İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

"Zorba" sahnelere veda ediyor

Genel

Sahnenin tozunu ihtiyaç sahibi çocuklar için attıracaklar

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan çocukları kabul etti

Genel

Ahmet Kural-Sıla davasında karar çıktı!

Kültür-Sanat

Başkentte Ukrayna dans gösterisi

Çevre

"Kuşlara kesinlikle ekmek vermeyin"

Kültür-Sanat

Öğrenci dostu film festivali

Genel

 Yaşar, fidan dikme törenine katıldı 

Sağlık

Kilo vermek isterken yaşam süresinizi kısaltmayın! 

Genel

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden hatıra ormanı

Kültür-Sanat

"Ayışığı Sirki" Ankara'da sahnelenecek

Spor

Yenimahalle'nin midi kızları Türkiye Şampiyonası'nda 

Genel

Genel Haberleri

Liseliler Özgen Acar ile buluştu

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 06.12.2018 11:05
Liseliler Özgen Acar ile buluştu

Ankara (Kız) Lisesi Mezunlar Derneği Kariyer Günleri etkinliği düzenledi. Etkinlikte araştırmacı yazar, arkeoloji ve tarih konusunda uzman Özgen Acar, öğrencilere deneyimlerini aktardı.

Ankara (Kız) Lisesi’nde kariyer günleri düzenlendi. Etkinlikte Ankara (Kız) Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Canan Yaşar, "Bugün burada Ankara Kız Lisesi mezunlarının kurduğu AKL mezunlar derneği olarak çocuklarımıza kariyer günleri adı altında eğitimlerine destek vermek istedik." dedi. Ankara Kız Lisesi'nin Atatürk'ün önem verdiği okullar arasında olduğunu aktaran Yaşar, "Buram buram tarih kokan bu müstesna okulda sizleri ağırlamaktan onur duymaktayım. Ankara Kız Lisesi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel bir değer verdiği özel bir okuldur. Ankara Kız Lisesi’nin kurduğu mezunlar olarak çocuklarımıza kariyer günleri adı aylık eğitimlerle altında destek vermek istedik. Bu kapsamda değerli üstad araştırmacı yazar arkeoloji ve tarih konusunda uzman arkeoloji alanında tarihi eserlerimizi ülkemize kazandırmak için çok emek veren Özgen Acar’ı ağırlamaktan onur duyuyoruz." diye konuştu.

ATATÜRK'ÜN ANLAM YÜKLEDİĞİ OKUL

Ankara Kız Lisesi'nin tarihine değinen Yaşar, şunları söyledi: "Ankara Kız Lisesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün özenle ve büyük anlamlar yükleyerek kurduğu, Cumhuriyetle yaşıt bir okul olup; Atatürk'ün sınıflarda ders anlattığı, kadınlara seçme ve seçilme hakkının temelini attığı tarihimizi yansıtan önemli bir değerdir. Atatürk’ün okulumuzda çekilmiş pek çok fotoğrafı eminim hepimizce bilinmektedir. Onun yürüdüğü, soluduğu, hayaller kurduğu bu atmosferi sizlerle birlikte paylaşmaktan heyecan duymaktayız." Yaşar, “Bu amaçla değerli üstad, araştırmacı yazar, arkeoloji ve tarih konusunda uzman, yurtdışında olan pek çok tarihi eserlerimizin ülkemize tekrar kazandırılması hususunda büyük uğraşılar vermiş Özgen Acar, hocamızın bilgilerinden çocuklarımızla birlikte yararlanmak için bugün buradayız. Hocamız bize Ankara’nın mitolojik eski tarihini anlatacaktır." dedi. Öğrencilere tecrübelerini anlatan Özgen Acar da, Acar, “Bu salonda sizinle buluşmak çok güzel bir duygu. Milli Eğitim Bakanı, Andımız olgusunu yaratan insanlar... İşte ülkenin güzelliği de burada.” diye konuştu. Acar, daha sonra, Atatürk’ün Cumhuriyet döneminde yaptırdığı ve Anıtkabir alanındaki kazıları anlatarak, Ankara’nın önemine vurgu yaptı.