İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Büyükşehir hijyen önlemlerini artırdı

Genel

Ankara Çayı'nda atık temizliği

Genel

"İç Anadolu'nun Çukurovası" mevsimlik işçilerin ekmek kapısı

Genel

Başkent'te turistik hibrit araç büyük ilgi görüyor

Genel

“Anna Karenina” sanatseverlerle buluşuyor

Genel

Altınköy'de hasat yapıldı

Genel

Afiyet ver kampanyası rekora koşuyor

Genel

Yeni dev adamlar Altındağ'da yetişiyor

Genel

Mesainin ilk günü bayramlaşma ile başladı

Genel

Keçiören meydan projesi hizmete açıldı

Spor

Gençlerbirliği'nin yeni teknik direktörü Mert Nobre oldu 

Sağlık

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 18 milyon 261 bini geçti

Yaşam

Yaşam Haberleri

Ankara’nın nostaljik yüzü

23.04.2018 09:34
Ankara’nın nostaljik yüzü

Makbule AKGÜL AKKUŞ
Altındağ’ın Kaleiçi Mahallesi yazın gelmesiyle daha da hareketlendi. Kaleiçi, hem şehrin ortasında hem de şehirden uzak, şahane bir kültürel ve tarihi doku sunuyor Ankaralılara. Kaleiçi’nde tarihi doku ve insanlar iç içe. Evlerde yaşam var, sokaklar canlı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler kadar fotoğraf meraklılarının da büyük ilgi gösterdiği Kaleiçi Mahallesi, gelecek yılların cazibe noktası olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Kaleiçi, Ankara’nın merkezi diyebileceğimiz bir noktada yer almasına rağmen kentin kalabalığı ve gürültüsünden tamamen uzak olması dolayısıyla kültürel ve tarihi doku içerisinde yer alan mekânlarıyla sakin bir yer arayanların da gözdesi.

150 YIL ÖNCESİNİ YAŞIYORSUNUZ

Kaleiçi’ndeki tarihi evler de, bir kokuyla, bir plak sesiyle ve bir ahşap gıcırtısıyla çocukluk anılarınız canlanıyor. Çocukluğunuz adeta kalenin sokaklarındaki kafelerin restoranların, antikacıların, butik otellerin sanat atölyelerinin ve galerilerinin kapılarının ardında yaşıyor. Mahalle tarihi dokusu, dinginliği ve insanlarının sıcakkanlılığı ile Ankaralılara nostaljik bir yaşam sunuyor. Kaleiçi Mahallesi’nin sokaklarında yürüdüğünüzde 150 yıl öncesinin sosyal yaşamını teneffüs edebiliyorsunuz. Yıpranan ve hiç dokunulmayan sokaklardaki evlerin dış cepheleri tarihi dokuya uygun şekilde restore edilmiş.

ARNAVUT KALDIRIMLARI…

Bugün kale içindeki değişik dönemlerden kalmış bir- çok eski Ankara Evi bulunuyor. Kaleiçi Mahallesi'nde bulunan eski Ankara evleri ahşap, kerpiç ve tuğladan inşa edilmiş. Kale içindeki sokaklar oldukça dar ve Arnavut kaldırım taşlarıyla döşenmiş. Evlerin altındaki dükkanlar da ise antikacılar, bakırcılar, süpürgeciler, baharatçılar ve küçük hediyelik ürünler satan dükkanlar bulunuyor. Tüm bu özellikler de sizi geçmişe yolculuk yapabileceğiniz bir zaman tüneline davet ediyor. Kale surlarına bitişik Samanpazarı Çıkrıkçılar Yokuşu'nda dokuma, bakır, çömlek, hasır, deri gibi el sanatları ürünleri de satılıyor. Kale kapısından çıkınca, civardaki Tarihi Çengel Han’da kendine yer bulmuş olan Rahmi M. Koç Müzesi ile karşılaşıyorsunuz. Yapılan düzenlemelerle yeni bir soluk kazanan tek yapı burası değil. Yine Ankara Kalesi’nin altında yer alan ve Osmanlı şehir içi hanlarının klasik bir örneği olan Çengel Han da görülmeye değer. Çengel Han’ın yakınlarında yer alan ve 18'nci yüzyıla tarihlendirilen Pirinç Han'da antikacıların ve el sanatı ürünleri satılan mağazaların bir arada olduğu bir yer. Orta avlusundaki kafe Ankara Kalesi’ne gelindiğinde ziyaret edilip gözlemeleri yenilen ve tarihi bir mekânda hoş sohbetler edilen bir ortam. Avlu çevresindeki han odaları ise hediyelik eşya satan dükkânlar olarak hizmet veriyor. Samanpazarı olarak adlandırılan hanların ve müzelerin bir arada yer aldığı bu bölge Ankara’nın en önemli turistik yeri olduğu için hediyelik eşyalar, antikalar satan dükkânlarla dolu. Bu dükkânlardan bazıları restorasyonlarla hayat bulmuş ve yeni işlevler kazandırılmış Osmanlı Dönemi eski Ankara evleri. Evlerden bazıları da restoran ve kafe olarak hizmet vererek yaşatılıyor. Evler, hanlar ve kalenin bir arada görülebildiğini düşündüğümüzde bir açık hava müzesi olarak adlandırılmayı en çok hak eden yerlerden birisi burası.

SOSYOLOJİK DÖNÜŞÜM

Ankara, Cumhuriyetle birlikte hızlı bir gelişme içine girmiş, Kaleiçi’nde yaşayanlar yeni alanlara gitmişler. Kaleiçi 1940'lı yıllardan itibaren hızla göçmenlerin yerleştiği bir alan haline gelirken bu sosyolojik dönüşüm kale içinde alt orta gelir gruplarının yoğunlaşmasıyla sonuçlandı. Ankara kentinin kale ve asıl olarak Ulus civarını ifade eden tarihi kent merkezi hızlı kentleşmenin getirdiği kimliksizleşme karşısında tarihi referanslarından da aldığı güçle Ankaralılık kimliğinin temsil alanı noktasında geliyor. Sokaklarında birkaç dilde insanlarla anlaşmaya çalışan ilkokul çağındaki çocuklara rastlarsanız şaşırmayın, çünkü orası Ankara’nın Kaleiçi Mahallesi’dir. Çocukların sesiyle yürür geleceğine Kaleiçi Mahallesi…