İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Altınok: Vatandaşımıza sağlıklı bir ortam sağlıyoruz

Genel

Sincan'da ücretsiz mezarlık servisleri hizmete başladı

Genel

Yenimahalle'de sosyal mesafe denetimi

Genel

Mamak'ta atıklar kalem ve mamaya dönüşüyor

Genel

Kütüphaneler randevu sistemine geçiyor

Genel

Koronavirüs sonrası döneme hazırlık

Genel

Esnafa hijyen desteği

Genel

Zabıtadan normalleşme denetimi

Genel

19 Mayıs Resim Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Genel

Altındağ'a iki eser daha kazandırılıyor

Genel

"Sosyal mesafeli" oturma bankı

Genel

Duayen viyola sanatçısı Ruşen Güneş vefat etti

Sağlık

Sağlık Haberleri

“Sağlık sisteminin üç amacı vardır”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 08.11.2019 10:12
“Sağlık sisteminin üç amacı vardır”

Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü’nce (TÜSKA) sağlık hizmetleri alanında ikisi kamu olmak üzere beş hastaneye akreditasyon belgesi verildi. Törende konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, “Bilindiği üzere sağlık sisteminin üç temel amacı bulunmaktadır: Hizmet edilen toplumun sağlık düzeyini iyileştirmek, kalite ve memnuniyet dahil hasta deneyimlerini geliştirmek ve sağlık hizmetlerini maliyet-etkili bir şekilde üretmek.” dedi.

Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü’nce (TÜSKA) sağlık hizmetleri alanında ikisi kamu olmak üzere beş hastaneye akreditasyon belgesi Sağlık Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, Hipokrat’ın sözlerine değinerek, şunları söyledi: “Sağlık hizmetleri üretilirken tıbbın ilk temel kuralını Hipokrat, ‘primum non nocere’, yani ‘önce, zarar verme!’ diye ifade etmiştir. Bu ilkenin hayat bulabilmesi ise tıbbi tanı ve tedavi hizmetlerine; hasta güvenliği, kalite ve dahası akreditasyon çalışmalarını eklemekle mümkündür. Sağlık kuruluşlarının performanslarını değerlendirmek, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenliğini arttırmak, sağlık kuruluşlarında risk ve değişim yönetimini sağlamak için etkili mekanizmalardan biri olarak kabul edilen akreditasyon çalışmalarının, dünyada yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olduğu bilinmektedir.”

 SON 15 YILDA SAĞLIK

Son 15 yılda sağlık sektöründe ciddi gelişmelerin yaşandığını belirterek, “Ülkemizde ise 15 yılı aşkın bir süredir kalite alanında ciddi çalışmaların yapıldığı ve bu anlamda önemli gelişmelerin kaydedildiği belirtilebilir. Bilindiği üzere sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyetli bir şekilde organize edilmesi, finansmanının sağlanması ve sunulması amacı ile 2003 yılında uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programının (SDP) sekiz ana bileşeninden biri de ‘Nitelikli ve Etkili Sağlık Hizmeti için Kalite ve Akreditasyon’ olarak ortaya konulmuştur.” dedi. Sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyetli bir şekilde organize edilmesi, finansmanının sağlanması ve sunulması amacıyla 2003'te uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programının (SDP) sekiz ana bileşeninden birinin "Nitelikli ve Etkili Sağlık Hizmeti için Kalite ve Akreditasyon" olarak ortaya konulduğunu hatırlatan Meşe, şunları söyledi: "Bu hedef doğrultusunda sağlıkta kalite ve akreditasyon çalışmaları yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bir taraftan Bakanlığımız Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kalite ve sağlıkta akreditasyon standartları çalışmaları gerçek- leştirilirken, diğer taraftan Bakanlığımızın ilgili kuruluşu olarak 2014 yılında kurulan TÜSEB bünyesinde yer alan Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitümüz (TÜSKA) tarafından da akreditasyon sürecine yönelik çalışmalar yürütülmektedir." Meşe, TÜSKA bünyesinde yürütülen akreditasyon faaliyetlerinin ilk meyvelerini vermeye başladığını dile getirerek, "Şu ana kadar 5 hastanemiz TÜSKA akreditasyon süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlayarak belge almaya hak kazandılar. Bu sayının önümüzdeki yıllarda artacağına inancımız tamdır." açıklamasında bulundu. Törende, akredite belgelerini alan İzmir Tire Devlet Hastanesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Özel Koru Hastanesi, Özel Medikal Park Gaziantep Hastanesi, Özel Konak Hastanesi TÜSKA tarafından akredite edilen hastaneler arasında yer aldı.