İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Can dostlarımızı aç bırakmıyoruz

Genel

Sokak hayvanlarına dört mevsim destek

Spor

"Artık herkes biliyor, şampiyonlar Mamak‘tan çıkıyor"

Genel

Kar Altındağ'a çok yakıştı

Genel

Çankaya şiddete karşı kadınların yanında

Genel

Kar altındaki Altınköy'de, kızıl geyik ve ceylanlar yoğun ilgi gördü

Genel

Sevimli dostlarımız İzlanda kışında da unutulmadı

Kültür-Sanat

Kitap Fuarı'na yoğun ilgi

Kültür-Sanat

Karne sevinci next level avm'de yaşandı

Kültür-Sanat

Minik Katip Çelebiler bu okulda yetişiyor

Kültür-Sanat

Altındağ'a yeni bir sanat galerisi

Çevre

Kahramankazan'da İzlanda kışı seferberliği

Sağlık

Sağlık Haberleri

“Salgın Omicron ile daha kontrolsüz hale geldi”

Makbule AKGÜL AKKUŞ 14.01.2022 10:10
“Salgın Omicron ile daha kontrolsüz hale geldi”

TTB Merkez Konseyi yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının çalışma koşullarına dikkat çekti. Yapılan açıklamada, Omicron varyantının, önlemsizlikle birleşince, işlemeyen bir sağlık sistemi içinde korunmasız hedef haline gelen sağlık emekçilerinin hastalanma ve ölüm riskini arttırdığı ifade edildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve Türk Tabipleri Birliği Pandemi Çalışma Grubu, sağlık çalışanlarının Omicron sürecinde korunmasına dair açıklama yaptı. En başından beri kontrol edilemeyen salgının, Omicron ile birlikte daha da kontrolsüz hale geldiğini belirten TTB yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Dünyadaki birçok ülkede günlük vaka sayıları rekor üstüne rekor kırarken Türkiye’de resmî verilere göre günlük vaka sayısı bir haftadır 60 binin üzerinde, test pozitiflik oranı da vaka sayılarına paralel biçimde bir haftadır yüzde 15’in üzerinde seyrediyor. 11 Ocak 2022’de ise günlük resmî vaka sayısı 74 bin 266 olurken test pozitiflik oranı ise yüzde 17,3'e yükseldi.” TTB yaptığı açıklamada, Omicron varyantının, önlemsizlikle birleşince, işlemeyen bir sağlık sistemi içinde korunmasız hedef haline gelen sağlık emekçilerinin hastalanma ve ölüm riskini arttırdığını ifade etti. Açıklamada, böylesi bir dönemde artan sağlıkta şiddet vakaları, yurt dışına binden fazla hekimin gitmesi, 9 binden fazla hekimin istifa etmesinin sistemin çöküşünü gösterdiği ifade edildi. Salgınla ilgili yeterli önlemlerin alınmaması, bir aşı kampanyasına girişilmemesi ve oluşan çoklu krizin yarattığı diğer nedenlerin; pandemi döneminde 200 binden fazla yurttaşın ve 500’den fazla sağlık çalışanının ölümüne yol açtığının altı çizildi.

“OMİCRON FIRTINASI ÜLKEMİZİ VE DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALDI”

Yapılan açıklamada, “Yirmi ikinci ayını geride bıraktığımız Kovid-19 pandemisinin şu günlerde, Omicron'un oluşturduğu hastalık fırtınası, ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Dünyadaki birçok ülkede günlük vaka sayıları rekor üstüne rekor kırarken; Türkiye'de resmî verilere göre günlük vaka sayısı bir haftadır 60 binin üzerinde, test pozitiflik oranı da vaka sayılarına paralel biçimde bir haftadır yüzde 15'in üzerinde seyrediyor. 11 Ocak tarihinde ise günlük resmî vaka sayısı 74 bin 266 olurken test pozitiflik oranı ise yüzde 17,3’e yükseldi. En başından beri kontrol edil(e)meyen salgın, Omicron ile birlikte daha da kontrolsüz hale geldi” denildi.

“ÖNCELİKLE SAĞLIK ÇALIŞANLARI SAĞLIKLI OLMALIDIR”

Sağlık nedeniyle ölümlerin önlenmesi için öncelikle sağlık çalışanlarının sağlıklı olması gerektiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Omicron varyantının bir önceki Delta varyantına göre daha hafif atlatıldığı yönünde çalışmalar mevcut olsa da özellikle hastalığı geçirmeyen, aşısız ve eksik aşılılarda oldukça ölümcül olabildiğini gösteren çalışmalar da bulunuyor. Kovid-19 ve ertelenmiş sağlık hizmetleri nedenleriyle oluşabilecek ölümlerin kısmen önlenebilmesi için de öncelikle, sağlık çalışanları sağlıklı olmalıdır. Sağlık Bakanlığı'nın mevcut eğilimi ise ne yazık ki sağlık çalışanlarını korumaktan öte onların hasta hasta çalışmak zorunda kalmalarına neden olmaktadır.”

“VARDİYALI SİSTEME GEÇİLMELİ”

 TTB, Omicron sürecinde sağlık çalışanlarının korunması ile ilgili şu düzenlemeleri önerdi:

• Sağlık çalışanı ölümlerinde aşısız ve eksik aşılı sağlık çalışanları göze çarpmaktadır. Gerekirse yasal düzenlemeler de kullanılarak tüm sağlık çalışanlarının Kovid-19’a karşı tam aşılı olması sağlanmalıdır.

• Tüm sağlık çalışanlarına FFP2, FFP3, N95 benzeri ve üzeri koruyuculuğu olan maskeler parasız şekilde sağlanmalıdır.

• Tüm sağlık çalışanları kış ayları boyunca hak kaybı yaşanmadan vardiyalı sisteme geçmelidir.

• Atama bekleyen, ataması yapılmayan, kamu görevine hukuksuzca son verilen sağlık çalışanlarının ataması derhal yapılmalıdır.

• Bağışıklık yetmezliği, kronik hastalık gibi riskli durumları olan sağlık çalışanlarında risk durumuna göre kış ayları boyunca ücretli izin verilmelidir.

• İzolasyondaki sağlık çalışanlarından yedinci günün sonunda halen hastalık belirtisi olanlarda izolasyon uzatılmalıdır (10 gün). Eğer kişinin belirtisi yoksa, mevcut izolasyon kuralları uygulanmalıdır (5.’inci gün PCR negatifse veya 7’nci gün işe dönüş).

 • Tüm sağlık kurumları, Kovid-19 yayılımının ve Kovid-19 dışı sağlık hizmetlerinin ertelenmesinin önleneceği şekilde yeniden tasarlanmalıdır. Hem işyerlerinde oluşturulan sağlık meclisleri ile hem de TMMOB ve TTB gibi ilgili meslek örgütlerinin temsilcilerinin de katıldığı bir ekiple belirli aralıklarla tüm sağlık kurumları denetlenmelidir.

• Pandeminin sınıfsal karakteri ve yoksullarda daha çok ölüme neden olması göz önüne alındığında, sağlık çalışanlarında yoksulluğun önlenmesinin de gerekli olduğu açıktır. TTB ve diğer sağlık emek-meslek örgütlerinin önerileri doğrultusunda ücretlerin iyileştirilmesi sağlanmalı; sağlık çalışanlarının beslenme, barınma ve ulaşım gibi ihtiyaçlarının karşılanmasındaki kamusal destek artırılmalıdır.