İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

AYM'den CHP'nin müftülerin nikah yetkisinin iptali başvurusuna ret

Asayiş

Ankara'yı bombalayan eski pilotlara istenen cezalar belli oldu

Asayiş

Kemal Batmaz'ın örgüt imamlarına operasyon

Eğitim

Bakan Gül ve Selçuk sınıf boyadı

Sağlık

'Çukur' oyuncularından kök hücre bağışı

Kültür-Sanat

"Sihirli flüt", Mozart'ın doğum gününde Türk Marşı çalacak

Genel

Sokak hayvanları için havalandı

Genel

Etkili kar yağışı yüzleri güldürdü 

Genel

Dink suikastı davası 12. yılında

Spor

Sharapova, son şampiyon Wozniacki'yi eledi

Genel

Hitit Federasyonu kaynak geliştirme toplantısı yaptı

Genel

Aybüke öğretmenin şehit edilmesi davasında karar

Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Bakanlık, dijital dönüşüme destek verecek

Tolga ALCA 22.09.2018 10:06

TOBB İkiz Kuleler Toplantı Salonu'nda TOBB ve Ticaret Bakanlığının destekleriyle e-Ticaret Sürekli Eğitim Merkezi (e-TicaretSEM) ve e-Ticaret Merkezi AŞ tarafından düzenlenen “61. TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları”nın açılışında konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, hükümet olarak görevlerinin özel sektörden gelecek talepleri karşılamak olduğunu söyledi.

TOBB İkiz Kuleler Toplantı Salonu'nda TOBB ve Ticaret Bakanlığının destekleriyle e-Ticaret Sürekli Eğitim Merkezi (e-TicaretSEM) ve e-Ticaret Merkezi AŞ tarafından düzenlenen “61. TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları”na ilgi büyüktü. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Eylül, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin eylül ayları itibarıyla bugüne kadar en fazla ihracatın yapılacağı ay olacak” ifadesini kullanırken TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, Ekimden itibaren 81 ilde KOBİ'lerimize yönelik kitlesel bir dijitalleşme eğitim programını başlatacağız” dedi.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ ÖNEMSİYORUZ”

Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Eylül, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin eylül ayları itibarıyla bugüne kadar en fazla ihracatının yapılacağı ay olacak." diyen Metin, Türkiye'nin üretmeye, ihracata ve büyümeye devam ettiğinin altını çizdi. Metin, KOBİ'lerin dijital dönüşümünü önemsediklerine ve buna destek verdiklerine işaret ederek, “Çünkü dünya ticareti gelişiyor, değişiyor, büyüyor. Bizim katma değerli ürün ihracatına ihtiyacımız var. Biz yüksek teknolojiyi yakalamış ve bunu sürdürebilmiş bir yapı istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“DESTEKLERİMİZİ ŞEKİLLENDİRİYORUZ”

Ticareti ve ihracatı artırmanın en önemli hedefleri arasında olduğuna işaret eden Metin, şöyle devam etti: “Bunun için destekler veriyoruz. KOBİ'lerimize yurt dışında ihracat yeteneği kazanması için e-ihracat ve e-ticaret sitelerine üye olabilme imkanı tanıdık. İhracatta, yeni ihracatçı, yeni ürün ve yeni pazarlar gibi hedeflerimiz var. Bunun için e-ihracat yapmak isteyen KOBİ'mizin cebinden bir kuruş çıkmadan tamamını destekliyoruz. Biz, sektörümüzün talebine göre desteklerimizi şekillendiriyoruz. Bakanlığımız 'İhracatçı olmak istiyorum.' diyen herkesin yanında”

“VERİMLİLİK ARTIŞININ ANAHTARININ DİJİTALLEŞME”

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, dünyada elektronik ticaret devrimi yaşandığını söyledi. Türkiye'de verimlilik artışının anahtarının dijitalleşme olduğunu aktaran Öztürk, Ticaret Bakanlığıyla e-ticaret sitelerinin tescili ve e-ticaret lojistik merkezi kurulumu konularında da çalıştıklarını anlattı. Öztürk, şunları kaydetti: “Dijital okuryazarlığı ve KOBİ'lerimizin dijital altyapılarını geliştirmek için projeler üretiyoruz. Sadece firmadan tüketiciye değil, firmadan firmaya yapılan e-ticareti de geliştirmek istiyoruz. Ekimden itibaren 81 ilde KOBİ'lerimize yönelik kitlesel bir dijitalleşme eğitim programını başlatacağız. İnanıyoruz ki Ticaret Bakanlığımızın liderliğinde kamu ve özel sektör elbirliğiyle bu alanda dünyanın önde gelen ülkeleri arasına gireceğiz.”