İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

En büyük hedefi olimpiyatlara katılmak

Genel

Geleceğin yıldızları yetişecek

Genel

Çankayalı'nın tercihi yine “Mustafa Kemal Atatürk” oldu

Genel

Mamak'ta pedallar sıfır karbon için çevrildi

Genel

Pursaklar'da okullar dezenfekte edildi

Genel

Altındağ'da okullar 21 Eylül'e hazır hale getirildi

Genel

Altındağ'da hareketli gün

Genel

Kalecik Altınköy'de

Genel

Çubuk'tan 81 ilde 81 okulla "ilk teneffüs" turşusu

Genel

Akyurt Belediyesi'den 'Bebek Kütüphanesi'

Genel

Yüz yüze eğitim öncesi okullar dezenfekte ediliyor

Genel

Altındağ'a konforlu otobüs durakları

Genel

Genel Haberleri

“KOVID-19 aşısı için çalışmaya hazırız”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 25.03.2020 10:32
“KOVID-19 aşısı için çalışmaya hazırız”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, veteriner hekimlerin hayvanlardan insanlara geçen zoonoz enfeksiyonlar konusundaki geniş bilgi birikimlerine dikkat çekerek, “Virolog veteriner hekimler KOVID-19 aşısı ve serumunu kısa sürede üretmeye hazır.” dedi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, dünya ve Türkiye’nin tüm gündemini kaplayan KOVİD-19 salgınına karşı açıklama yaparak, Veteriner hekimlerin hayvanlardan insanlara geçen zoonoz enfeksiyonlar konusundaki geniş bilgi birikimlerine sahip. Bu nedenle virolog veteriner hekimler COVID 19 aşısı ve serumunu kısa sürede üretmeye hazır.” dedi. Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Veteriner Hekimler evcil, yabani ve ekzotik hayvanlar gibi birçok türün hastalıklarının tanı tedavi ve korumalarını içeren kapsamlı bir eğitim almaktadırlar. Veteriner hekimler yine hayvanlardan insanlara geçen zonooz infeksiyonlar konusunda daha geniş bir bilgi birikimine sahiptirler. Veteriner hekimler farklı türlerdeki birçok hayvanı hastalıklardan koruyarak toplum sağlığını, gıda güvenliğini de sağlamaktadırlar. Şu an bilinen en az bin 415 enfeksiyöz ajandan yaklaşık 868’i (yüzde 61’i) ve yeni ortaya çıkan etkenlerin yüzde 75’i zoonoz olarak tespit edilmiştir. Bunlardan bir tanesi ise COVID-19 hastalığına neden olan SARS-COV-2 virüsüdür. İnsanlarda görülen hastalıkların büyük bir kısmının hayvanlardan kaynaklandığı düşünüldüğünde, gıda güvenilirliği ve sürdürülebilir gıda güvenliği ancak hayvan sağlığı ve refahının güvence altına alındığı ve sürdürülebilir hayvan yetiştiriciliğinin tesis edildiği bir ortamda temin edilebilir.”

SAĞLIKLI İNSAN İÇİN SAĞLIKLI HAYVAN

“Bugün dünyada tek sağlık konseptinin önemi her geçen gün artmaktadır.” diyen Eroğlu, şunları söyledi: "Sağlıklı insan için sağlıklı hayvan" gerekliliği üzerine kurulu ‘Tek Sağlık Konsepti’ yaklaşımında, çevrenin korunması, hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenliği ve halk sağlığı konuları da önem kazanmaktadır. Tek Sağlık konsepti çerçevesinde; Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının ortak yönetiminde, veteriner hekimleri ve tıp doktorlarını içerisine alan ve başta hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve halk sağlığını tehdit eden Koronavirüs benzeri salgın zoonoz hastalıkların kontrolü ve eradikasyonu olmak üzere, halk sağlığı ve hayvan sağlığı konusunda çalışmalar yapacak ve stratejiler oluşturacak bağımsız bir ‘Zoonotik Hastalıklar Araştırma Enstitüsü" ile Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde müstakil bir "Veteriner Otoritesi veya Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü"nün kurulması gelecekte olası halk sağlığı ve hayvan sağlığı konusundaki bir takım risklerin bertaraf edilmesine ciddi katkılar sağlayacaktır.” Dünyadaki ilk hayvan hastalığını hatırlatan Eroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Dünyada ilk kez hayvan hastalıkları ile organize mücadele sığır vebası hastalığı ile başlamıştır. Sığır vebası virüsü yüzyıllar boyunca dünyanın birçok yerinde sığırlarda korkunç kayıplara neden olmuştur. Hastalık ilk kez 4’üncü yüzyılda tanımlanmış ve 19’uncu yüzyıla kadar Avrupa’dan elimine edilememiştir. Sığır vebası ile mücadele için 1792 yılında Fransa’nın Lyon şehrinde ilk veteriner fakültesi kurulmuştur. Henüz virüs kavramı bilinmediği yıllarda Sığır vebasının virüsünü filtreleri geçtiğini ispat eden, virüsü izole eden ve sığır vebasına karşı serumu dünyada ilk kez üreten (1897) bir Türk bilim insanı Veteriner Hekim Adil Mustafa Şehzadebaşı’dır. Sığır vebası ile mücadelede dünyada olduğu kadar ülkemizde de Veteriner hekimlerin rolü oldukça büyüktür. Örneğin; kurtuluş savaşı sırasında sığır vebasına karşı üretilen sığır vebası serumları gizlice cepheye gönderilmiş, az sayıdaki veteriner hekiminin üstün gayretleri ile öküzler ve mandalar aşılanmıştır. Bu suretle sığır vebası salgını kontrol altına alınmış ve ordunun lojistik gücünü yeniden kazanması sağlanmıştır.”

AŞI TARİHİ

Aşıların insanlık tarihindeki önemine dikkat çeken Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Aşı ve bilim tarihinde insanlığa çok büyük katkılar yapmış olan Türk bilim insanları ve veteriner hekimlerin de içerisinde ağırlıklı olduğu kurumlar, aşı üretme kapasitelerini AR-GE yaparak sürekli geliştirmişler ve yaklaşık 119 yıldır aşı üretmeye devam etmektedirler. Tarım ve Orman Bakanlığının bünyesinde bulunan Veteriner Hekimler viral hastalıklara karşı aşı ve serum üretmede büyük tecrübe ve sahada uygulanabilen bilgi birikimine sahiptirler. Ülkemizde veteriner aşı ve serum üretiminde özel sektörün yine bilgi birikimi ve tecrübesi fazladır. Ülkemizde büyük çapta aşı ve serum üretebilecek tesisler mevcuttur ve bu biyoteknoloji tesislerinde veteriner hekimler büyük bir özveri ile çalışmatadırlar. Ülkemizde bulunan veteriner fakültelerinin 25’nde yaklaşık 51 öğretim üyesi Viroloji Anabilim Dallarında görev yapmaktadır. Bu bilim insanları, gerek hayvanlarda bulunan viral gerekse zoonotik karakterdeki viral hayvan hastalıkları ile mücadele, koruma kontrol, tanı için klasik ve modern moleküler virolojik metotları başarılı biçimde kullanmaktadırlar ve bu konuda yoğun bilgi birikimine ve araç-gereç açısından donanımlı laboratuvarlara sahiptirler. Veteriner Hekimler hali hazırda hem hayvan sağlığı için hem de insan sağlığı için 50 farklı aşı ve biyolojik (Viral, bakteriyolojik) madde üreterek ülkemizin hayvan sağlığı ve halk sağlığına çok önemli hizmet etmektedir. Veteriner hekimler ve virolologlar, nitelikli insan kaynağı, aşı ve serum geliştirilmesi konusunda son derece güçlü altyapılara sahiptirler.” Veteriner hekimlerin görev için hazır olduğunu aktaran Eroğlu, “Bu bağlamda veteriner hekimler SARS-CoV2 virüsünün izole edilmesinde, inaktif (ölü), rekombinant (DNA’nın yeniden dizaynı) aşı ve serum üretilmesi için imkan verilmesi durumunda bütün bilgi ve laboratuvar deneyimlerini paylaşmak için göreve hazır beklemektedirler. Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, hali hazırda aşı üreten özel sektör ve üniversite iş birliği ile veteriner hekimlerin inaktif(ölü) aşı üretim işini en kısa zamanda yapacaklarına inancımız tamdır. Virüs izolasyonu, karakterizasyonu, inaktif aşı, rekombinant aşı ve serum üretilmesi gibi birçok işlemin ilgili kamu ve kuruluşları tarafından dikkate alınması önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.