İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Başkent'te turistik hibrit araç büyük ilgi görüyor

Genel

“Anna Karenina” sanatseverlerle buluşuyor

Genel

Altınköy'de hasat yapıldı

Genel

Afiyet ver kampanyası rekora koşuyor

Genel

Yeni dev adamlar Altındağ'da yetişiyor

Genel

Mesainin ilk günü bayramlaşma ile başladı

Genel

Keçiören meydan projesi hizmete açıldı

Spor

Gençlerbirliği'nin yeni teknik direktörü Mert Nobre oldu 

Sağlık

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 18 milyon 261 bini geçti

Genel

Safranbolu'ya bayramda turist yağdı 

Genel

“Bayramda 5 günde 45 kişi öldü” 

Asayiş

Ankara'da bir evde çıkan yangın 3 ev ve 1 kamyonete sıçradı

Genel

Genel Haberleri

Yeteneklerine hayran bırakıyor

AA 07.12.2019 11:57
Yeteneklerine hayran bırakıyor

Ankara'da yaşayan ve iki sene önce tango yapmaya başlayan bedensel engelli İrem Dürüst ile Emre Meydan, öğrendikleri figürlerle izleyenlerin beğenisini topluyor

Tekerlekli sandalyede tango yapan İrem Dürüst ve Emre Meydan, öğrendikleri tango figürleriyle görenleri hayran bırakıyor. Bedensel engelli İrem Dürüst ve Emre Meydan, Doğan Çağlar Özel Eğitim Meslek Lisesindeki öğretmenleri Zeynep Elif Uysal ile Bahatinaz Yılmaz'ın teşvikiyle tango yapmaya başladı. Öğrendikleri figürlerle tekerlekli sandalye üzerinde dans eden gençler, hem ön yargılara meydan okuyor hem de izleyenlerin beğenisini topluyor.

Başarı öyküsünü anlatan Emre Meydan, iki yaşında balkondan düşerek omurilik felci geçirdiğini, belden aşağısının tutmadığını söyledi. Meydan, dans etmeye başlamadan önce tango yapanları izleyerek, "Acaba ben de yapabilir miyim?" diye düşündüğünü, zamanla hiçbir şeyin buna engel olmadığını fark ettiğini dile getirdi. Engellerini aştığını ve hayata daha çok bağlandığını vurgulayan Meydan, "Tango, özgürlüğü öğretiyor. Ölçülerini sınırlandırmıyorsun, zorluyorsun ve aşıyorsun. Zamanla bunu nasıl geliştirebileceğini de öğreniyorsun." dedi.

"HAYATIMDA HİÇ YAPAMAYACAĞIMI SANIYORDUM"

İrem Dürüst de doğuştan bedensel engelli olduğunu, spor ve sanatla ilgilendiğini söyledi. Tango yaparken kendini iyi hissettiğini ifade eden Dürüst, "Farklı bir duygu. Hayatımda hiç yapamayacağımı sanıyordum ama uğraşa uğraşa, birtakım şeyleri öğrenerek tango yapmaya başladım. Yeteneklerimiz var." diye konuştu.

Dürüst, diğer engellilere de bu gibi sportif ve sanatsal aktivitelere katılması tavsiyesinde bulunarak motivasyonlarını kaybetmemelerini öğütledi.

Özel eğitim öğretmeni Zeynep Uysal da öğrencilerinin tango ile rahatladığını, bu sayede özgüvenlerinin arttığını ifade etti.  Öğrencilerini dans ederken görmenin gurur verici olduğunu aktaran Uysal, onların sahnede olmasının ve alkışlanmasının öğretmenliğin en güzel yanı olduğunu belirtti.

Uysal, "Çocuklarımızın dans milli takımına girmesini çok arzu ediyoruz ya da paralimpiklerin açılışındaki o engelli dansını, bizim öğrencilerimizin yapabilmesi en büyük hayallerimizden birisi." dedi.

Matematik öğretmeni Bahtinaz Yılmaz ise öğrencilerinin önemli mesafe kat ettiğini vurgulayarak, onlarla gurur duyduğunu dile getirdi.