İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Başkentin en büyük mesire alanı açılıyor

Genel

Adım adım kontrollü sosyal hayata

Genel

Çankayalı bebeklere “hoş geldin” ziyareti

Genel

Camilerde tek kullanımlık seccade ve maske dağıtılacak

Genel

Çankaya Belediyesinden, dar gelirlilere gıda yardımı

Genel

Yenimahalle genç yeteneklerini arıyor

Genel

Beypazarı Gençlik Merkezi'nden siperlik desteği

Genel

Altındağ'da yollar yenileniyor

Genel

Beypazarı'nda buruk bayram

Genel

Otobüste konser, balkonlarda neşe

Kültür-Sanat

Türk sinema sektörü çekimlere başlıyor

Genel

Çevre kirliliğine tıbbi atık kutulu önlem

Politika

Politika Haberleri

Kılıçdaroğlu: Vatandaşı koyun olarak görüyorlar

Tolga ALCA 08.01.2019 16:37
Kılıçdaroğlu: Vatandaşı koyun olarak görüyorlar

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Vatandaşı koyun olarak görüyorlar, ne yaparsam yapayım gelip bana oy verecekler diyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, “Vatandaşı koyun olarak görüyorlar, ne yaparsam yapayım gelip bana oy verecekler diyor. Taşeron sorunu devam ediyor. Biz bunun peşini bırakmayacağız. Bütün taşeron işçilere benim sözüm var, sen de sendikalı olacaksın, sen de hakkını alacaksın. 2018'de 15 Temmuz şehitleri için toplanan para ne oldu diye sorduk, bugüne kadar yanıt alamadık. Şehitlerimiz arasında ayrım devam ediyor. Malul sayılmayan gazilerimiz var, sorunları çözülmüyor” şeklinde konuştu.

TOKİ İŞÇİLERİ

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle: “Bizim baskılarımız sonucu taşerona kadro verildi ama kölelik bitmedi. Maaşına sadece yüzde 4 zam veriyorlar. Sen diğer işçilere ne veriyorsan onu da tanımak zorundasın. TOKİ işçileri aylardır maaşlarını alamıyorlar, aylardır. Bugün Meclis önünde haklarını aramaya geldi müdahale ile karşılaştılar. Niye hak aradıkları için…

“PEK ÇOK KİŞİ AYLARDIR İÇERDE”

Ceren Damar'ın öldürülmesi hepimizi yasa boğdu. Eşinin yaptığı konuşma hepimize örnek olacak nitelikte, ‘İyi insan olun diyor, iyi insan...’ Ceren Damar ile ilgili Meclis’e bir önerge getireceğiz. Bu bir eğitim şehididir Ve Çankaya Belediyesi de bu kardeşimizin adını yaşatmak için bir adım atacak. Bülent Şık kim bir akademisyen. Sağlık Bakanlığı yaptığı araştırmanın raporunu saklarken, akademisyen Bülent Şık bunu açıkladı. Şimdi vay sen nasıl açıklarsın devlet sırrını diye yargılanıyor. Allah akıl fikir versin ben ne diyeyim. Eren Erdem, tam bir kumpas mağduru. Hayatı FETÖ ile mücadele ile geçen bir kişi şimdi FETÖ’den yargılanıyor. Mahkeme kumpas olduğunu gördü tahliyesine karar verdi, ama tahliye etmedi ardından savcının itirazı ile yeniden kaçma şüphesi ile tutuklandı. Ne yaparlarsa yapsınlar hangi baskıyı kurarlarsa kursunlar adaletin yerini bulması için ne gerekiyorsa yapacağız. İddianame olmadan pek çok kişi aylardır içerde.

“TÜRKİYE UÇTU, DEREDEN AŞAĞI UÇTU”

Sevgili vatandaşlarım ben sizin sıkıntılarınızı, kaygılarınızı anlıyorum. Emekli kardeşim senin derdini de gayet iyi biliyorum ama emeklilere benim sitemim var, sana iki maaş ikramiye vaat ettiğim zaman bir grup emekli PTT’nin önüne gidip bana telgraf çektiler ‘bizim durumumuz çok iyi’ diye şimdi o emekli kardeşlerimiz ne düşünüyor acaba. Emeklilikte yaşa takılanlar sanmasınlar ki unuttuk, onların da hakkını hukukunu sonuna kadar koruyacağız. Çiftçiye para ödeyeceksen çiftçinin 2016’dan bu yana 114 milyar lira alacağı var. Eğer çiftçinin alın terini ödeyeceksen o parayı vereceksin. Milli gelir artışından bile size pay vermemeyi tercih ettiler. Emekliye yüzde 10 veriyorlar, devletin yaptığı zam yüzde 23'ün üzerinde. Sanayicinin önündeki en temel sorun, yarını görememek. Bilmemekte de haklısın kimse bilmiyor. Sanayici yarını göremezse yatırım yapamaz. Esnaf kardeşim seni de gözden çıkardılar. Ama sen yıllar yılı bunlara destek verdin. Oy verin Türkiye uçacak diyorlardı, gittin oy verdin. Doğru Türkiye uçtu, dereden aşağı uçtu. Asgari ücrete yetmez ama zam yaptılar. Milyonlarca kişi işsizken sen asgari ücretle iş bulduğun için yine de şanlısın.”

“HORTUMCU PİYASA EKONOMİSİ”

Ne oldu da Türkiye bu hale geldi diye bir soru sormamız lazım. Tek başına bu ülkeyi yönetiyorlar. Her istediklerini yaptılar da peki memleket neden bu hale geldi. Ve Biz buna ne demeliyiz. Vatandaşlarımızla bir sohbet etmek isterim buna ne diyebiliriz. Nedir bu düzenin adı ‘Hortumcu piyasa ekonomisi.’ Peki bu ekonomi nasıl oluşturulur. Hortumcu piyasa ekonomisinin önce hukuki alt yapısını oluşturmak zorundasınız. Ne yaptılar 16 yılda 186 kez ihale mevzuatını değiştirdiler, kendi adamlarına ihale vermek için…İkinci unsuru ise ekonomide planlamayı yapmayacaksınız, o zaman istediğinizi yapabilirsiniz. Devlet Planlama Teşkilatı artık kapatıldı yok öyle öyle bir şey… Çoğu kişi farkında değil 10’uncu Kalkınma Planı’nın süresi 2018 yılında doldu. Şimdi Meclis’e gelmesi lazım ama öyle bir planlama gelmedi. Ne olacak Türkiye’nin hali; plan yok. Planlama bitince yatırım kararlarını kim verecek? Hortumcu piyasa ekonomisinde yatırımları iktidar değil iktidarın yandaşı olan müteahhit şirketleri yapar iktidarın yerini onlar alır. Devletin fabrikaları arsaları ile birlikte haraç mezat satılır. Ne varsa hepsini sattılar şimdi sıra geldi askeri fabrikalara şimdi de onları satmak istiyorlar.

“KİM SİZE ORALARA MÜCADELE EDİN DEDİ”

Bugün Türkiye’nin de yaşadığı budur kimse korkudan ağzını açamıyor. En önemli özelliklerden birisi de tepedeki kişinin her şeye hakim olmak isteğidir. Bugün Türkiye ekonomik bağımsızlığını yitirmişse bu hortumcu piyasa ekonomisi yüzündendir. Papazı ver dediler tak diye verdiler. Gazeteci hapisteydi bir gecede iddianame yazıldı, bırakıldı. Tahliye edilirken bir başka mahkemenin tutuklama kararı çıktı. O güçler Türkiye'yi Suriye batağının daha derinine sokmak istiyorlar. Kim size gidin oralara mücadele edin dedi. Trump diyor ki benim askerim niye ölsün, Türk askeri var onlar ölsün. Bizim sınırımızda IŞİD var mı? Yok nereye götürecekler batağa götürecekler. Biz bunları deyince terörü destekliyor diyecekler. Ben terörü değil, Türkiye’nin hakkını savunuyorum.”

“YULARI KAPTIRMIŞSIN”

Gazeteye yazı yazmış, ‘Trump haklı diyor’ aksini diyemezsin ki yuları kaptırmışsın. Hortumcu Piyasa Ekonomisin bedelini kim ödüyor. Ne diyorlar vergiyi tabana yayacağız. Kardeşim zaten vergi tabanda, geliri tabana yayacaksın, vergiyi tavana... Bir asgari ücretli 128 gün vergi için çalışıyor. Musluğu çevirdiğinizde 5 çeşit vergi ödüyorsunuz. Hastaneye gittiğinizde. Dünyanın faizini ödüyorlar. 81 milyon vatandaş bir avuç tefeciye hizmet eder hale getirildi. Daha ne olsun. Ve vatandaşım hala uyanmıyor. Sen seçimlerden sonra IMF'ye gidecek misin gitmeyecek misin?”