İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Tiyatronun görünmeyen emektarları

Genel

Atilla Mayda son yolculuğuna uğurlandı 

Kültür-Sanat

CSO ve MFÖ, yarın aynı sahnede buluşacak

Kültür-Sanat

 32 ülkenin modelleri Aspendos'ta 

Genel

Bir yılda okuduğu 200 kitapla "Sıradışı Okur" ödülünü kazandı

Genel

En güzel Van kedisi seçildi

Genel

"Kardeş şehirler"den heyetler Ankara Büyükşehir Belediyesinde

Kültür-Sanat

MFÖ ile CSO aynı sahneyi paylaşacak 

Genel

Binlerce leylek, çiftçiye eşlik etti 

Genel

 Zafertepe'nin yeni imar planı Koray Avcı konseriyle kutlandı 

Genel

“Gençler taraftarı Cumhuriyet'e sıkı sıkıya bağlıdır” 

Genel

107 yaşındaki babasını sıkılmasın diye işe götürüyor 

Genel

Genel Haberleri

“İşçi ve sendika düşmanlığı devam ediyor”

Tolga ALCA 09.08.2018 11:15
“İşçi ve sendika düşmanlığı devam ediyor”

Aydın Büyükşehir Belediyesiʼne bağlı Aydın İmar A.Ş.ʼde çalışan 9 işçi Sosyal-İş Sendikasıʼna üye olduğu için işten atıldığı iddia edildi. Aydınʼın CHP”li Belediye Başkanı Özlem Çerçioğluʼnun, işçileri sendikadan istifaya zorladığı, toplu iş sözleşmesi yapılmasını engellemeye çalıştığı, işçi ve sendika düşmanlığı yaptığı iddia edildi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde işten atılan işçilerin Belediye önündeki direnişi 1 ayını doldurdu. Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, Sendika Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, konuyla ilgili gelişmeleri, “Efeler işe iade edilsin” adı altında başlatılacak yeni kampanya ile eylem-etkinlik takvimini paylaştı. Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, “Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Aydın İmar A.Ş. işçileri, Anayasal haklarını kullanarak Sendikamıza üye olmuştur. Sendikamız, toplu iş sözleşmesi için gereken yasal çoğunluğu sağlayarak, toplu iş sözleşmesi sürecini başlatmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurmuştur. Bakanlık, sendikamızın yasal çoğunluğa sahip olduğunu tespit etmiştir” dedi.

“SENDİKAMIZDAN İSTİFAYA ZORLANIYORLAR”

 CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun başında olduğu Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 9 işçiyi sırf Anayasal sendikal haklarını kullandıkları için işten attığını iddia eden Ebetürk, “Sendikal nedenle yapılan bu işten çıkarmalara gerçek dışı gerekçeler öne sürmüştür. CHP ilçe örgütlerini de seferber ederek, üyelerimizi baskı ve tehdit yolu ile sendikamızdan istifa ettirmeye başlamıştır. Üyelerimizi zorla belediyenin adeta taşeronluğunu üstlenen bir başka sendikaya üye olmaya zorlamıştır. Sendikamızın toplu iş sözleşmesi yetkisine itiraz etmiş, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlamasını yetki itirazı davası ile engellemiştir” diye konuştu.

BELEDİYE ÖNÜNDE DİRENİŞ

 Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, konuya ilişkin yapmış olduğu basın açıklamasında şunları kaydetti: “Sendikamız sorunun müzakere yolu ile çözülmesi için her düzeyde girişimlerde bulunmuş; Sendikamız yöneticileri ile eski DİSK Genel Başkanı, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun da katıldığı bir toplantıda Çerçioğlu’na çözüm çağrısını yinelemiş ancak Çerçioğlu sorunu çözmek yerine, taşeron sendikacıyı ve sendikayı öne sürmekten başka hiçbir şey yapmamıştır. İşten atılan 9 üyemiz, Sendikamızın desteğiyle, tam bir aydır Aydın Büyükşehir Belediyesi önünde bir direniş yürütmekte, işlerine geri dönmek için mücadele etmektedir. Geçtiğimiz hafta Sendikamız, Belediye önünde bir basın açıklaması yaparak işvereni yeniden çözüme çağırmış ancak Çerçioğlu, bu çağrımızı da yanıtsız bırakmıştır.

ÇERÇİOĞLU, SENDİKA DÜŞMANLIĞI YAPIYOR

 Geldiğimiz nokta itibariyle CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun tutumu açık ve nettir. Çerçioğlu, üyesi olduğu partinin tüzüğünü, ilkelerini, kurultay kararlarını hiçe saymakta; açık ve net bir biçimde işçi ve sendika düşmanlığı yapmaktadır. Çerçioğlu, sorunun çözülmesi için katkı sağlamaya çalışan CHP yöneticileri ve milletvekillerini de yok saymaktadır. Çerçioğlu, ülke genelindeki siyaset yapma biçimini Aydın’a taşımakta, adeta ‘tek kadın’ siyaseti gütmekte, kimseyi dinlememekte, bildiğini okumaktadır.

SADECE BİZİM SORUNUMUZ DEĞİL

Artık bu sorun Aydın meselesi değildir. Bu sorun Türkiye’de sendikal hak ve özgürlükler meselesidir. Bu sorun, sadece bizim sorunumuz da değildir. Emekten, işçiden, sendikal hak ve özgürlüklerden yana olduğunu iddia eden CHP’nin samimiyet meselesidir, sınavıdır. Bir tarafta tüzüğünde amaçları arasında ‘Örgütlü ve eşitlikçi bir toplum oluşturmak, grev ve toplu sözleşme hakkının tanınmasını sağlamak’ olan CHP vardır. Diğer tarafta ise sendikamızda örgütlenen işçileri işten atan, toplu sözleşme hakkını engellemeye çalışan Özlem Çerçioğlu…” “Önümüz bayram. Eğer iki hafta içinde bu soruna çözüm üretilmezse, 9 işçi ailesiyle birlikte bu bayrama, işsiz, ekmeksiz ve geleceksiz girecek” diyen Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, bundan sonraki mücadelelerinde yapacaklarını şöyle sıraladı: Bugün en acil talebimiz, 9 üyemizin işlerine iade edilmesidir. Aydın, efeleri ile anılan bir şehirdir. Efeler haksızlığa karşı duruşlarıyla tanınır. İşten atılan 9 üyemiz, bu haksızlığa karşı bir aydır direnmekte, mücadele etmektedir. Bu çerçevede “Efeler işe iade edilsin” sloganıyla önümüzdeki günlerde, bir yandan belediye önündeki direnişimiz devam ederken, bir yandan da Aydın’da yaygın bildiri dağıtımı yaparak Aydın halkını direnişimizle daha çok dayanışma içinde olmaya davet edeceğiz.

SOSYAL MEDYA KAMPANYASI BAŞLAYACAK

Aydın’daki yerel basın üzerinden bu işçi ve sendika düşmanlığını afişe edecek; Aydın’da daha geniş bir kamuoyu oluşturmaya yönelik çalışmalar ve etkinlikler yapacağız. Örgütlü olduğumuz işyerlerinde ve Konfederasyonumuz DİSK’in de desteğiyle ülke genelinde dayanışma faaliyetleri gerçekleştireceğiz. #efeleriseiadeedilsin hashtagiyle bir twitter kampanyası başlatacağız. Tüm CHP’li milletvekillerine bir mektup yazarak durumu anlatacak ve çözüm için çaba göstermeleri çağrısında bulunacağız. CHP’li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun CHP Yüksek Disiplin Kurulu’na sevki için CHP Merkez Yönetim Kurulu’na başvuruda bulunacağız.

MÜCADELEMİZ YÜKSELEREK BÜYÜYECEK

Uluslararası federasyonumuz olan UNI Küresel Sendika aracılığıyla sorunu, CHP’nin de üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonel’e ve uluslararası platforma taşımak için girişimlerde bulunacağız. 17 Ağustos 2018 Cuma gününe kadar üyelerimiz işine iade edilmediği takdirde, 17 Ağustos’ta CHP Genel Merkezi önünde işten atılan işçiler ve işçilerin aileleriyle birlikte geniş katılımlı bir basın açıklaması yapacağız. Çağrımız açık ve nettir. İşten çıkarılan 9 işçi işe geri alınmalı, sendikal haklara saygı gösterilmelidir. Bu çağrıya yanıt verilmediği takdirde mücadelemizi yükselterek büyüteceğiz.”