İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Başkentte açılan kitap fuarı vatandaşın içini ısıttı 

Genel

Türkiye'de 10 kadından 4'ü meme kanseri 

Kültür-Sanat

Breakdansın devleri Ankara'da buluşacak

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Genel

Çiçekçilerde "Sevgililer Günü" heyecanı

Genel

Nikah salonlarında Sevgililer Günü yoğunluğu

Kültür-Sanat

'Kız kardeşler' filminin dünya prömiyeri yapıldı

Genel

'Okur kitaba yüzde 8 daha ucuz ulaşacak'

Teknoloji

Bilim dünyasına damga vuran öncü kadınlar

Magazin

Tuba Büyüküstün geri dönüyor

Spor

Bilardoda Dünya Kupası karşılaşmaları Türkiye'de

Magazin

Merve Özbey: ‘'Edebimle Dekolte Vermeyi Seviyorum''

Genel

Genel Haberleri

Liseliler Özgen Acar ile buluştu

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 06.12.2018 11:05
Liseliler Özgen Acar ile buluştu

Ankara (Kız) Lisesi Mezunlar Derneği Kariyer Günleri etkinliği düzenledi. Etkinlikte araştırmacı yazar, arkeoloji ve tarih konusunda uzman Özgen Acar, öğrencilere deneyimlerini aktardı.

Ankara (Kız) Lisesi’nde kariyer günleri düzenlendi. Etkinlikte Ankara (Kız) Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Canan Yaşar, "Bugün burada Ankara Kız Lisesi mezunlarının kurduğu AKL mezunlar derneği olarak çocuklarımıza kariyer günleri adı altında eğitimlerine destek vermek istedik." dedi. Ankara Kız Lisesi'nin Atatürk'ün önem verdiği okullar arasında olduğunu aktaran Yaşar, "Buram buram tarih kokan bu müstesna okulda sizleri ağırlamaktan onur duymaktayım. Ankara Kız Lisesi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel bir değer verdiği özel bir okuldur. Ankara Kız Lisesi’nin kurduğu mezunlar olarak çocuklarımıza kariyer günleri adı aylık eğitimlerle altında destek vermek istedik. Bu kapsamda değerli üstad araştırmacı yazar arkeoloji ve tarih konusunda uzman arkeoloji alanında tarihi eserlerimizi ülkemize kazandırmak için çok emek veren Özgen Acar’ı ağırlamaktan onur duyuyoruz." diye konuştu.

ATATÜRK'ÜN ANLAM YÜKLEDİĞİ OKUL

Ankara Kız Lisesi'nin tarihine değinen Yaşar, şunları söyledi: "Ankara Kız Lisesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün özenle ve büyük anlamlar yükleyerek kurduğu, Cumhuriyetle yaşıt bir okul olup; Atatürk'ün sınıflarda ders anlattığı, kadınlara seçme ve seçilme hakkının temelini attığı tarihimizi yansıtan önemli bir değerdir. Atatürk’ün okulumuzda çekilmiş pek çok fotoğrafı eminim hepimizce bilinmektedir. Onun yürüdüğü, soluduğu, hayaller kurduğu bu atmosferi sizlerle birlikte paylaşmaktan heyecan duymaktayız." Yaşar, “Bu amaçla değerli üstad, araştırmacı yazar, arkeoloji ve tarih konusunda uzman, yurtdışında olan pek çok tarihi eserlerimizin ülkemize tekrar kazandırılması hususunda büyük uğraşılar vermiş Özgen Acar, hocamızın bilgilerinden çocuklarımızla birlikte yararlanmak için bugün buradayız. Hocamız bize Ankara’nın mitolojik eski tarihini anlatacaktır." dedi. Öğrencilere tecrübelerini anlatan Özgen Acar da, Acar, “Bu salonda sizinle buluşmak çok güzel bir duygu. Milli Eğitim Bakanı, Andımız olgusunu yaratan insanlar... İşte ülkenin güzelliği de burada.” diye konuştu. Acar, daha sonra, Atatürk’ün Cumhuriyet döneminde yaptırdığı ve Anıtkabir alanındaki kazıları anlatarak, Ankara’nın önemine vurgu yaptı.