İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

"Gençlerin günde ortalama 2 saat 13 dakikası internette geçiyor"

Genel

Ankara'da geleneksel Türk silahları müzesi açıldı

Magazin

Didim'de Miss Apollon güzeli Rus Valeria seçildi 

Genel

Yenimahalle'de yaz okulları başlıyor

Teknoloji

Baran: Gençlerin önünün açılması gerek

Genel

Anneler, çocuklarıyla parklardaki atıkları topluyor

Genel

Yaşlılar çocukluk günlerine döndü

Spor

Yenimahalleli sporcular İtalya'dan dereceyle döndü

Kültür-Sanat

Nöbetçi Tiyatro'da 'Kaşıkçılar' sanatseverlerle buluşacak

Kültür-Sanat

Çocuk sinemacıların filmleri beyaz perdede

Kültür-Sanat

Fotoğraf tutkunları Frigya'da buluşuyor

Kültür-Sanat

Karsu Dönmez Caz Festivali”nde sahne aldı 

Yaşam

Yaşam Haberleri

Başkent’in doğal güzellikleri keşfedilmeyi bekliyor

03.04.2018 14:13
Başkent’in doğal güzellikleri keşfedilmeyi bekliyor

Ankara’ya 30 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam’da bulunan Şahinler Tabiat Parkı zengin orman varlığı ile görenleri büyülüyor. Doğal göletiyle yaz, kış ve bahar aylarında farklı bir görsel şölene ev sahipliği yapan parkta eğreltiotu, çayırotları, ısırgan, kuşburnu, orman sarmaşığı gibi çok sayıda bitkiyi de bir arada görmek mümkün. Volkanik tüf ve andezitlerden oluşan bölge yaban hayatı ile de dikkat çekiyor. Tilki, çakal, sansar, sincap, tavşan, kurt ve kekliklerin bulunduğu parkta piknik ve kamp da yapılabiliyor. 
Nallıhan’ın Sarıyar Mahallesi’nde yer alan Kayıkbaşı Mevkii ise yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerine huzur veren bir mesire alanı. Vatandaşlar, balıkçı tekneleriyle dolu olan gölde balık avlayarak, baraj gölü etrafında yürüyüş yapıyor. 
180’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti ise Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı’yla birleştiği havzada yer alıyor. Nallıhan Kuş Cenneti, kuşların doğal yaşam alanlarını kamera sistemiyle 24 saat izleme imkanı veriyor. Yürüyüş yolları sayesinde çok sayıda farklı kuş türünü, özellikle de soyu tükenmekte olan kara leyleğin görülebileceği 425 hektarlık bölge, 1994 yılından itibaren koruma altında. 
Çökelme ortamının özelliklerini yansıtan sarı, kahve ve kırmızı tabakaların üst üste gelmesiyle oluşan yer tabakasıyla gökkuşağı renklerine bürünen Nallıhan Kız Tepesi, doğal güzelliği ile fotoğrafçıların uğrak yeri. 
Başkent’e 200 kilometre uzaklıktaki Uyuzsuyu Şelalesi de her yıl Mart aylarının ortasından itibaren 60 metre yükseklikten akarak artan su miktarı ile doğaseverlerin ve fotoğrafçıların uğrak yeri. Sarıçalı Dağı eteğinde yer alan ve yıl boyu 36 derece su sıcaklığı ile dikkat çeken Uyuzsuyu Şelalesi, trekking yapanların da gözdesi. Seyir teraslarında oturmayı ve piknik yapmayı seven Başkentlilerin tercih ettiği mekanlar arasında yer alan şelale, halk arasında deri hastalıklarına iyi gelmesiyle de tanınıyor. 

(İHA)