İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Belediye personeli halkın emrinde

Genel

Akyurt'a lavanta bahçesi

Genel

Yüzme havuzlarında sona gelindi

Genel

Çankaya karla mücadeleye hazır

Genel

Matbaacılar Sitesi'nin su sorunu çözüldü

Genel

Atık ilaçlar çöp değildir

Genel

Altındağ sağlık çalışanlarının yanında

Genel

Mamak'ın sokaklarında koronavirüs temizliği devam ediyor

Genel

Mamaklılara yeni yüzme havuzu

Genel

Başkent kış mevsiminde de rengarenk olacak

Genel

Altındağ'da tarihi çeşmeler restore edilecek

Genel

Kadına şiddet masaya yatırıldı

Özel Haber

Özel Haber Haberleri

“Çevre savunusu için dünya ölçeğinde işbirliği gerek”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 21.11.2020 12:41
“Çevre savunusu için dünya ölçeğinde işbirliği gerek”

Zigana Coğrafyası olarak adlandırılan bölge de dahil olmak üzere ülkemizin bir çok yerinde çevre savunusu ve çevre haklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Zigana Coğrafya Derneği (ZCD) Ankara'da Karaali Köyünde Uygulama Merkezi ve Sosyal Tesis açtı. ZCD Başkanı Savaş Aydın, çevre savunusunun yerel ve bölgesel sınırların ötesinde tüm dünya ölçeğinde işbirliği ve eşgüdümle gerçekleştirilmesi halinde kalıcı ve sürdürülebilir olacağını söyledi.

Çevre hakları ve çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda uygulama ve farkındalık çalışmaları yapmak üzere kurulan Merkez, diğer sivil toplum kuruluşlarının da kullanımına açık olacak. Daha önce Doğa Okulu kurarak bir çok eğitim ve seminerler gerçekleştiren ZCD, ülkemizde bir köyde ilk kez 2 bin 200 hektarlık alanda Canlı Bitki Müzesi kurmuş, Lames Şenlikleri, Ekoturizm Sempozyumları, Çalıştaylar ve diğer etkinlikler düzenlemiş. ZCD bölgede biyo kaçakçılık mücadele çalışmaları da gerçekleştirmekte. ZCD Başkanı Savaş Aydın, çevre savunusunun yerel ve bölgesel sınırların ötesinde tüm dünya ölçeğinde işbirliği ve eşgüdümle gerçekleştirilmesi halinde kalıcı ve sürdürülebilir olacağını belirterek ‘Bu amaçla hem proje uygulamalarımızı gerçekleştirebileceğimiz hem de diğer STK’larla işbirliği ve eşgüdüm oluşturabileceğimiz bir yapılanmayı Ankara'da oluşturduk. Daha etkili ve kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmek için Uygulama Merkezimiz çok önemli bir işlev üstlenmektedir. Merkezimiz diğer STK’ların kullanımına da açıktır' dedi.

ZİGANA DOĞA OKULU

Dernek çatısı altındaki Zigana Doğa Okulu’nun 7’den 70’e “Ekolojik okur yazarlık” öğretilmesi hedefiyle yaptığı etkinlikler kapsamında eğitim, seminer çalışmalarının yanında bölgeyi ülke çapında tanıtan resim, fotoğraf sergileri düzenlendiğini hatırlatan Aydın, şunları söyledi: “Doğa Okulu içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliği yapılarak Zigana coğrafyası endemiklerinin sergilendiği bir ‘Bitki Müzesi’ herbaryum oluşturulmuştur. Böylece okul gelecek nesilleri şekillendirecek öğretmenler, öğretmen yetiştiren kurumlardaki bilim insanları ve diğer ilgi gruplarına Gümüşhane, Zigana Dağı ve Zigana Coğrafyası eğitim mekânı olarak kullanarak doğayı bilen, etrafındaki doğal değerlerin farkında olan ve seven, ekosistemi öğrenmek için gayret sarf eden ve koruyan, hayvanları seven ve koruyan bir neslin yetişmesi için gerekli bilgiler, konusunda uzman Öğretim Üyelerince verilen eğitimler ve ekoturizm bilincini artırıcı faaliyetler yapılmaktadır. Bundan böyle de 7'den 70 'e doğa eğitimleri bu okulda verilmeye devam edecek şekilde çalışmalar yapıldığı gözlenmektedir.” Zigana doğasını da anlatan Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Zigana ve çevresi ( Doğu Karadeniz Dağları ) sahip olduğu habitat zenginliği, flora ve fauna çeşitliliği, jeolojik miras öğeleri ve kültürel dokusu gibi değerleri ile ülkemizin nadir, saklı coğrafyalarından biridir. Doğa bilimleri kapsamına giren, nerede ise tüm bilim dallarına ilişkin gözlemler, teorik ve pratik uygulamaları gerçekleştirilebilecek bir konumda olması nedeni ile zengin ve bakir doğal alanlara sahip Ziganalar’da, “Ekoloji Temelli Doğa Eğitim Merkezi” kuruması girişimini başlattık; sivil toplum kuruluşları, Üniversiteler, öğrenci toplulukları, belediyeler, kaymakamlıklar gibi kamu kurum ve kuruluşları ile yöre halkının, doğa eğitimi çalışmalarına doğrudan katılımları sağlanarak, kendi bölgeleri ile ilgili doğal kaynakların korunması hakkında duyarlılık oluşturulması hedefledik. Tüm etkinliklerimizde konularında uzman doğa bilimi uygulayıcılarının eğitimci olarak katılacağı özgün programlarla; eğitim vermeye çalışarak hedef kitleyi, bozulmamış doğal ortamlar içinde bir araya getirerek; disiplinler arası ilişki kurma, düşünme ve sorun çözme becerilerini geliştirmeye yönelik yaratıcı ve katılımcı bir eğitim uygulaması gerçekleştirmeye çalışmaktayız.”

TURİZM POTANSİYELİ

Söz konusu coğrafyanın turizm potansiyeline değinen Aydın, “Turizm Türkiye’deki kıyı bölgelerde bölgesel kalkınmada da önemli bir rol oynamakta çeşitli doğal güzelliklere sahip bulunan bölgelerde para kazandıran lokomotif bir sektör olarak görülmektedir. Bu durum Doğu Karadeniz Bölgesi içinde geçerliliğini korumaktadır. Bununla birlikte turistler daha ziyade güneş, kum ve deniz (kıyı turizmi) aramaktadır. Fakat güneşin olumsuz etkileri, denizlerin kirliliği ve tabi çevrenin tahrip edilmesi nedeniyle turistler doğa, yayla, kış ve spor turizmi gibi alternatif turizme yönelmektedir. Bölge bu gibi turizm faaliyetlerinin gelişmesine olanak sağlayacak her türlü potansiyele sahiptir. Türkiye’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Karadeniz bölgesinde de doğa, yayla, kış ve spor turizmi için büyük potansiyel mevcuttur. Fakat Karadeniz Bölgesi turizminin hareketlendirilmesinde Spor ve Rekreasyon Tesis ve Organizasyonlarının Değerlendirilmesi akademik çalışmasında ortaya çıkan sonuçlara göre bölgede doğa, kış sporları(kayak vb.) için yeterli doğal kaynağın var olduğu fakat yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmelerindeki son tercih olduğu ortaya konmuştur. Özellikle Gümüşhane bölgesinde doğa, yayla, kış ve spor turizmi gerçekleştirilebilecek birçok alan bulunmakta ve bu alanlara olan ilgi sürekli artmaktadır. Bu bağlamda Zigana Coğrafyası yılın 12 ayında doğa, yayla, kış ve spor turizmi açısından önemli bir konumdadır. Zigana Dağı kayak turizmi açısından bölgenin tek merkezidir. Limni Gölü Milli Parkı koruma altına alınmış yerli ve yabancı turistler için önemli bir turizm alanıdır. Zigana Köyü’nde ağaç köklerinden yapılan ve resimlerin sergilendiği bir Güneş Sanat Merkezi bulunmaktadır.”

Zigana coğrafyasının zenginliğine de dikkat çeken Aydın, şu ifadelerde bulundu: “Zigana Coğrafyası sahip olduğu habitat zenginliği. flora ve fauna çeşitliliği jeolojik miras öğeleri ve kültürel dokusu gibi değerleri ile ülkemizin nadir saklı coğrafyalarından biridir. Ancak bu yönü ile yeterince değerlendirilememektedir. Dünyada yaygın olan Kırsal Turizm özellikle son dönemde de ülkemizde önem kazanmış ve bu yönde Avrupa Birliği gerekse ulusal kaynaklardan birçok destek mekanizması oluşturulmuştur. Bu gelişmelere paralel olarak Zigana Doğa Okulu önemli bir misyon üstlenmiştir. Ülkemizde de bunun başarılı örnekleri bulunmaktadır. Özellikle bu anlamdaki faaliyetleri gerçekleştirmeyi düşünenler için sahada doğa ile ilgili eğitim, teknik gezi, seminer, laboratuvar, kamp çalışmaları yapacakları ve aynı zamanda konaklayabilecekleri tesislere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemiz için önemli bir potansiyeli olan Zigana Coğrafyasında tarihi Zigana Doğa Okulu’nun bu konuda önemli bir misyon üstlendiği ortadadır.”