iptali başvurusuna ret

Asayiş

Ankara'yı bombalayan eski pilotlara istenen cezalar belli oldu

Asayiş

Kemal Batmaz'ın örgüt imamlarına operasyon

Eğitim

Bakan Gül ve Selçuk sınıf boyadı

Sağlık

'Çukur' oyuncularından kök hücre bağışı

Kültür-Sanat

"Sihirli flüt", Mozart'ın doğum gününde Türk Marşı çalacak

Genel

Sokak hayvanları için havalandı

Genel

Etkili kar yağışı yüzleri güldürdü 

Genel

Dink suikastı davası 12. yılında

Spor

Sharapova, son şampiyon Wozniacki'yi eledi

Genel

Hitit Federasyonu kaynak geliştirme toplantısı yaptı

Genel

Aybüke öğretmenin şehit edilmesi davasında karar

Yaşam

Yaşam Haberleri

Başkent’in doğal güzellikleri keşfedilmeyi bekliyor

03.04.2018 14:13
Başkent’in doğal güzellikleri keşfedilmeyi bekliyor

Ankara’ya 30 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam’da bulunan Şahinler Tabiat Parkı zengin orman varlığı ile görenleri büyülüyor. Doğal göletiyle yaz, kış ve bahar aylarında farklı bir görsel şölene ev sahipliği yapan parkta eğreltiotu, çayırotları, ısırgan, kuşburnu, orman sarmaşığı gibi çok sayıda bitkiyi de bir arada görmek mümkün. Volkanik tüf ve andezitlerden oluşan bölge yaban hayatı ile de dikkat çekiyor. Tilki, çakal, sansar, sincap, tavşan, kurt ve kekliklerin bulunduğu parkta piknik ve kamp da yapılabiliyor. 
Nallıhan’ın Sarıyar Mahallesi’nde yer alan Kayıkbaşı Mevkii ise yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerine huzur veren bir mesire alanı. Vatandaşlar, balıkçı tekneleriyle dolu olan gölde balık avlayarak, baraj gölü etrafında yürüyüş yapıyor. 
180’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti ise Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı’yla birleştiği havzada yer alıyor. Nallıhan Kuş Cenneti, kuşların doğal yaşam alanlarını kamera sistemiyle 24 saat izleme imkanı veriyor. Yürüyüş yolları sayesinde çok sayıda farklı kuş türünü, özellikle de soyu tükenmekte olan kara leyleğin görülebileceği 425 hektarlık bölge, 1994 yılından itibaren koruma altında. 
Çökelme ortamının özelliklerini yansıtan sarı, kahve ve kırmızı tabakaların üst üste gelmesiyle oluşan yer tabakasıyla gökkuşağı renklerine bürünen Nallıhan Kız Tepesi, doğal güzelliği ile fotoğrafçıların uğrak yeri. 
Başkent’e 200 kilometre uzaklıktaki Uyuzsuyu Şelalesi de her yıl Mart aylarının ortasından itibaren 60 metre yükseklikten akarak artan su miktarı ile doğaseverlerin ve fotoğrafçıların uğrak yeri. Sarıçalı Dağı eteğinde yer alan ve yıl boyu 36 derece su sıcaklığı ile dikkat çeken Uyuzsuyu Şelalesi, trekking yapanların da gözdesi. Seyir teraslarında oturmayı ve piknik yapmayı seven Başkentlilerin tercih ettiği mekanlar arasında yer alan şelale, halk arasında deri hastalıklarına iyi gelmesiyle de tanınıyor. 

(İHA)