İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Çankaya'da 23 Nisan şenliği

Genel

Ankara Büyükşehir Belediyesi sağlık çalışanlarını unutmadı

Genel

Kahramankazan Belediyesinden gıda yardımı

Genel

Keçiören'e 10 yeni mahalle konağı

Genel

Çankaya'dan Ramazan'da esnafla dayanışma

Genel

Zabıtalara temel eğitim sınavı

Kültür-Sanat

Koronavirüs doğal taşlara olan ilgiyi artırdı

Genel

Havalar ısındı, Türk Dünyası Su ve Gül Meydanı canlandı

Genel

Yabancı savcılar, tarihi Hamamönü bölgesini ziyaret etti

Genel

Mamak'ta ramazan davulu geleneği sürüyor

Genel

Büyükşehir'den camilerde temizlik seferberliği

Genel

Altındağlı gençlerden geleceğe mektup

Genel

Genel Haberleri

Sağlıklı çikolatalarla "mucizeye" kapı aralıyorlar

AA 06.03.2021 13:16
Sağlıklı çikolatalarla

Otizm Vakfı bünyesindeki çocuk ve gençler, taze meyvelerle üretip "mucizem ol" isimli internet sitesinden satışa sunduğu sağlıklı çikolatalarla kendi ayakları üzerinde durabilmenin ve harçlık elde edebilmenin mutluluğunu yaşıyor

Otizmli çocuk ve gençler, taze meyvelerle ürettikleri sağlıklı çikolataları "mucizem ol" isimli internet sitesinden satışa sunup harçlıklarını çıkarırken, kendi ayakları üzerinde durabilmeyi de öğreniyor.

Otizm Vakfı bünyesinde bir süredir gıda mühendisi usta öğreticiler eşliğinde faaliyet gösterilen mutfakta, katkı maddesi ve koruyucu içermeyen çikolatalardan meyve cipsine, ev yapımı eriştelerden salça ve reçel üretimine uzanan hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Tamamı otizmli çocuk ve gençler tarafından üretilen bu ürünler, Vakfın "https://www.mucizemol.com/" isimli internet sitesi üzerinden satışa sunuluyor.

Üretimin ağırlıklı bölümünü oluşturan taze meyvelerle süslü doğal çikolatalar, bir yandan ağızları tatlandırıyor diğer yandan otizmli gençlere meslek öğrenip kendi ayakları üzerinde durabilme umudu veriyor.

Otizmli gençler, ürünlerin satışından elde edilen gelirle küçük de olsa harçlıklarını çıkarıyor. Vakfın çocuklar için yürüttüğü eğitim çalışmalarında da satışların katkısı bulunuyor.

"ATÖLYELERİN KURULUP GELİŞTİRİLMESİ, SÜREKLİ HALE GETİRİLMESİ GEREKİYOR"

Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çayan, doğal ürünlerin üretimine yılbaşı itibarıyla başladıklarını söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ürün satışlarının ağırlıklı olarak internet sitesinden ilerlediğini anlatan Çayan, firmalar için de sipariş üzerine özel üretimler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Çayan, "Üretimleri çocuklara sürekli çalışabilecekleri ortamlar sunmak açısından yaygınlaştırmak istiyoruz." diye konuştu.

Vakfa sürekli devam eden çocukların yanı sıra mesleki eğitim kapsamında dışarıdan gelen otizmli kursiyerlerin üretimlere katıldığını bildiren Çayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuklarımız maalesef hayatlarını kendileri planlayamıyor. Bunu bizim planlamamız gerekiyor. Boşta kaldıklarında, meşguliyetleri olmadığında olumsuz davranışlar, takıntılar geliştirebiliyorlar. Bir işle uğraştıklarında ise bu tip takıntıların olmadığını, rahatladıklarını görüyoruz. Çalışmış olmanın, bir işi başarmanın duygusunu da yaşıyorlar aynı zamanda. Yani bu tür çalışmalar otizmli çocuklar için çok yönlü fayda sağlıyor.

Özellikle büyük yaş grubu, genç otizmliler için Türkiye'nin her yerinde bolca mesleki gelişim atölyesi olması lazım. Küçük yaş gruplarının zamanı zaten eğitim dönemiyle geçiyor. Fakat okul dönemi sonrasında gençlerin sosyalleşmesi, iş ve mesleki yaşamı dediğimizde büyük sıkıntılar var. Bu nedenle atölyelerin kurulup geliştirilmesi, sürekli hale getirilmesi gerekiyor."

"HER KATKI BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ"

Çayan, vatandaşlara "Küçük veya büyük önemli değil, her katkı bizim için çok değerli. Bir ürünü alıp çocuklarımızı desteklerlerse, çevrelerinde duyururlarsa bize büyük katkı sağlamış olurlar. Çok mutlu oluruz." ifadelerini kullandı.

Vakıfta çikolata ve meyve cipsi üretimlerinde görev alan 22 yaşındaki otizmli Atahan da çikolatayı hem üretmeyi hem de yemeyi çok sevdiğini dile getirdi.