İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

 Cebeci şehitliğinde gözyaşları sel oldu 

Genel

 Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı 

Kültür-Sanat

Hukukçular sağlıkçılarla aynı sahnede

Kültür-Sanat

RedBull BC One'da dünya finali kesinleşti 

Kültür-Sanat

Çocuk doktorunun resim aşkı ArtAnkara 5. Çağdaş Sanat Fuarına uzandı 

Kültür-Sanat

Çin prensesi Turandot 20 yıl sonra başkentte

Genel

Kuzuların annelerine kavuşma anı 

Kültür-Sanat

22. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali başlıyor 

Kültür-Sanat

Ankara temalı satranç takımı Artankara'da tanıtılacak 

Genel

Ercümen: Antarktika'ya Türk bayrağının çok yakıştı

Kültür-Sanat

Dünyanın dört bir yanından eserler Başkentte buluşacak

Kültür-Sanat

Breakdansçıların kapışmasına son üç gün

Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Petrolün fotografik öyküsü

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 12.01.2019 12:17
Petrolün fotografik öyküsü

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) anlamlı bir sergi projesine daha imza attı. AFSAD ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) işbirliği ile düzenlenen fotoğraf projesinde "Petrol" konusu işlendi. AFSAD üyesi fotoğraf sanatçılarının TPAO personellerine verdikleri fotoğraf eğitimlerinin ardından, ”Petrol” konulu fotoğraf sergisi açılmasına karar verildi. Fotoğraf çekmek için Ankara'dan Batman'a giden fotoğrafçılar, çektikleri fotoğraflarda petrolü ve petrolün insan yaşamına etkisini işledi. Biz de Başkent olarak AFSAD üyesi ve fotoğraf eğitmeni Nedim Ozan Tekin ile "Petrol" sergisini konuştuk. Tekin, “En iyi petrol fotoğraflarının Batman’da çekilebileceğini düşündük ve Batman'a gittik. Orada gördük ki, Batman aslında petrolle kurulan bir şehir. Petrol, yöreyi ve yöre insanını o kadar çok değiştirmiş ki biz de bunun fotografik öyküsünü oluşturduk." diye konuştu. 

Sergi sürecini anlatır mısınız?

Biz Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) olarak temel fotoğraf eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlerin bazılarını da Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı (TPAO ) çalışanlarına verdik. Bu eğitim faaliyetleri TPAO’nun kurumsal isteği üzerine gerçekleşti. Toplamda 60 personele ders verdik. Derslerin ardından sergi açmaya karar verdik, serginin konusunu ise TPAO personelinin çalışma alanlarından biri olan “petrol” olarak belirledik.  

Peki "petrol" konulu fotoğrafları nerelerde çektiniz öğrenebilir miyiz?

Petrol konulu fotoğrafları Ankara’da çekemeyecektik. Bu nedenle fotoğrafları ülkemizde petrolün en zengin olduğu şehir Batman’da çektik. AFSAD üyesi 4 eğitmen ve 9 TPAO çalışanı ile birlikte 13 kişi gittik ve petrolün yöredeki etkilerini fotoğrafladık. Sergiyi, ilk olarak TPAO’nun içinde TPAO’nun kuruluş gününe denk gelen 10 Aralık 2018 tarihinde açtık. Sergi daha sonra 2 Ocak 2019’da AFSAD’da açıldı.  16 Ocak'a kadar sergimiz görülebilir.  

Fotoğraf çekerken neler dikkatinizi çekti?

Fotoğraflarda petrol, petrol kuyuları ve petrolün yöre halkıyla ilişkisi ve yöreye petrolün sosyo ekonomik etkisini işledik. Yani sıradan, düz fotoğraflar çekmek yerine, yerel yaşam, petrol madeninde çalışan işçiler, işçilerin geri plandaki yaşamları gibi konulara odaklandık. 

PETROLLE KURULAN BİR ŞEHİR

Bu çalışma nasıl bir farkındalık yarattı?

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı verilerine göre, Batman bölgesindeki 914 kuyu var ve günde 25 bin varil petrol elde ediliyor. 80 yıl önce 10 haneli köy olan Batman'ın kaderi bölgede petrol bulunmasıyla değişmiş. Günümüzde Türkiye'deki ham petrol üretiminin yüzde 75'ini gerçekleştiren kent, teşvik imkanları ve girişimcilere sunduğu büyük fırsatlarla sanayisini de geçmişten bugüne büyütmüş ve büyütmeye devam ediyor. Ülke ekonomisine de çok büyük katkı sağlayan bir maden olan petrol, yörenin vazgeçilmezlerinden. Fotoğraf için gittiğimiz yörede, madenle yöre halkının ilişkisini fotoğraflarken ilginç bilgiler de edindik. 

Ne gibi ilginç bilgiler?

Örneğin petrol bulunana kadar Batman diye bir şehir yokmuş. TPAO’nun bölgeye petrol çıkarmak için gitmesinin ardından Batman il olmuş.  Öte yandan, Batman'daki ilk petrol kuyusu “Emektar”ın fotoğraflarını çektik. Kuyu tek başına 70 yıldır çalışıyor ve 1948’de İsmet İnönü tarafından açılmış. Bütün bunlarla birlikte petrol kuyularını fotoğraflamak bile başlı başına ilginç bir deneyimdi.  

Peki sergide kaç fotoğraf yer alıyor?

Sergide, eğitmenler Ali Ulvi Baycan, Mehmet İzdeş, Meltem Uğur ve ben Nedim Ozan Tekin ile amatör fotoğrafçılar Cem Acar, İlhami Toker, Kutluhan Olcay, Mecnun Korkmaz, Miraç Erbaş, Nurcan İlgen, Nurgül Melemez, Pınar Banu Arslan, Ümit Türkoğlu’nun Batman’da çektiği fotoğraflar arasından seçilen 50 fotoğraf yer alıyor.

Son olarak AFSAD ile ilgili neler söylemek istersiniz?

AFSAD; fotoğrafın yaygınlaştırılması, fotoğraf severler arasında dayanışma ve işbirliğinin sağlanması, fotoğrafta felsefi, estetik ve teknik sorunların tartışılacağı platformların oluşturulması ana amaçlarıyla 1977 yılında kuruldu. “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsündedir. 40 yıl boyunca AFSAD, ülke çapındaki çalışmalarıyla, fotoğraf alanında bir ekol oldu. Fotoğraf eğitimine yönelik farklı konu ve düzeylerde seminerler vermek, fotoğrafın teorik ve felsefi alanlarında katkı amaçlı toplantılar yapmak; ulusal ve uluslararası sergiler ve gösteriler düzenlemek ya da düzenlenmesini sağlamak; fotoğraf alanına kuramsal katkı yapacak iletişim ve yayın faaliyetlerini gerçekleştirmek, sosyal etkinlikler yapmak; ayrıca, senaryo, kısa film, sanat tarihi, sanat felsefesi gibi konularda da seminerler düzenlemek AFSAD’ın başlıca faaliyetleri arasında yer alıyor. AFSAD etkinlikleri ücretsiz olup, herkese açıktır.