İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Ustaları yakından tanımak için son 2 gün

Genel

Yenimahalle'nin kadın projeleri Tiran'da

Genel

Yaşasın Cumhuriyet!

Genel

Daha gürültüsüz bir başkent için

Kültür-Sanat

İmkansız aşkın ütopik öyküsü "Nina", Tatbikat Sahnesi'nde

Genel

Dünyaca ünlü eser “Cimri” büyükşehir sahnesinde…

Kültür-Sanat

Ankara'da Kukla Şöleni başlıyor

Genel

 Hacettepe Üniversitesi öğrencileri solo otobüs hizmetinden memnun

Çevre

Kurtboğazı'ndan 1 tona yakın çöp çıktı

Ekonomi

“Girişimcilik ruhunu korumalı ve buna uygun habitatı oluşturmalıyız”

Kültür-Sanat

İmkansız aşk "Aida" operası Congresium'da

Genel

Büyükşehir'den 219 çifte toplu nikah töreni...

Genel

Genel Haberleri

Ahilik Haftası Ulus Meydanında başladı

Tolga ALCA 17.09.2019 15:43

32’inci Ahilik Haftası Kutlamaları başladı. Ankara’da da 22 Eylül’e kadar sürecek olan etkinliklerin açılış töreni dün Ulus Atatürk Anıtı’nda yapıldı.

Ankara’da 32’inci Ahilik Haftası kutlamaları başladı. 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek kutlamaların başlangıcı Ulus Atatürk Anıtı’ndaki törenle yapıldı. Törene Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Ankara Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Kara, ANKESOB’a bağlı meslek odalarının başkanları ve çok sayıda yurttaş katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ve Ankara Kulübü Derneği Seymenleri gösteri yaptı. Ahi pilavı tüm katılımcılara ikram edildi. Törenin sonunda ise yılın ahisi Mustafa Çakır Boyalı, yılın kalfası Osman Soylu ve yılın çırağı Berk Eren Akın’a plaket verildi.

“ÖRNEK ALINACAK YÖNETİCİYE İHTİYACIMIZ VAR”

 Törende konuşan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ahiliğin tarihinden bahsetti ve bu geleneğin yıllardır kutlandığını belirtti. Esnaf ve sanatkârların sorunlarını anlatan Ar, bazı kurum ve kuruluşların esnaf ve sanatkarları algılamak yerine yargılandığını söyledi. “Oysa esnaf ve sanatkârların anlamayı düşünseler bizi biraz daha anlayacaklar. Nasihat verecek yöneticilere ihtiyacımız yok. Örnek alınacak yöneticilere ihtiyacımız var” diyen Ar, sözlerine şunları ekledi: “Ayni dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabiliyor. hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası'nın çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Ahilik; bir yandan bireylerin ahlaki erdemler bakımından donanımlarını, onları karakter sahibi bireyler yapmayı amaçlarken öte yandan da bireylerin oluşturduğu aileden milleti ve hatta tüm insanlığı kapsayarak bütün toplumsal yapıların huzur, barış, paylaşım ve esenlik içinde yaşanmalarını amaç edinen bir insanlık kurumudur. Ahiliği sadece tarihi görevini gerçekleştirip, tarihin derinliklerine gömülmüş bir kurum olarak görmek hata olur. Ahilik kurumu insanlığın her zaman zemine hitap edecek malzemeye sahip, paylaşımcı bir üretim ve ekonomi modelini savunan çağlar üstü bir değerler sistemidir. Bu yeni yapının besleyici aktörleri hiç şüphesiz sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden, rekabete değil paylaşıma dayalı anlayışa sahip, temeline insana saygıyı esas alan erdemli esnaflar olacaktır.”

“AHİLİĞE İHTİYAÇ DUYUYORUZ”

 Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Kara, ahiliğin toplumda yaşayan fertler arasında dayanışma sağladığını ve herkese eşit yaklaşan bir anlaşışın simgesi olduğunu belirterek, “Ahilikte alın teriyle kazanmak ahlak kuralıdır” dedi. Kara, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik süreçte ahiliğe ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ahilik; din, dil, ırk ayrımı yapmadan herkese eşit davranan bir anlayışın simgesidir. Zengin fakir ayrımı yapmamak, dürüst çalışarak üretmek, bu kültürün vazgeçilmezleridir. Geçmişten günümüze birlik ve dayanışmamızı sağlayan ahilik kültürüne bir kez daha ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu anlamaktayız. Bu itibarla merkezine, inanç, ahlak ve insanı yerleştiren ahilik kültürünün geçmişten gelecek aktarılmasında vesile olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.”