İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Binlerce leylek, çiftçiye eşlik etti 

Genel

 Zafertepe'nin yeni imar planı Koray Avcı konseriyle kutlandı 

Genel

“Gençler taraftarı Cumhuriyet'e sıkı sıkıya bağlıdır” 

Genel

107 yaşındaki babasını sıkılmasın diye işe götürüyor 

Kültür-Sanat

fizy 22. Liseler Arası Müzik Yarışması'nda başvurular tamamlandı

Genel

 Bir Türküdür Çanakkale Anadolu'nun dilinde 

Genel

 Cebeci şehitliğinde gözyaşları sel oldu 

Genel

 Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı 

Kültür-Sanat

Hukukçular sağlıkçılarla aynı sahnede

Kültür-Sanat

RedBull BC One'da dünya finali kesinleşti 

Kültür-Sanat

Çocuk doktorunun resim aşkı ArtAnkara 5. Çağdaş Sanat Fuarına uzandı 

Kültür-Sanat

Çin prensesi Turandot 20 yıl sonra başkentte

Yaşam

Yaşam Haberleri

Başkent’in doğal güzellikleri keşfedilmeyi bekliyor

03.04.2018 14:13
Başkent’in doğal güzellikleri keşfedilmeyi bekliyor

Ankara’ya 30 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam’da bulunan Şahinler Tabiat Parkı zengin orman varlığı ile görenleri büyülüyor. Doğal göletiyle yaz, kış ve bahar aylarında farklı bir görsel şölene ev sahipliği yapan parkta eğreltiotu, çayırotları, ısırgan, kuşburnu, orman sarmaşığı gibi çok sayıda bitkiyi de bir arada görmek mümkün. Volkanik tüf ve andezitlerden oluşan bölge yaban hayatı ile de dikkat çekiyor. Tilki, çakal, sansar, sincap, tavşan, kurt ve kekliklerin bulunduğu parkta piknik ve kamp da yapılabiliyor. 
Nallıhan’ın Sarıyar Mahallesi’nde yer alan Kayıkbaşı Mevkii ise yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerine huzur veren bir mesire alanı. Vatandaşlar, balıkçı tekneleriyle dolu olan gölde balık avlayarak, baraj gölü etrafında yürüyüş yapıyor. 
180’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti ise Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı’yla birleştiği havzada yer alıyor. Nallıhan Kuş Cenneti, kuşların doğal yaşam alanlarını kamera sistemiyle 24 saat izleme imkanı veriyor. Yürüyüş yolları sayesinde çok sayıda farklı kuş türünü, özellikle de soyu tükenmekte olan kara leyleğin görülebileceği 425 hektarlık bölge, 1994 yılından itibaren koruma altında. 
Çökelme ortamının özelliklerini yansıtan sarı, kahve ve kırmızı tabakaların üst üste gelmesiyle oluşan yer tabakasıyla gökkuşağı renklerine bürünen Nallıhan Kız Tepesi, doğal güzelliği ile fotoğrafçıların uğrak yeri. 
Başkent’e 200 kilometre uzaklıktaki Uyuzsuyu Şelalesi de her yıl Mart aylarının ortasından itibaren 60 metre yükseklikten akarak artan su miktarı ile doğaseverlerin ve fotoğrafçıların uğrak yeri. Sarıçalı Dağı eteğinde yer alan ve yıl boyu 36 derece su sıcaklığı ile dikkat çeken Uyuzsuyu Şelalesi, trekking yapanların da gözdesi. Seyir teraslarında oturmayı ve piknik yapmayı seven Başkentlilerin tercih ettiği mekanlar arasında yer alan şelale, halk arasında deri hastalıklarına iyi gelmesiyle de tanınıyor. 

(İHA)