İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Tiyatronun görünmeyen emektarları

Genel

Atilla Mayda son yolculuğuna uğurlandı 

Kültür-Sanat

CSO ve MFÖ, yarın aynı sahnede buluşacak

Kültür-Sanat

 32 ülkenin modelleri Aspendos'ta 

Genel

Bir yılda okuduğu 200 kitapla "Sıradışı Okur" ödülünü kazandı

Genel

En güzel Van kedisi seçildi

Genel

"Kardeş şehirler"den heyetler Ankara Büyükşehir Belediyesinde

Kültür-Sanat

MFÖ ile CSO aynı sahneyi paylaşacak 

Genel

Binlerce leylek, çiftçiye eşlik etti 

Genel

 Zafertepe'nin yeni imar planı Koray Avcı konseriyle kutlandı 

Genel

“Gençler taraftarı Cumhuriyet'e sıkı sıkıya bağlıdır” 

Genel

107 yaşındaki babasını sıkılmasın diye işe götürüyor 

Genel

Genel Haberleri

Yaş almanın güzellikleri anlatıldı

Başkent 09.03.2019 14:04

Yenimahalle Belediyesi’nin emekli vatandaşlar için hizmete açtığı İkinci Bahar Yaşlı Yaşam Merkezleri’nde etkinliklerin ardı arkası kesilmiyor.

Yenimahalle Belediyesi’nin emekli vatandaşlar için hizmete açtığı İkinci Bahar Yaşlı Yaşam Merkezleri’nde etkinliklerin ardı arkası kesilmiyor. Kültür gezileri, atölye çalışmaları ve eğitim programlarıyla hem kaliteli hem de keyifli vakit geçiren İkinci Bahar müdavimleri için “Genç Hissederek Yaş Almak Mümkün” başlıklı seminer düzenlendi.

Metafor Psikolojik Danışmanlık’tan Uzman Psikolojik Danışman Gözde Çamaş’ın yaptığı sunumda; 60 yaş ve üzeri bireylerin içinde bulundukları dönem hakkında katılımcılara bilgi verilirken, yaş almanın sanılanın aksine olumlu özellikleri barındırdığı da anlatıldı.

Yaşlanmak ayrıcalıktır

Etkinlikler, tartışmalar ve hikâyeleştirmeler gibi yöntemler ile desteklenen seminerde; 60 yaş ve üzeri bireylerin içinde bulundukları gelişim dönemi, kayıpları ve yalnızlık duygusunu içermesi nedeniyle, özellikle yalnızlık duygusu ve ona eşlik eden diğer olumsuz duygular ile nasıl başa çıkabilecekleri de anlatıldı. Gruptaki üyelere; yaş almanın sosyal hayattan geri çekilmek olmadığı ve hayatlarını, fiziksel ve psikolojik olarak daha sağlıklı geçirmelerini sağlayacak çeşitli yöntemlerden bahsedilirken, üyelerin günlük hayatlarında uyguladıkları yöntemler de masaya yatırıldı.

Mutlu olmak için beklentilerinizi çok yüksek tutmayın

Hayatta gerçekçi bir beklenti düzeyine sahip insanlar, birçok şeyin mükemmel olması için çaba gösterenlere göre çok daha kolay mutlu olmaktalar diyen Çamaş “Biyolojik yaşımız yükselirken kendimizi bütünsel olarak mutlu, sağlıklı, iyi, enerjik ve dengede hissedebiliriz. Yaşlanma emarelerine kapılmadan yaş almanın temelini yaşam tarzımız oluşturuyor. Sağlıklı yaş almak için; stres yönetimi, kaliteli uyku, sağlıklı ve düzenli beslenme, hareket, sindirim sistemi sağlığı, doğru nefes almak ve nefes tekniklerinden faydalanmak, sevgi ve şefkat dolu ilişkiler geliştirmek, zihni genç ve dinç tutmak gerekiyor” diye konuştu.