İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

"Angara'nın Yıldızları Ses Yarışması"nın finalistleri belli oldu

Genel

Nida Tüfekçi Parkı açıldı

Genel

Altındağ'da hayaller gerçeğe dönüştü

Genel

 Aşık Veysel Engelsiz Yaşam Merkezi 25 Ekim'de açılıyor

Genel

Tohum eken Gölbaşılı ellere Başkan Şimşek'ten müjde

Genel

Engellilere KPP kursu için başvurular başladı

Genel

Köse: Projelerimizin yüzde 80'ini gerçekleştirdik

Genel

Keçiören'e 360 bin ton asfalt serildi

Genel

Başkent'te kadın sağlığını önceleyen projeler devam ediyor

Genel

Can dostlar doğal yaşam alanlarında besleniyor

Genel

 Altındağ Belediyesinden çiftçiye tohum desteği

Genel

Türkiye'deki buğday ve arpa açığını bu yıl başkentli çiftçi kapatacak

Siyaset

Siyaset Haberleri

“Destek tutarları yetersiz”

Makbule AKGÜL AKKUŞ 18.09.2021 10:58

CHP'li Milletvekili Levent Gök, kuraklık nedeniyle zarara uğrayan çiftçilere 30 ila 100 TL arasında verilecek destek tutarının yetersiz olduğunu belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede buğday eken bir çiftçinin dekar başına yaptığı harcamanın 400 ila 600 Türk Lirası olarak hesaplandığını ancak, dekar başına hasar oranına göre 30 ila 100 Türk Lirası destek sağlanacağının duyurulduğunu belirterek, "Verilecek desteklerin çiftçilerimizin zararlarını karşılayacağını düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Gök, “Çiftçimizin aylardır beklediği devlet desteğinin üreticilerimizin yarasına merhem olması mümkün olmamakla birlikte kuraklık hasar tespiti işlemlerinde yaşanan tutarsızlıklar mağduriyetleri artırmaktadır. Hasar tespiti için yetkilendirilen TARSİM ve il/ilçe hasar tespit komisyonlarının birbirine komşu tarım arazilerinde yaptıkları kuraklık incelemelerinin sonuçları birbirleriyle büyük farklılıklar içermektedir. Kuraklıktan aynı oranda zarar görmüş arazilerin bazılarında hasar olmadığına ilişkin tespit yapılırken bazılarında yüksek oranda verim kaybı olduğuna yönelik tespitlerde bulunulmaktadır. Kuraklık hasar tespitlerinin daha sağlıklı ve karşılaştırmalı olarak yapılması, çiftçimizin acilen ihtiyaç duyduğu desteklerin yerine ulaştırılması talep edilmektedir.” dedi.

Gök şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Çiftçilerimize verilecek olan kuraklık destekleri hangi kriterlere göre belirlenmiştir?
  • Dekar başına 400 ila 600 Türk Lirası maliyet ile ekim yapan çiftçimize kuraklık desteği olarak dekar başına 30 ila 100 Türk Lirası destek verilmesinin sebeplerini açıklar mısınız?
  • Dekar başına 30 ila 100 Türk Lirası olarak verilecek desteklerin çiftçilerimizin zararlarını karşılayacağını düşünüyor musunuz?
  • Kuraklık desteklerinin çiftçilerimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi düşünülmekte midir?
  • TARSİM ve il/ilçe hasar tespit komisyonlarının verim kaybı tespitlerinde oluşan farklılıkların sebeplerini açıklar mısınız?