İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Geleceğimiz yeşersin diye organik fide

Genel

Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen'den “19 Mayıs” mesajı

Genel

Mamak'ta kitap kapınızda

Genel

Çankaya'dan vergi hatırlatması

Genel

Semt pazarlarına yeni düzen

Genel

Mamak botanik bahçesine dönüştü

Genel

Başkent'te 19 Mayıs ruhu yaşatılacak

Genel

Altındağ Devlet Hastanesi projesi devlet yatırım programına alındı

Genel

Başkan Altınok'tan bayram mesaisi

Genel

Başkent'in gökkuşağı tepeleri

Genel

Çankaya'da sanatla buluşma zamanı

Genel

Keçiören'deki Su ve Gül Meydanı'nda görsel şölen başladı

Politika

Politika Haberleri

CHP'li kadınlardan Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine tepki

AA 16.04.2021 20:49

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Kadın Kolları Başkanlığı öncülüğünde toplanan kadınlar, Türkiye'nin "İstanbul Sözleşmesi"nden çekilmesine tepki gösterdi.

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi kararı sonrası CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanlığının "Mor Adımlar Ankara'da Direniyor" sloganıyla 1 Nisan'da başlattığı ve 25 ilçe başkanlığına yapılan yürüyüş tamamlandı.

CHP'li kadınlar, yürüyüşün son durağı olan CHP Çankaya İlçe Başkanlığı önünde bir araya geldi.

Başkanlık önüne cinayete kurban giden kadınların ayakkabılarını temsilen çok sayıda ayakkabı getiren kadınlar, daha sonra bunların üzerine kırmızı karanfiller bıraktı.

"Amacımız katledilen kadınların anısını yaşatmak ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek"

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, burada yaptığı basın açıklamasında, "Mor Adımlar Ankara'da Direniyor" etkinliğiyle katledilen kadınların anısını yaşatmayı ve kadın cinayetlerine dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi. CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı olarak kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla "Yaşam Hak Projesi"ni hayata geçirdiklerini anımsatan Nazlıaka, proje kapsamında bazı illerde şiddet mağduru kadınlarla ve istismara uğrayan çocukların aileleriyle bir araya geldiklerini anlattı.

Nazlıaka, kadın cinayetlerine ilişkin görülen davalarda verilen adaletsiz cezaların katilleri cesaretlendirdiğini savunarak, duruşmalarda bazı sanıklar için iyi hal indirimi uygulanmasını eleştirdi. Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi kararını tanımadıklarını belirten Nazlıaka, sözleşmenin temelinde "kadına yönelik şiddeti önle, önleyemediysen koru, koruyamadıysan cezalandır ve bütüncül politikalar üreterek kadını hayatın her alanında güçlendir" mantığının olduğuna işaret ederek kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceklerini bildirdi.

"Kadına şiddete 'dur' diyoruz"

Yılbaşından bu yana 129 kadının cinayet sonucu hayattan koparıldığını belirten Nazlıaka, başka kız kardeşlerinin katledilmemesi için kadın şiddete "dur" dediklerini söyledi. Basın açıklamasının sonunda Nazlıaka ve kadınlar, yanlarında getirdikleri güvercinleri gökyüzüne bıraktı.