İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Çankaya Evlerine ilgi büyük

Genel

 Barınakta kış hazırlıkları tamam

Genel

Mamak'ta özel güne özel konser

Genel

Dikmen Teknoloji Köprüsü yakında açılıyor

Genel

Mamak'ta miniklerden çim adam etkinliği

Genel

Kahramankazan'da fırsatçılığa geçit yok

Genel

Mamak'tan rekor alt yapı hizmeti

Genel

Kırkkonaklar Çankaya Evi'nin temeli atıldı

Kültür-Sanat

Çankaya'da sanatla buluşma zamanı

Kültür-Sanat

KKTC'nin ilk yerli operası ana vatana turneye geliyor

Kültür-Sanat

Keçiören'de Bedia Akartürk rüzgarı

Genel

 Taşdelen köy muhtarlarıyla bir arada

Politika

Politika Haberleri

“MB kasasında 22 milyar dolar açık var”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 20.10.2021 10:19
“MB kasasında 22 milyar dolar açık var”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “8 Ekim 2021 tarihli tablo şunu söylüyor. Merkez Bankası’nın kasasında brüt 124 milyar dolar var. Ama vadesi bir yıl içinde dolacak, kasadan bir yıl içinde çıkacak, 146 milyar dolar da döviz borcu var. Yani kasadaki döviz borca yetmiyor. Merkez Bankası kasasında 22 milyar dolar açık var” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıya ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, güçlü rezervin, ödemeler dengesinde kriz olasılığını azalttığını, döviz kurlarında veya piyasalardaki dalgalanmalara karşı ekonomik ve finansal istikrarın korunmasına yardımcı olduğunu belirterek, "Ne yazık ki ülkemiz bugün bu yardım ve korumadan mahrumdur. Çünkü elinde kendine ait rezervi kalmamıştır. 8 Ekim 2021 tarihli tablo şunu söylüyor. Merkez Bankası’nın kasasında brüt 124 milyar dolar var. Ama vadesi bir yıl içinde dolacak, kasadan bir yıl içinde çıkacak, 146 milyar dolar da döviz borcu var. Yani kasadaki döviz borca yetmiyor. Merkez Bankası kasasında 22 milyar dolar açık var” dedi. Öztrak, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, ekonomi yönetiminin bocaladığını, doların 10 liraya yaklaştığını, her şeye zam geldiğini ifade etti. Öztrak, kalorifer yakıtının son bir yılda yüzde 82 zam gördüğünü, elektriğe son bir yılda yüzde 29 zam geldiğini belirterek, akaryakıta yeni zamların yolda olduğunu, geçen cuma akşamı araç sahiplerinin akaryakıt istasyonlarında çift sıra uzun kuyruklar oluşturduğunu kaydetti. TÜGVA'da "rezalet" yaşandığını iddia eden Öztrak, bunun iki boyutu bulunduğunu, ilkinin kamuya memur alımlarında TÜGVA eliyle torpil yapılması, ikincisinin ise devlete ait bina ve arsaların TÜGVA ve benzeri yapılara verilmesi olduğunu da iddia etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun hukuku ve yasaları çiğnemeye zorlanan devlet memurlarına sahip çıktığını, hukuksuz emirlere uyan, yasaların işlemesini engelleyen memurları açıkça ikaz ettiğini dile getiren Öztrak, bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı rahatsız ettiğini söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Kılıçdaroğlu'na yönelik ifadelerini eleştiren Öztrak, "Anlaşılan memurlara en çok kanunsuz emir veren de yine bu Bakanmış. Milli paranın değeri, satın alma gücü düştü. Türk lirası en ufak bir rüzgar karşısında savunmasız” dedi. Öztrak, güçlü döviz rezervlerinin ekonomiyi sert dalgalara karşı koruyan çok önemli bir dalgakıran olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Güçlü rezerv, ödemeler dengesinde kriz olasılığını azaltır, döviz kurlarında veya piyasalardaki dalgalanmalara karşı ekonomik ve finansal istikrarın korunmasına yardımcı olur. Ne yazık ki ülkemiz bugün bu yardım ve korumadan mahrumdur. Çünkü elinde kendine ait rezervi kalmamıştır."

“DÜNYADA BÖYLE BİR TANIMLAMA YOK”

Öztrak, geçen cuma bilgi almak için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasını (TCMB) ziyaret ettiklerini belirtti. Ziyaretten sonra TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun döviz rezervlerinin nasıl hesaplanacağı konusunda açıklama yaptığını aktaran Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü: "'SWAP'ları çıkıyorlar, kamu parasını çıkıyorlar yani eksiye düşürmek için her şeyi çıkıyorlar. Dünyada böyle bir tanımlama yok' dedi. Madem dünyada böyle bir tanımlama yok, Neden bu tabloyu Uluslararası Para Fonu'na raporluyorsunuz? Tablonun ismi ne? Uluslararası Rezerv ve Döviz Likiditesi Tablosu. Anlaşılan beyler rezerv tablosunun aslını Uluslararası Para Fonu'na gönderiyor, çakmasını da milletimize pazarlıyor." Tablonun amacına değinen Öztrak, sadece TCMB'nin değil, tüm ülke merkez bankalarının bu tabloyu hazırlayıp Uluslararası Para Fonu'na gönderdiğini kaydederek, "Başkan dünyada böyle bir tanımlama, hesap yok diyorsa ya gerçekten bu işi bilmiyordur ya da kendisini oraya getirenlere yaranmak için başında bulunduğu kurumun hazırladığı tabloyu inkar ediyordur" diye konuştu. Öztrak, Uluslararası Para Fonu'nun 2021 tahminlerine göre Türkiye'nin brüt döviz rezervinin sadece 5 aylık ithalatına yettiğini, bu oranla Türkiye'nin G-20'nin gelişen ülkeleri içinde en düşük rezerve sahip ülke olduğunu ifade ederek, "Yine eldeki brüt rezervle vadesine bir yıl ve daha az kalmış dış borcumuzun sadece yüzde 52'sini karşılayabiliyoruz. Bununla da G-20'nin gelişen ekonomileri içinde en düşük rezerv yeterliliği bizde" ifadelerinde bulundu. Öztrak, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin TBMM'ye sunulduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bu bütçenin kur tahminleri bütçe görüşmeleri başlamadan çöktü. Dışişleri Bakanlığı bir liyakat kurumu olmaktan çıkarıldı. Dış politikada ülkelerin dostları yoktur. Ülkelerin menfaatleri var. Türkiye bölgede hızla yalnızlaştı. Suriye'de büyük bir bataklığa saplanıldı. 5 milyon Suriyeliye ülkede, milyonlarcasına da Suriye'de bakılıyor. Suriye'de sahada da işler aleyhimize gelişiyor. İdlib başta olmak üzere Suriye'de askerlerimize yönelik saldırılar artıyor. Fırat'ın batısında Rusya, Fırat'ın doğusunda ise ABD var. Hükümetin Suriye'deki kördüğümü, bölgedeki sıkıntıları çözebilecek takati ve kapasitesi kalmadı.”

SORULARI YANITLADI

Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Diyarbakır'a Genel Merkez'in 'Gitme' demesine rağmen gittiğine yönelik iddialar var. Bu iddialara yanıtınız nedir?" sorusu üzerine Öztrak, "Sayın İmamoğlu Genel Başkanımızdan izin alarak Diyarbakır'a gitmiştir." dedi. "Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Merkez Bankası bağımsız ki Kılıçdaroğlu'na randevu verdi' çıkışı geldi. Sizce bu bağım- sızlık göstergesi mi?" sorusunu Öztrak, "Bu mudur Merkez Bankası bağımsızlığından anlaşılması gereken? Böyle sakil bir anlayışla ülke yönetilirse sonuçta bugün yaşadıklarımız olur. Ana muhalefet partisi lideri Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, tüm kamu kurumlarıyla görüşür, gerektiğinde bilgi de alır. Bunun bağımsızlıkla ilgisi yoktur, nezaketle ilgisi vardır." diye yanıtladı. "Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi cinayet iddialarıyla ilgili avukatı aracılığıyla yazılı müracaatta bulundu. Bu başvuruyla ilgili sizin değerlendirmeniz nedir?" sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi: "Ülkede bu gerginliği yaratan daha önce yaptığı açıklamalarda siyasetçileri açıkça tehdit eden AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'dır. Hatırlayın Sayın Meral Akşener'e yönelik saldırının ardından 'Daha neler olacak, neler' diyen odur? Genel Başkanımıza yönelik olarak 'Ülkenin yönetimine talip olduklarını söylemekten vazgeçsinler, kendileri için daha iyi olur' tehdidini savuran da odur. Ülkenin polis ve istihbarat teşkilatları bu tehditleri savuran AK Parti Genel Başkanı'nın emrindedir. Dolayısıyla bu tehditler ciddiye alınmalıdır. Bu çerçevede öncelikle savcılıkça ifadesine başvurulması gereken Erdoğan'dır. Erdoğan ifadesini verdikten sonra da Sayın Genel Başkanımız yazılı olarak beyanını verir." "Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ile yapılan görüşmede kayıp 128 milyar dolar konusu gündeme geldi mi?" sorusuna Öztrak, "Evet konu gündeme geldi. Kendisi yapılanın doğru olduğunu söyledi. Biz de bu yapılanın Merkez Bankasının bağımsızlığına aykırı olduğunu, doğru olmadığını söyledik." cevabını verdi.