İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Can dostlarımızı aç bırakmıyoruz

Genel

Sokak hayvanlarına dört mevsim destek

Spor

"Artık herkes biliyor, şampiyonlar Mamak‘tan çıkıyor"

Genel

Kar Altındağ'a çok yakıştı

Genel

Çankaya şiddete karşı kadınların yanında

Genel

Kar altındaki Altınköy'de, kızıl geyik ve ceylanlar yoğun ilgi gördü

Genel

Sevimli dostlarımız İzlanda kışında da unutulmadı

Kültür-Sanat

Kitap Fuarı'na yoğun ilgi

Kültür-Sanat

Karne sevinci next level avm'de yaşandı

Kültür-Sanat

Minik Katip Çelebiler bu okulda yetişiyor

Kültür-Sanat

Altındağ'a yeni bir sanat galerisi

Çevre

Kahramankazan'da İzlanda kışı seferberliği

Genel

Genel Haberleri

“Medya sektöründe radikal çözümlere ihtiyacımız var”

Tolga ALCA 04.12.2021 10:59
“Medya sektöründe radikal çözümlere ihtiyacımız var”

Ankara Kalkınma Ajansı ve Basın İlan Kurumu’nun (BİK) ortak çalışmasıyla gerçekleşen “Yeni Medya Okulu Eğitim Programı”nda kursiyerlere sertifikaları verildi. BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, “Yeni iletişim teknolojilerinin basın ve medya sektöründe radikal değişiklikler doğurduğu ortada. Kesinlikle bu oranda radikal çözümlere ihtiyacımız var” dedi.

Ankara'da resmi ilan ve reklam yayınlayan gazetelerin farklı birimlerinde çalışan 33 personelin katıldığı “Yeni Medya Okulu Eğitim Programı” sona erdi. Programın son gününde Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik'in katılımı ile sertifika töreni düzenlendi. Törende konuşan Basın İlan Kurumu Ankara Şube Müdürü Murat Yürekli, “Özellikle 2 günden bu yana kurumumuzun iletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Çetinkaya medyanın dönüşüm sürecini güzel ifadelerle ve harika tespitlerle anlattılar. Kendilerine katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Ankara merkezde 9, ilçelerde ise 4 gazetenin toplam 33 çalışanı bu eğitime katıldılar. 2 gün boyunca başından sonuna kadar eğitimi dinledikleri için kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“PANDEMİDE GAZETELERİMİZİ AYAKTA TUTMAYI BAŞARDIK”

 Kapanış konuşmasını yapan BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, “Yeni medya” hakkında konuşarak, “Biz Basın İlan Kurumu olarak 996 gazete ile ve bundan bir miktar daha fazla çeşitli yayın organı ile partner ilişkisi yürütüyoruz. Anadolu’da yarısından çoğunu gezdim ve maalesef dijital dönüşümle ilgili gazetelerimizin çok da hızlı ve istekli olmadıklarını gördüm. Biz de bundan dolayı eğitim çalışmaları başlattık. Pandemi başladığından beri gazetelerimizin mevcudiyetlerini devam ettirmeleri için çeşitli önlemler aldık. Bu önlemler ile gazetelerimiz de ayakta durabildiler. Birçok sektörde dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de pandeminin etkisinden dolayı ciddi sıkıntılar yaşayan esnafımız, tüccarımız oldu. Ama biz pandemide gazetelerimizi ayakta tutmayı başardık. Şimdi istiyoruz ki internet dönüşümü ile birlikte de ayakta kalmalarını sağlayabilelim. Bunun için de eğitim çalışmaları başlattık. Bugün itibarıyla 900’den fazla gazetemize çeşitli illerimizde eğitimler verdik. Bu eğitimlerin de 3’te 2’si yüz yüze, geri kalanı ise çevrimiçi yapıldı” ifadelerini kullandı.

“TBMM’DEN ÇIKACAK SONUCU BEKLİYORUZ”

 Yeni internet yasasının yakın zamanda çıkacağını umut ettiklerini söyleyen Duran, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İletişim Başkanlığı’nın bünyesinde yürütülen birkaç toplantıya biz de katıldık. İnşallah internet medyasını derleyip toparlayacak bir yasa hazırlanıyor ama bu öneri TBMM’de ne kadar kabul görür, ne ilaveler yapılır ve neler çıkarılır hep birlikte göreceğiz. Bürokratlar sadece çalışma yaparlar ve talep ederler, milletvekilleri ise bu konunun kararını verirler. Görüşmeler devam ediyor ama takdir yüce Meclis’in. Orada komisyonlarda ve genel kurulda nasıl kabul görecekse o şekilde çıkacak. Biz de TBMM’den çıkacak sonucu bekliyoruz. İnternet yasasından beklentimiz kurumsallaşmadır. Yani hukuken ve mali olarak sorgulanabilir olmasıdır. Gazeteciliği yaşatırsanız sizler yaşatırsınız. Çünkü kendi kendiliğine çıkan bir iletişim modeli var. Hiç gazetecilikle ilgili olmayan ama milyonlarca takipçisi olan kişilerin yazım yanlışı ile kurduğu cümlelerden bir sürü beğeni aldıkları bir dönemden geçiyoruz. Maalesef kötü haberin iyi haberi baskıladığı, yalan haberin doğru haberi baskıladığı bir dönemden geçiyoruz. Çünkü popüler olan tercih ediliyor. Kendi tabirleri ile daha fazla tıklanıyor ve belki de gazetecilik mesleğini sıkıntıya sokuyor.” “Dünya var olduğu sürece mutlaka iletişim olacak” diyen Duran, “En başından beri mağaralara resim çizme ile başlayan iletişim, bir şekilde devam edecek. İletişim her zaman var olacak. Bizim beklentimiz de sizin gazetecilik kültürünü internet medyasına taşımaktır. Bu çalışmalarımızın temel sebepleri de bunlardır. Maalesef internet medyasının çok hızlı gelişmesi ile birlikte gelen bir takım sorunlar var. Bu sorunları aşabilecek olanlar sizlersiniz. Tabi ki basılan gazeteler ayakta durmalı, biz onlara sahip çıkacağız ama bu o gazetelerin internet sayfalarının büyümesine engel değildir, içerik üretmesine engel değildir. Artık alışverişleri bile evden telefonla yapıldığı, televizyonun bile dijital mecraya kaydığı, reklam aramadıkları, medyanın da bu alana kaydığı görülmektedir. Sizlerin de yavaş yavaş bu alana girmeniz gerekiyor. Yapacağınız sadece internet sitesine içerik üretmektir. Haber merkezlerimiz, gazetecilik kültürümüz olduğu için bu alanda çok daha ileri gidebiliriz. Onların aldığı reklamdan daha fazlasını biz de alabiliriz. Onların internet mecrasını yapması bizim de yapmamıza engel değildir. Bu direkt rekabettir ve bu rekabet devam edecek. Biz de istiyoruz ki gazetelerimiz kendilerini geliştirsinler, biz de katkı sağlayabildiğimiz kadar sağlayalım. Diğer türlü de eğitim çalışmaları ile destek verelim… Tabi ki Ankara başkent ve sizler biraz daha bu işe hakimsiniz. Teknik ve insan kaynakları açısından biraz daha geride olan bölgelerimiz var. Biz özellikle o bölgelere eğitim ve destek sunuyoruz. İnşallah sizlerle birlikte gazetecilik kültürünü internet medyasına taşıyarak, internet medyasının da dönüşümüne katkı sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.