İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Ankara Büyükşehirden karada ve suda Sıfır Atık Projesi'ne destek 

Genel

EGO'dan personeline çok yönlü eğitim 

Genel

"Hava kirliliğine temiz enerji çözüm olacak"

Genel

Hak-İş Kısa Film Yarışması'na büyük ilgi

Genel

Okuma yazmayı öğrenince ilk işi kitap yazmak oldu 

Genel

 Kıraç arazilerin gözdesi ve mor bereketi: Lavanta 

Ekonomi

 Sulama tesislerinde yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediliyor 

Ekonomi

"Her 4 tüketiciden biri internetten alışveriş yapıyor"

Genel

Özal'ın berberi yıllara meydan okuyor

Genel

Kursiyerlerin ürünleri görücüye çıktı

Genel

Sakarya Caddesi'nde adım adım değişim 

Genel

OGM kültürel değerlere sahip çıkıyor

Kültür-Sanat

Kültür-Sanat Haberleri

"Kemal" müzikali 19 Mayıs 1919 için turnede

AA 08.05.2019 14:30

Pınar Ayhan, "Bu sadece simgesel olarak değil, bizi biz yapan bir tarih olarak da önemli. 'Kemal' isimli oyunla üç büyük kenti de dolaşıp, binlerce insana ulaşarak, bu çok özel ve önemli hayat hikayesini anlatacağım" dedi.

Müzisyen Pınar Ayhan, fikri ve projesi kendisine ait "Kemal" isimli müzikal belgeselle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli mücadeleyi başlatmak için Samsun'a ayak basmasının 100. yılına özel turneye çıktı. Ayhan, hikaye anlatıcılığı, fikri ve proje tasarımı kendisine ait "Kemal" eseriyle, milli mücadelenin 100. yılına özel turnenin ilk gösterisini, Samsun'da dün gerçekleştirdi.

Pınar Ayhan, turne kapsamında 16 Mayıs'ta Ankara'da MEB Şura Salonu'nda ikinci gösterisini yapacak. Eser, 19 Mayıs'ta İstanbul'da Uniq Hall'de, 20 Mayıs'ta İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu'nda izleyicinin karşısına çıkacak. Türkiye'nin kuruluş süreci ve Atatürk'ün liderliğinin anlatıldığı gösterilerin son durağı, 21 Mayıs'ta Denizli olacak. Deniz Harp Okulu, İstanbul'daki gösteriye 100. yılın sembolik anlamı dolayısıyla 100 öğrenciyle katılacak. 

"Bu hikayeyi yeni kuşaklara iletmek boynumuzun borcu"

Pınar Ayhan,gençlerin gözünün içine bakarak "hayatını vatanı yapmış" bir liderin hikayesini anlatmanın kendisi için heyecan verici olduğunu belirtti.

"Kendini tanımayan, kökünü bilmeyen insanlar olmamalıyız. Biz kimiz, öğrenmeliyiz. Biz Atatürk'ün gülmeyi öğrettiği çocukların evlatlarıyız. Bunu bilmek bize güç, inanç, sevgi katıyor. Benim koşuşturmalarımın kaynağı da bu güç ve inanç." ifadelerini kullanan Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yıl Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışının 100. yılı. Bu sadece simgesel olarak değil, bizi biz yapan bir tarih olarak da önemli. Bağımsızlık mücadelemize başlayalı 100 yıl olmuş. Pek çok yerde, konferanslarda, söyleşilerde anlattım. Ama en önemlisi özenle hazırladığımız 'Kemal' isimli oyunla üç büyük kenti de dolaşıp, binlerce insana ulaşarak, bu çok özel ve önemli hayat hikayesini anlatacağım. Çünkü bu hikayeyi en doğru şekilde yeni kuşaklara iletmek boynumuzun borcu."

Çello ve bağlamayla müzikal anlatı

Eserin dönem araştırma ve metin yazarlığını Banu Mertyürek Güler yaptı. 

Yapımcılığını Sühan Ayhan'ın, proje koordinatörlüğünü Ayşe Karakoç'un üstlendiği müzikalin sahne rejisi ise Özgür Billur tarafından gerçekleştirildi.

Sahnede sanatçıya çelloda Aslı Gültekin, kemanda Özge Erdem, klarnette Mustafa Cihan Aslan, perküsyonda Erdinç Aktuğ, piyanoda Evren Kalaycıoğlu ve bağlamada Ulaş Koray Gökben eşlik ediyor.

100 gençten Atatürk'e mektuplar

Öte yandan, Pınar Ayhan, gösterilerin yanı sıra "1919'un 100. yılında 100 Gençten Atatürk'e Mektuplar" isimli bir başka projeye imza atacak.

Bu kapsamda 100 gencin Atatürk'e yazdığı mektupları kitaplaştıran Ayhan, bu mektupların bir kısmını da Uniq Hall'deki gösteri öncesinde fuayede sergileyecek. Ankara'da ise "Öğrenci Önde" gişesi açılarak ilk üç koltuk sırası gençlere ayrılacak