İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Tiyatronun görünmeyen emektarları

Genel

Atilla Mayda son yolculuğuna uğurlandı 

Kültür-Sanat

CSO ve MFÖ, yarın aynı sahnede buluşacak

Kültür-Sanat

 32 ülkenin modelleri Aspendos'ta 

Genel

Bir yılda okuduğu 200 kitapla "Sıradışı Okur" ödülünü kazandı

Genel

En güzel Van kedisi seçildi

Genel

"Kardeş şehirler"den heyetler Ankara Büyükşehir Belediyesinde

Kültür-Sanat

MFÖ ile CSO aynı sahneyi paylaşacak 

Genel

Binlerce leylek, çiftçiye eşlik etti 

Genel

 Zafertepe'nin yeni imar planı Koray Avcı konseriyle kutlandı 

Genel

“Gençler taraftarı Cumhuriyet'e sıkı sıkıya bağlıdır” 

Genel

107 yaşındaki babasını sıkılmasın diye işe götürüyor 

Genel

Genel Haberleri

Nazmi Bilgin: Özgürlük talebimizden geri adım atmayacağız

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 11.01.2019 10:46
Nazmi Bilgin: Özgürlük talebimizden geri adım atmayacağız

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Gazeteciler Cemiyeti’nin basın hürriyeti ve medya mensuplarının sorunlarına çözüm arama çabalarının her zaman hız kesmeden devam edeceğini ifade etti.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Gazeteciler Cemiyeti’nin basın hürriyeti ve medya mensuplarının sorunlarına çözüm arama çabalarının her zaman hız kesmeden devam edeceğini ifade etti. Gazeteciler Cemiyeti’nin 73’ncü kuruluş yıl dönümü ve Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Nazmi Bilgin, Türkiye’nin çok zor günlerden geçmekte olduğunu ancak zorlukların ortak gayret ve birlik içerisinde aşılacağından emin olduğunu ifade etti. Sadece son birkaç yılda bini aşkın gazetecinin teröre karşı operasyonlarda kapatılan medya kuruluşları, medya kuruluşların el değiştirmesi, yeniden yapılanma ya da küçülme nedenleriyle işsiz kaldığını hatırlatan Bilgin, “Bu koşullarda Çalışan Gazeteciler Günü kutlanması maalesef mümkün olamamaktadır. Ancak bugün aynı zamanda Cemiyetimizin 73’ncü kuruluş yıldönümüdür. Geride bıraktığımız yıllarda olduğu gibi, Gazeteciler Cemiyeti, artan işsiz gazeteci sayısı, daralan özgürlük ortamı ve hapisteki gazetecilere rağmen ne özgür basın davasından ne de hür ve müreffeh Türkiye talebinden vaz geçilmemesi gerektiği görüşünde ve kararlılığındadır” diye konuştu.

“YILMADIK YILMAYACAĞIZ”

Bilgin, “Her şeye rağmen yılmadık, yılmayacağız, basın özgürlüğü talebimizden geri adım atmayacağız” dedi. “Çoğunlukla yeknesak, tek sesli ve hükümet destekçisi haline gelen Türk basınında maalesef bugün konulara demokrasinin gerektirdiği çoğulculuk yaklaşımıyla değişik açılardan bakma neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, herkesin kanun önünde eşitliği, İfade ve basın özgürlüğü, şeffaflık ve hesap verilebilirlik çağdaş toplumların, demokrasinin temel direkleridir. Bu niteliklerin varlığı veya eksiklik derecesi, demokratik yönetimin ve toplumun çağdaşlık seviyesinin ölçüsüdür. Gazeteciler Cemiyeti 2018 raporu birkaç gün içerisinde yayınlanacaktır. Bu raporumuzda yıl sonu itibarıyla hapishanelerde tutuklu ve hükümlü olarak özgürlüğünden yoksun 150 gazetecinin bulunduğu görülmektedir. Bu durumu esefle karşılamaktayız,” dedi.

YENİ PROJE

Bilgin Gazeteciler Cemiyeti’nin Aralık ayında Avrupa Birliği finansal desteğiyle 40 ay sürecek yeni ve kapsamlı bir projeye imza attığını ve bu proje detaylarının çok yakın zamanda açıklanacağını söyledi. Bilgin, “Bu vesileyle, işsiz kalmış, özgürlükleri kısıtlanmış gazeteci dostlarımızla dayanışma içerisinde olduğumuzu, tüm gücümüzle onlara destek olmaya çalışacağımızı ve bu zor günlerin ancak birlikteliğimizi güçlendirerek geride bırakılabileceğini bir kez daha vurgulamak istiyorum” açıklamalarında bulundu.