İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

"Angara'nın Yıldızları Ses Yarışması"nın finalistleri belli oldu

Genel

Nida Tüfekçi Parkı açıldı

Genel

Altındağ'da hayaller gerçeğe dönüştü

Genel

 Aşık Veysel Engelsiz Yaşam Merkezi 25 Ekim'de açılıyor

Genel

Tohum eken Gölbaşılı ellere Başkan Şimşek'ten müjde

Genel

Engellilere KPP kursu için başvurular başladı

Genel

Köse: Projelerimizin yüzde 80'ini gerçekleştirdik

Genel

Keçiören'e 360 bin ton asfalt serildi

Genel

Başkent'te kadın sağlığını önceleyen projeler devam ediyor

Genel

Can dostlar doğal yaşam alanlarında besleniyor

Genel

 Altındağ Belediyesinden çiftçiye tohum desteği

Genel

Türkiye'deki buğday ve arpa açığını bu yıl başkentli çiftçi kapatacak

Sağlık

Sağlık Haberleri

“CoronaVac hastaneye yatışları düşürdü”

Makbule AKGÜL AKKUŞ 18.09.2021 11:03
“CoronaVac hastaneye yatışları düşürdü”

Türk Toraks Derneğince yürütülen iki farklı anket çalışması, CoronaVac aşının güvenli, yan etkilerinin ise büyük ölçüde hafif olduğunu ve hastaneye yatış oranlarını düşürdüğünü ortaya koydu.

Türk TORAKS Derneği üyeleri, inaktif aşı CoronaVac'ın etkilerine dair çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Türk TORAKS Derneği üyeleri, inaktif aşı CoronaVac'ın etkilerine dair iki çalışmaya imza attı. Anket şeklinde gerçekleştirilen araştırmalar sağlık çalışanları (S-crnvac) ve sağlık çalışanları yakınları (Ascovid) olarak iki farklı grupta gerçekleştirildi.

Çalışmanın sonuçlarına göre CoronaVac aşısının yan etkileri büyük ölçüde aşı yerinde kızarıklık, ağrı gibi ve 24 saat içinde görülen hafif etkiler ve güvenli. 2 bin 13 kişinin katıldığı Ascovid araştırmasında ise CoronaVac ile aşılanma ile katılımcılardaki Kovid-19 oranı yüzde 4 oranında azalırken, hastaneye yatış oranlarının ise yüzde 5.5 azaldığı görüldü. 

“EN YAYGIN YAN ETKİ AŞI YERİNDE KIZARIKLIK VE BAŞ AĞRISI “

Türk TORAKS Derneği Üyesi Dr. Şennur Özen, sağlık çalışanları ile gerçekleştirilen ‘S-crnvac’ anket çalışmasına dair, “Yaptığımız çalışmada aşının güvenli olduğu, yan etki profilinin büyük oranda beklenen hafif etkilerden oluştuğunu gördük” dedi ve sonuçları paylaştı:

“Çalışmaya 1039 (yüzde 64) kadın, 589 erkek (yüzde 36) toplam 1628 sağlık çalışanı katıldı.

İlk doz CoronoVac aşısı sonrası 300 (yüzde 18,4), 2’inci doz sonrası ise 254 (yüzde 15,6) katılımcı yan etki geliştiğini bildirmiştir. Yan etkiler içinde en sık aşı yerinde kızarıklık ve ağrı, baş ağrısı, kas eklem ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi ve uyku problemleri görülmüş ve bu yan etkiler aşılanma sonrası dönemlerde sıklık açısından değişiklik göstermiştir. Aşı yan etkileri en çok uygulamadan sonraki 24 saatte görülmüştür.”

HASTANEYE YATIŞLARI DÜŞÜRDÜ

TTD II. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk ise sağlık çalışanları ve sağlık çalışanları yakınlarından oluşan, 2 bin 13 kişinin katıldığı anket çalışmasının sonuçlarında CoronaVac aşısının hastalığı önlemede etkili olduğunu gösterdiğini belirtti.

Dr. Köktürk, “Bu anket çalışması, CoronaVac aşısının, ağırlığı sağlık çalışanlarından oluşan bir popülasyonda etkili olduğunu göstermiştir. Aşılanma Kovid-19, PCR testi pozitifliğinin yüzde 12,1’den yüzde 8.8’e düşmesine neden olmuştur. Aynı şekilde hastanede tedavi gören hastaların oranı aşılanma ile yüzde 15.5’den yüzde 10’a düşmüştür” dedi.

ASCOVID çalışmasının sonuçları ise şöyle:

“Çalışmaya bin 312’si kadın, 701’i erkek toplamda 2 bin 13 kişi katılmıştır. Aşı öncesi PCR durumuna yönelik değerlendirme 2 bin 13 kişi tarafından yapılmıştır. Bu kişilerin 245’i (yüzde 12,1) aşı öncesi PCR pozitif olmuşlardır. Bu grubun 185’i (PCR pozitiflerin yüzde 75,5’i, genel popülasyonun yüzde 9,1’i) evde tedavi alırken, 38’i (yüzde 15,5) hastanede tedavi görmüştür. Aşı öncesi asemptomatik PCR pozitifliği 22 (yüzde 9) kişide görülmüştür. 

Aşıdan sonra herhangi bir zamanda PCR pozitifliği gelişen 177 (yüzde 8,8) katılımcı vardır. Bu katılımcıların 129’unda (yüzde 72,8) PCR pozitifliği 2. doz aşıdan 21 gün sonraki dönemde gerçekleşmiştir.

PCR pozitifliği gelişen grubun yüzde 77.4’ünde hafif üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları gözlenirken, 18 (yüzde 10,1) kişi hastanede tedavi edilmiştir.”