İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Ankara Büyükşehirden karada ve suda Sıfır Atık Projesi'ne destek 

Genel

EGO'dan personeline çok yönlü eğitim 

Genel

"Hava kirliliğine temiz enerji çözüm olacak"

Genel

Hak-İş Kısa Film Yarışması'na büyük ilgi

Genel

Okuma yazmayı öğrenince ilk işi kitap yazmak oldu 

Genel

 Kıraç arazilerin gözdesi ve mor bereketi: Lavanta 

Ekonomi

 Sulama tesislerinde yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediliyor 

Ekonomi

"Her 4 tüketiciden biri internetten alışveriş yapıyor"

Genel

Özal'ın berberi yıllara meydan okuyor

Genel

Kursiyerlerin ürünleri görücüye çıktı

Genel

Sakarya Caddesi'nde adım adım değişim 

Genel

OGM kültürel değerlere sahip çıkıyor

Genel

Genel Haberleri

Sahnenin tozunu ihtiyaç sahibi çocuklar için attıracaklar

AA 24.04.2019 14:17
Sahnenin tozunu ihtiyaç sahibi çocuklar için attıracaklar

 Her yaş grubundan 100'ü aşkın dansçının Anadolu'nun dört bir köşesinden halk oyunlarının yanı sıra davul şov, Roman havası ve Hint dansları sergileyeceği gösteriden elde edilen gelirle, Ankara'daki bir okulda öğrencilere giyim yardımı yapılacak

Anadolu'nun birçok yöresine ait halk dansları eğitimi verilen Troya Dans Kulübünün kursiyerleri, ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmak için sahneye çıkacak. 

Troya Halk Oyunlarını ve Halk Müziğini Araştırma Derneği bünyesinde faaliyet gösteren dans kulübü kursiyerleri, 27 Nisan Cumartesi günü saat 19.00'da Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlecek yıl sonu gösterisinden elde edilecek gelirle, Ankara'da bir okulda öğrencilere giyim yardımı yapacak. 

Gösteride, her yaş grubundan 100'ü aşkın kursiyer, hem sene boyunca öğrendiği Anadolu'nun dört bir köşesine ait halk oyunlarını sahneleyecek hem de sosyal sorumluluk projesine katkıda bulunacak.  

Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Eda Gürkale, hem spor yapmak hem de sosyalleşmek amacıyla bir araya geldiklerini, kursiyerlerin yıl boyunca öğrendiklerini bir gösteriyle Ankaralılarla paylaştıklarını söyledi. 

"Bütün yıl yaptıklarımızın bir amacı olsun istediğimiz için 3-4 yıldır, sene sonu gösterilerimizi sosyal sorumluluk projelerine dönüştürdük." diyen Gürkale, daha önce LÖSEV yararına sahne aldıklarını anlattı.

 Gürkale, cumartesi günü gerçekleştirilecek gösterinin geliriyle bir okulda giyim yardımı yapacaklarına işaret ederek, "Kursiyerlerimiz belli bir amaç için sahnede olmaktan büyük mutluluk duyuyor." diye konuştu.  

"Her yaştan kursiyerle görsel bir şov"

Kuruluşlarının 10'uncu yılını kutladıklarını dile getiren Gürkale, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sahneye çıkacak kursiyerlerimiz arasında 10 yıldır bizi hiç bırakmayanlar da var henüz birkaç aylık kursiyer olanlar da. Cumartesi günü 6 yaşından 60 yaşına kadar 100'den fazla kursiyerimiz Burdur, Trabzon, Bitlis, Kırklareli yörelerine ait halk oyunları, Roman havası, zeybek, sema gösterisi, Hint dansları ve davul şov sergileyecek. Ankaralılar, Anadolu'nun dört bir köşesine ait figürlerin aynı sahnede buluştuğu görsel bir şov izleyecek." 

Aralarına yeni katılan kursiyerlerin ilk gösteride oldukça rahat olduğunu, "Sadece dans edip, sahneden ineceğiz." diye düşündüğünü anlatan Gürkale, "Heyecan, birlikte bir şeyler yapmanın keyfini alıp sahnedeki alkışı duyduktan sonra başlıyor aslında. Sahneden indikten sonra kursiyerlerimiz, bir sonraki sene hangi yörelere ait oyunları oynayacaklarına karar vermeye çalışıyor. Tek yöreyle başlayanlar sonraki senelerde birkaç yöre daha oynamak istiyor. Her yöreyi oynayan kursiyerlerimiz var." ifadelerini kullandı.

Gürkale, yıl sonu gösterisinin biletlerinin, internet üzerinden ve etkinlik gişesinden sağlanabileceğini bildirdi. 

"O rengarenk hava, o ritim insanları çok etkiliyor"

Kursiyerlerle artık aile haline geldiklerine değinen Gürkale, "Spor yapmak için gelen kursiyerlerimiz bu ortamı görünce arkadaşlarını, akrabalarını da getiriyor. Her yıl biraz daha büyüyoruz." dedi.

Eda Gürkale, "2009'dan beri her yıl hiç sekmeden yurt dışı festivallerde de yer aldık. Sosyal amaçla gelen kursiyerlerimizle hem gezelim hem gösteriye çıkalım istedik." şeklinde konuştu.  

Yakın olması dolayısıyla Avrupa'yı tercih ettiklerini belirten Gürkale, "Her gittiğimiz ülkede, katılımcılar arasında en çok dikkati Türkiye çekiyor. Çünkü çok farklı bir yelpazeye sahibiz. Sema da çiftetelli de horon da Roman da var. Monotonluk yok. O rengarenk hava, o ritim insanları çok etkiliyor." değerlendirmesinde bulundu.