İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Ustaları yakından tanımak için son 2 gün

Genel

Yenimahalle'nin kadın projeleri Tiran'da

Genel

Yaşasın Cumhuriyet!

Genel

Daha gürültüsüz bir başkent için

Kültür-Sanat

İmkansız aşkın ütopik öyküsü "Nina", Tatbikat Sahnesi'nde

Genel

Dünyaca ünlü eser “Cimri” büyükşehir sahnesinde…

Kültür-Sanat

Ankara'da Kukla Şöleni başlıyor

Genel

 Hacettepe Üniversitesi öğrencileri solo otobüs hizmetinden memnun

Çevre

Kurtboğazı'ndan 1 tona yakın çöp çıktı

Ekonomi

“Girişimcilik ruhunu korumalı ve buna uygun habitatı oluşturmalıyız”

Kültür-Sanat

İmkansız aşk "Aida" operası Congresium'da

Genel

Büyükşehir'den 219 çifte toplu nikah töreni...

Genel

Genel Haberleri

“İklim krizine karşı işçi sınıfı göreve!”

Makbule AKGÜL AKKUŞ 20.09.2019 09:53
“İklim krizine karşı işçi sınıfı göreve!”

DİSK, 20-27 Eylül 2019 tarihleri arasında tüm dünyada düzenlenecek olan “İklim Grevi” etkinliklerine dair açıklama yayımlayarak “Bütün demokrasi güçlerini, emek ve meslek örgütlerini iklim için harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

Öğrencilerin ve ekoloji örgütlerinin küresel iklim krizine karşı başlattığı eylemler çok sayıda demokratik kitle örgütünün, yerel yönetimlerin ve sendikaların da desteğiyle küresel bir harekete dönüştü. DİSK de 20-27 Eylül 2019 tarihleri arasında tüm dünyada düzenlenecek olan “İklim Grevi” ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Kapitalizm hem emeğimizi hem de doğamızı sömürüyor. Bu sömürü artık gezegeni yaşanmaz bir hale getirdi. Birleşmiş Milletler’in (BM) ‘Varoluş krizi’ olarak tanımladığı iklim krizi, yaşadığımız gezegeni dönüşü olmayan bir yola sokmuş durumda. BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), hükümetler derhal radikal tedbirler alma yoluna gitmediği takdirde, 10 yıl sonra dünyanın artık geri dönüşü olmayan bir yola gireceğini kesin bir dille ilan etti” dedi.

“ÖLÜ BİR GEZEGENDE İSTİHDAM OLMAZ!”

İklim krizinin sadece kutuplardaki buzların eriyerek denizleri yükseltmesinden ibaret sonuçlar doğurmadığı, ülkede de yaşanan dolu felaketlerinin, hortumların, kuraklığın, sel felaketlerinin, yangınların iklim krizinin ilk işaretleri olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm dünya büyük bir felakete sürüklenirken, hükümetlerin önlem almasını engelleyen, sayısı 100’ü bile bulmayan dev şirketlerin kar hırsı dünyamızı yok oluşa sürükleniyor. Herkes biliyor ki iklim, banka olsaydı çoktan kurtarılmıştı… 2008 ekonomik krizinde batan bankaları ve şirketleri kurtarmak için sıraya giren hükümetler yok oluşa sürüklenen gezegenimizi kurtarmak için kıllarını bile kıpırdatmıyorlar. Bekliyorlar ki faturayı yoksullar ve emeğiyle geçinenler ödesin. Petrol, kömür, doğalgaz başta olmak üzere şirketlerin karları ve o şirketlerin arkasından bankaların çıkarları için çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini çalıyor. Tam da bu nedenle gençler herkesi iklim için harekete geçmeye çağırdı. Uluslararası sendikal hareket, bu çağrıya yıllardır kullandığı bir sloganıyla cevap verdi: Ölü bir gezegende istihdam olmaz!” “İklim krizine karşı işçi sınıfı göreve!” DİSK, 20-27 Eylül 2019 tarihleri arasında tüm dünyada düzenlenecek olan “İklim Grevi” etkinliklerine dair açıklama yayımlayarak “Bütün demokrasi güçlerini, emek ve meslek örgütlerini iklim için harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

“İKLİM ACİL DURUMU İLAN EDİLMELİDİR”

 Sendikaların da parçası olduğu küresel iklim hareketinin, dünya hükümetlerini derhal harekete geçerek iklim krizini durduracak adımlar atmaya çağırdığı vurgulanan açıklamada “Çağrımız net: Ulusal hükümetler, yerel yönetimler ve şirketler insanlığın sonunu getirecek uygulamalara son vermek için ‘İklim Acil Durumu’ ilan etmelidir” denildi. İklim mücadelesinin aynı zamanda adalet ve demokrasi sorunu olduğunu belirten DİSK, iklim adaletinin ancak adil bir dönüşümün sağlandığı bir politikayla mümkün olabileceğine dikkat çekti. Ekonomik kriz gibi iklim krizinin de sorumlusunun şirketler ve onlara göz yuman hükümetler olduğuna vurgu yapılan açıklamada işçilere, emek, demokrasi ve meslek örgütlerine yapıldı: “İklim krizinin, emeğimizi, yaşamımızı ve bütünüyle dünyamızı tehdit eden temel bir kriz olduğunun bilinciyle, bütün demokrasi güçlerini, emek ve meslek örgütlerini iklim için harekete geçmeye çağırıyoruz. Bütün işçileri İklim Grevi kapsamında etkinlikler düzenlemeye ve düzenlenen etkinliklere katılmaya davet ediyoruz.”