İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

46'ncı Hitit Rallisi'nin kupaları sahiplerini buldu

Spor

 Çankaya şampiyonluk gururu yaşadı

Genel

Rümeysa'nın tezgah mutluluğu

Kültür-Sanat

 Başkent'te tiyatro dolu günler başlıyor

Genel

Başkentte üniversite kampüslerinde çorbalı günler

Genel

 Nazım Hikmet ara tatilde çocuklarla şenlenecek

Genel

 Başkent'te turizm fuarı

Genel

Necip Fazıl ve Nazım Hikmet'in özel eşyaları Ulucanlar'da

Kültür-Sanat

Türk balet Fransız dansçılara eğitim verecek

Genel

5 bin Altındağlı Ankara'nın tarihi yerlerini gezdi

Genel

Son moda düğün konseptleri "Wedding Dream Ankara"da

Genel

‘Yeşil Düşün' projesiyle farkındalık oluşturuyorlar

Sağlık

Sağlık Haberleri

“Sağlık sisteminin üç amacı vardır”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 08.11.2019 10:12
“Sağlık sisteminin üç amacı vardır”

Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü’nce (TÜSKA) sağlık hizmetleri alanında ikisi kamu olmak üzere beş hastaneye akreditasyon belgesi verildi. Törende konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, “Bilindiği üzere sağlık sisteminin üç temel amacı bulunmaktadır: Hizmet edilen toplumun sağlık düzeyini iyileştirmek, kalite ve memnuniyet dahil hasta deneyimlerini geliştirmek ve sağlık hizmetlerini maliyet-etkili bir şekilde üretmek.” dedi.

Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü’nce (TÜSKA) sağlık hizmetleri alanında ikisi kamu olmak üzere beş hastaneye akreditasyon belgesi Sağlık Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, Hipokrat’ın sözlerine değinerek, şunları söyledi: “Sağlık hizmetleri üretilirken tıbbın ilk temel kuralını Hipokrat, ‘primum non nocere’, yani ‘önce, zarar verme!’ diye ifade etmiştir. Bu ilkenin hayat bulabilmesi ise tıbbi tanı ve tedavi hizmetlerine; hasta güvenliği, kalite ve dahası akreditasyon çalışmalarını eklemekle mümkündür. Sağlık kuruluşlarının performanslarını değerlendirmek, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenliğini arttırmak, sağlık kuruluşlarında risk ve değişim yönetimini sağlamak için etkili mekanizmalardan biri olarak kabul edilen akreditasyon çalışmalarının, dünyada yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olduğu bilinmektedir.”

 SON 15 YILDA SAĞLIK

Son 15 yılda sağlık sektöründe ciddi gelişmelerin yaşandığını belirterek, “Ülkemizde ise 15 yılı aşkın bir süredir kalite alanında ciddi çalışmaların yapıldığı ve bu anlamda önemli gelişmelerin kaydedildiği belirtilebilir. Bilindiği üzere sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyetli bir şekilde organize edilmesi, finansmanının sağlanması ve sunulması amacı ile 2003 yılında uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programının (SDP) sekiz ana bileşeninden biri de ‘Nitelikli ve Etkili Sağlık Hizmeti için Kalite ve Akreditasyon’ olarak ortaya konulmuştur.” dedi. Sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyetli bir şekilde organize edilmesi, finansmanının sağlanması ve sunulması amacıyla 2003'te uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programının (SDP) sekiz ana bileşeninden birinin "Nitelikli ve Etkili Sağlık Hizmeti için Kalite ve Akreditasyon" olarak ortaya konulduğunu hatırlatan Meşe, şunları söyledi: "Bu hedef doğrultusunda sağlıkta kalite ve akreditasyon çalışmaları yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bir taraftan Bakanlığımız Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kalite ve sağlıkta akreditasyon standartları çalışmaları gerçek- leştirilirken, diğer taraftan Bakanlığımızın ilgili kuruluşu olarak 2014 yılında kurulan TÜSEB bünyesinde yer alan Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitümüz (TÜSKA) tarafından da akreditasyon sürecine yönelik çalışmalar yürütülmektedir." Meşe, TÜSKA bünyesinde yürütülen akreditasyon faaliyetlerinin ilk meyvelerini vermeye başladığını dile getirerek, "Şu ana kadar 5 hastanemiz TÜSKA akreditasyon süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlayarak belge almaya hak kazandılar. Bu sayının önümüzdeki yıllarda artacağına inancımız tamdır." açıklamasında bulundu. Törende, akredite belgelerini alan İzmir Tire Devlet Hastanesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Özel Koru Hastanesi, Özel Medikal Park Gaziantep Hastanesi, Özel Konak Hastanesi TÜSKA tarafından akredite edilen hastaneler arasında yer aldı.