İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

AYM'den CHP'nin müftülerin nikah yetkisinin iptali başvurusuna ret

Asayiş

Ankara'yı bombalayan eski pilotlara istenen cezalar belli oldu

Asayiş

Kemal Batmaz'ın örgüt imamlarına operasyon

Eğitim

Bakan Gül ve Selçuk sınıf boyadı

Sağlık

'Çukur' oyuncularından kök hücre bağışı

Kültür-Sanat

"Sihirli flüt", Mozart'ın doğum gününde Türk Marşı çalacak

Genel

Sokak hayvanları için havalandı

Genel

Etkili kar yağışı yüzleri güldürdü 

Genel

Dink suikastı davası 12. yılında

Spor

Sharapova, son şampiyon Wozniacki'yi eledi

Genel

Hitit Federasyonu kaynak geliştirme toplantısı yaptı

Genel

Aybüke öğretmenin şehit edilmesi davasında karar

Kültür-Sanat

Kültür-Sanat Haberleri

Teoman Kumbaracıbaşı’ndan Elif’e konser desteği geldi

Tolga ALCA 03.01.2019 10:40
Teoman Kumbaracıbaşı’ndan Elif’e konser desteği geldi

Oyuncu ve Müzisyen Teoman Kumbaracıbaşı, cam kemik hastası olan Elif Gamze Bozo için konser verecek. Konserden elde edilecek gelir, Elif’in Küba macerası için kullanılacak.

Engelsiz Sanat Platformu’nun engellileri toplum yaşamına katmak ve toplumun engelli algısını değiştirmek için başlattığı “Yorgan Altında Kimse Kalmasın” hareketinin, ön yargıları kıran, sıra dışı ve fark yaratan rol modellerinden cam kemik hastası; Elif Gamze Bozo'nun (yazar, ressam ve fotoğraf sanatçısı) bir hayali var. Küba’da cam kemik hastalığı konusunda araştırma yapmak ve Küba’yı belgesellemek. Elif, bu hayalleri gerçekleştirmek için destek ararken, Oyuncu ve Müzisyen Teoman Kumbaracıbaşı’ndan konser desteği geldi. 12 Ocak 2019 Cumartesi saat:20.30’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Yıldız Kenter Tiyatro Salonu'nda, Teoman Kumbaracıbaşı, Elif için çalıp söyleyecek. Ayrıca Elif'in 20 resim ve 20 fotoğraf çalışmaları Hikmet Çetinkaya sergi salonunda sanatseverlerle buluşacak. Biletler konser günü kapıdan satılacak.

“ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ İNSANLARA YER VERİYORUM”

“Benim için fotoğraf sanatı zamana tanıklık etmek, anı durdurmak ve o kadrajdaki anı tekrar yaşatmak” diyerek sanata verdiği önemi dile getiren Elif Bozo düşüncelerini şöyle aktardı: “Bende kendi dönemime tanıklık ederek, gelecek zamanda yaşayacak insanlarıma, dünyanın ötekileştirilmişleri ve tarihteki yaşanmış acıları fotoğraflarımda yansıtmaya çalışıyorum. Fotoğraf çalışmalarımda genellikle ‘Ötekileştirilmiş’ insanlara yer veriyorum: Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, mülteciler ve tabi ki engelliler... Ülkemin en ücra köşelerinde kalmış hayatları gün ışığına çıkararak, varlıklarından söz ettirmek istiyorum. Fotoğraf çekmek sadece deklanşöre basmaktan öte, yaşanılan hayatları kendimle içselleştirerek öteki hayatların sesi olmaktır benim için. Kadınların, engellilerin ve çocukların hikayelerini dinleyerek gerek fotoğraf sanatımda gerekse şiirlerimde gerekse amatör resim sanatım ile yer vermeye çalışıyorum. Küba’ya giderek hem belgesel çekmek hem de, tıpta yani laboratuvar (ilaç) konusunda ileri de olan ülkeyi incelemek. Cam Kemik hastalığı konusunda ne gibi uygulamalar var? Engelliler hangi koşullar da yaşıyor? ne gibi olanakları var? Bu ve buna benzer konuları belgesellemek istiyorum. Bugüne kadar yapılan belgeseller de filmler de reklamlarda engellilere fazla yer verilmemesi, engellilerin toplumda da göz önünde olmamasına ve sorunların çözülememesine neden oluyor. Diliyorum bu belgesel çalışmalarıma daha fazla destek alarak, TV kanallarında da yer verilir.”