İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Altınok: Vatandaşımıza sağlıklı bir ortam sağlıyoruz

Genel

Sincan'da ücretsiz mezarlık servisleri hizmete başladı

Genel

Yenimahalle'de sosyal mesafe denetimi

Genel

Mamak'ta atıklar kalem ve mamaya dönüşüyor

Genel

Kütüphaneler randevu sistemine geçiyor

Genel

Koronavirüs sonrası döneme hazırlık

Genel

Esnafa hijyen desteği

Genel

Zabıtadan normalleşme denetimi

Genel

19 Mayıs Resim Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Genel

Altındağ'a iki eser daha kazandırılıyor

Genel

"Sosyal mesafeli" oturma bankı

Genel

Duayen viyola sanatçısı Ruşen Güneş vefat etti

Genel

Genel Haberleri

Ahilik Haftası Ulus Meydanında başladı

Tolga ALCA 17.09.2019 15:43

32’inci Ahilik Haftası Kutlamaları başladı. Ankara’da da 22 Eylül’e kadar sürecek olan etkinliklerin açılış töreni dün Ulus Atatürk Anıtı’nda yapıldı.

Ankara’da 32’inci Ahilik Haftası kutlamaları başladı. 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek kutlamaların başlangıcı Ulus Atatürk Anıtı’ndaki törenle yapıldı. Törene Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Ankara Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Kara, ANKESOB’a bağlı meslek odalarının başkanları ve çok sayıda yurttaş katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ve Ankara Kulübü Derneği Seymenleri gösteri yaptı. Ahi pilavı tüm katılımcılara ikram edildi. Törenin sonunda ise yılın ahisi Mustafa Çakır Boyalı, yılın kalfası Osman Soylu ve yılın çırağı Berk Eren Akın’a plaket verildi.

“ÖRNEK ALINACAK YÖNETİCİYE İHTİYACIMIZ VAR”

 Törende konuşan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ahiliğin tarihinden bahsetti ve bu geleneğin yıllardır kutlandığını belirtti. Esnaf ve sanatkârların sorunlarını anlatan Ar, bazı kurum ve kuruluşların esnaf ve sanatkarları algılamak yerine yargılandığını söyledi. “Oysa esnaf ve sanatkârların anlamayı düşünseler bizi biraz daha anlayacaklar. Nasihat verecek yöneticilere ihtiyacımız yok. Örnek alınacak yöneticilere ihtiyacımız var” diyen Ar, sözlerine şunları ekledi: “Ayni dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabiliyor. hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası'nın çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Ahilik; bir yandan bireylerin ahlaki erdemler bakımından donanımlarını, onları karakter sahibi bireyler yapmayı amaçlarken öte yandan da bireylerin oluşturduğu aileden milleti ve hatta tüm insanlığı kapsayarak bütün toplumsal yapıların huzur, barış, paylaşım ve esenlik içinde yaşanmalarını amaç edinen bir insanlık kurumudur. Ahiliği sadece tarihi görevini gerçekleştirip, tarihin derinliklerine gömülmüş bir kurum olarak görmek hata olur. Ahilik kurumu insanlığın her zaman zemine hitap edecek malzemeye sahip, paylaşımcı bir üretim ve ekonomi modelini savunan çağlar üstü bir değerler sistemidir. Bu yeni yapının besleyici aktörleri hiç şüphesiz sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden, rekabete değil paylaşıma dayalı anlayışa sahip, temeline insana saygıyı esas alan erdemli esnaflar olacaktır.”

“AHİLİĞE İHTİYAÇ DUYUYORUZ”

 Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Kara, ahiliğin toplumda yaşayan fertler arasında dayanışma sağladığını ve herkese eşit yaklaşan bir anlaşışın simgesi olduğunu belirterek, “Ahilikte alın teriyle kazanmak ahlak kuralıdır” dedi. Kara, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik süreçte ahiliğe ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ahilik; din, dil, ırk ayrımı yapmadan herkese eşit davranan bir anlayışın simgesidir. Zengin fakir ayrımı yapmamak, dürüst çalışarak üretmek, bu kültürün vazgeçilmezleridir. Geçmişten günümüze birlik ve dayanışmamızı sağlayan ahilik kültürüne bir kez daha ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu anlamaktayız. Bu itibarla merkezine, inanç, ahlak ve insanı yerleştiren ahilik kültürünün geçmişten gelecek aktarılmasında vesile olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.”