YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa KADEMOĞLU

İnsan “Yaşadığı Yere Benzer”miş...

29.04.2021 08:49

Şair-yazar ve sanat insanları, doğdukları kentle özdeştirler. Kentler onların adlarıyla anılırlar; oraların rengi, sesi, soluğu ve güzelliğidir. Dışarıda onlar aynı zamanda kentlerinin uğraş alanlarındaki elçileridir.

Devrek böyle bir kasabadır. Ağaçlarını, çiçeklerini, geleneklerini yok ederek, içini beton yığını haline getirerek bu güzel yeşil ve şirin kasabayı kent yapamadık: Onca festival yaptık, özde halka eğlenceden başka hiçbir şeyi veremedik. Caddelerinde akasyaların açtığı, sokaklarından ıhlamur ve iğde kokuları saçılan, bahçelerini renk renk güllerin, leylakların süslediği, çınarların sahiplendiği Devrek’i, kent yapamadık. Tahta evlerini, konaklarını koruyamadık. Beton evlerde ocakları terk ettik, çitlembik ağaçları geçmişte kaldı...

***

Karadeniz Ereğli yolundaki Kocameşe’nin oradan baktığımızda, damları kırmızı kiremitli evleri gösterip; “İmanım Devrek ne büyüdü” diyen müteahhide şu yanıtı vermiştim: Sayesinde siz de çok büyüdünüz. O kadar ki, Çomakların buğday tarlaları bile apartmanla dolduruldu.

Belediye Başkanvekili iken; 1950’li yılların başında kurulan Kereste Fabrikası ve arazisi bugün de imara açık villalara dönüştürülmüş durumdadır. Yani kazanılmışları da yitirmişiz. Eski nitelemeleriyle şirin yeşil Devrek rant uğruna talan edilmiştir.

***

Ülkemiz gibi Devrek de, kötü yönetilmiştir. Bir belediye başkanı, kendisinden sonraki belediye başkanıyla fotoğrafının yan yana konulmasına tepkisini şöyle dile getirmişti: “Bu benim için bir talihsizliktir.” Ben de şu yanıtı vermiştim ona: Gerçekten doğru söyledin ama asıl talihsizlik ikinizin de belediye başkanlığı yapmış olmanızdır.

Bir kez Demokrat Parti, bir kez ANAP ( askeri dönemler dışında) yerel yönetim hep CHP’li olmuştur. Eğer bugün nahiyelerinden bile geride kalmışsa, bunda yerel yönetimlerin suçu vardır. Bir diğer yanlış, genel yönetimin vekaletlerle veya maiyet memurları eliyle yürütülmüş olmasıdır. Özellikle Kaymakamlarının (yanılmıyorsam altı kişidir) Vali olmaları da ilginçtir. Şirketleşmelere gidilmemesi; kurulan şirketlerin kötü yönetilmesi de bir başka yanlışıdır Devrek’in. TBMM’ne neredeyse her dönemde bir vekil (hatta iki de oldu) göndermesine; Bakanları bulunmasına  (Vedat Ali Özkan, Veysel Atasoy gibi) karşın siyasetten pek nemalanamamış bir ilçedir.

***

Devrek’ten Rüştü Onur, M. Güzin Anadol, Zihni T. Anadol, Ülker Anadol, Demir Anadol, Kemal Anadol, Sami Sülük gibi şair, yazar ve ressamlar yetişmiştir. Hayri Tuncel besteleriyle TRT repertuarına girmiştir.

Devrek’ten Kerim Korcan, Oğuz Kâzım Atok, Dr. Kemal Satır da geçmiştir. Ayrıca Dr.Fazıl Küçük, Kasım Gülek Fenerbahçeli Lefter, festivallerde ülkemizin en ünlü değerleri, Koşucu Dedemiz Safder Kartoğlu Atletizm (maraton), kızı Can (yazar-reklamcı-gazeteci), oğul Dr. Ümit de (UNESCO da çalışıyor) alanlarındaki elçilerimizdir. Gazeteci-şair-yazar Mithat Yaban da çalışmalarını sürdürüyorlar.

***

İlk TBMM’nin Devrekli ilk vekili Hacı Abdullah Sabri Efendi, Devrek’in Atatürkçü kimliğini temsil etmiştir. DP’nin Zonguldak Milletvekili Rıfat Sivişoğlu (Belediye Başkanlığı da yapmıştır) Oğlu Behzat Sivişoğlu; Amerika’da doktorluk yapmaktadır. Kahveci Nuri’nin oğlu Ömer Aksu, Abdullah Sabri Küçükarslan, Hidayet Akay da Amerika’ya öğrenim için giden ve hâlâ orada yaşayan mühendis ve doktor hemşerilerimizdir. Son yıllarda pek çok hemşerimiz Amerika'da iş ve meslek sahibidir.

***

Ünlü yazar Fakir Baykurt, “Duisburg Treni ve Barış Çöreği” kitaplarında Almanya’da yaşayan insanlarımızı konu etmiştir öykülerine. Aslında çok zengin malzeme olmasına karşın bir romanının yazılamamış olması büyük eksikliktir. Ali Sarıkoyuncu, Zonguldak genelinde ve Devrek özelinde Kurtuluş Savaşı’ndaki Devrek’in önemini anlatmıştır kitabında. Devrek üzerine şiirleri bulunan şairler de önemli yer tutar.

***

Halkıyla benim hep özlemim olmuştur Devrek. Lütfiye Aydın’ın betimlemesiyle; “şehrin ortasından akan incecik deresiyle; çiçekli bahçeleriyle, tül perdeli camlı tahta evleriyle; önce uzaktan sonra çok yakından baktığı konukseverliğiyle güzel bir kenttir. ''der.

Yazar Ayla Kutlu’nun “gönül telini titreten üçüncü kent”tir; Mehmet Başaran’a “Ozanlar düşlerini, Devrekliler orman dalını yontar” dedirten; Demirtaş Ceyhun’un “İnsan ısılı insansı diyar” diye tanımladığı yer olarak, eski yıllarına özlem duyduğum memleketim Devrek’e her zaman gönülden bağlıyım. Bu yazım bunun bir kanıtıdır: Şen olasın Devrek!

Haberler

Sağlık

"Düşüş hızı azalsa da vaka sayılarının düşüş eğilimi devam ediyor"

Politika

Bahçeli: Biz mafyayı tanımayız

Politika

“Getirin sandığı hodri meydan!”

Politika

“FETÖ'nün de mafyanın da siyasi ayağını çıkaracağım”

Genel

STK'lardan 19 Mayıs mesajları

Politika

Esnaf ve sanatkarlara yönelik destekler devam ediyor

Sağlık

Kovid-19 aşısı olan 65 yaş ve üzerindekilerde vaka oranı yarı yarıya azaldı

Politika

“Tarımda ithalat yüreklerimizi burkuyor”

Politika

 Memleket Partisi resmen kuruldu, ilk açıklama geldi

Politika

"Esnaf ve sanatkarımıza 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız veriyoruz"

Sağlık

Türkiye'de 10 bin 174 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 223 kişi yaşamını yitirdi

Politika

İçişleri Bakanı Soylu, Peker'in kendisiyle ilgili tüm iddialarının araştırılmasını istedi