İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

En büyük hedefi olimpiyatlara katılmak

Genel

Geleceğin yıldızları yetişecek

Genel

Çankayalı'nın tercihi yine “Mustafa Kemal Atatürk” oldu

Genel

Mamak'ta pedallar sıfır karbon için çevrildi

Genel

Pursaklar'da okullar dezenfekte edildi

Genel

Altındağ'da okullar 21 Eylül'e hazır hale getirildi

Genel

Altındağ'da hareketli gün

Genel

Kalecik Altınköy'de

Genel

Çubuk'tan 81 ilde 81 okulla "ilk teneffüs" turşusu

Genel

Akyurt Belediyesi'den 'Bebek Kütüphanesi'

Genel

Yüz yüze eğitim öncesi okullar dezenfekte ediliyor

Genel

Altındağ'a konforlu otobüs durakları

Genel

Genel Haberleri

“Halkın yararına paketler uygulanmalı”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 25.03.2020 10:33
“Halkın yararına paketler uygulanmalı”

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “İktidarı, ülkemizde çalışma yaşamını, yurttaşların mutfaklarına girecek gıdaları, asgari ücretlileri, ailelerin temel tüketim malları ile doğalgaz, su ve elektrik gibi pek çok hizmeti etkileyecek koronvirüsü salgına karşı gerçekçi çözümlerle hareket etmeye ve yurttaşları etkileyen krize karşı halkın yararına paketler uygulamaya çağırıyoruz.” dedi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık koronavirüs salgınından kaynaklı açıklanan pakete ilişkin yaptığı açıklamada, iktidarı halkın yararına paketler uygulamaya çağırdığını ifade etti. Balık, “Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ülkelerin koronovirüsünün yarattığı ekonomik tahribata karşı paket açıkladılar. ABD 1 trilyon dolarlık paket, Almanya 1 milyar Euro, İngiltere 330 milyar Sterlin, Fransa 45 milyar Euro, İtalya 25 milyar Euro, İspanya 200 milyar Euro paket açıkladılar. Salgına karşı kapitalist devletler sermayeye öncelik verse de ABD halkına 1000 dolarlık çek dağıtarak destek vereceğini, Fransa zorda olan küçük şirketlerin kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını askıya alacağını, Avrupa ülkelerinin çoğunda doğrudan emekçiyi-çalışanı-çalışmayanı gözeten önlemler bulunacağını açıkladılar.” diyerek AKP iktidarını eleştirdi. Balık, “AKP iktidarının açıkladığı 100 milyarlık paketle diğer ülkelerin açıkladığı paketler karşılaştırıldığında ağırlık olarak sermayeyi ve patronları merkez aldığı görülmektedir. Bu paket AKP iktidarının ranta dayalı, dışa bağımlı bir ekonomi politikasının sonucunu yansıtmaktadır.” değerlendirmelerinde bulundu.

KRİZ VE ENFLASYON

 Krize ve enflasyona değinen Balık, “Ülkemizde enflasyon, zamlar, faizler, adaletsiz vergi dilimleri, döviz kurundaki artış ve işsizlik sürekli artmaktadır. Açlığın ve yoksulluğun ülkemizde adeta sıradanlaştığı koşulları yaşanmaktadır. İşçinin ve kamu emekçisinin yaşam şartlarının zorlaştığı dönemde krizin ve salgının bedeli emekçilerin sırtına yüklenmektedir. Yurttaşların hayatının söz konusu olduğu dönemde paranın ve sermayeye teşviklerin konuşulduğu ortamda salgınla mücadele ciddiyeti olamaz.” diye konuştu.

“EMEKÇİYE VE ÇALIŞANA YÖNELİK ÖNLEMLER ALINMALI”

Balık, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; ekonomik krize ve salgına karşı emekçiye ve çalışana yönelik önlem almaya çağırdığını belirterek yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

-Kamu emekçilerine 2020 yılı için ön görülen zam oranları tekrar güncellenmeli gerekirse toplu sözleşme masası tüm sendikaların dahil olacağı şekilde tekrar kurulmalıdır.

-Virüs salgını ile mücadele 83 milyonun meselesidir. Yine mücadele Programı açıklanırken belirli sendikaların toplantıya dahil edilmesi bu mücadelenin toplumsallaşmasına zarar vermektedir. Çalışma bakanı tüm sendikaların dahil olduğu yeni bir değerlendirme toplantısı yapması gerekmektedir.

-Çalışanlara 3600 ek gösterge bu süreçte derhal verilmelidir.

 - En düşük memur maaşı yoksulluk sınırı olan 9 bin TL ye çekilmelidir.

- Tüm memurlar bu süreçte idari izinli sayılmalıdır.

- Anayasal bir kurum olan ekonomik ve sosyal konsey derhal toplanmalıdır.

- Sermayeye layık görülen 100 milyar TL’lik destek paketinin kapsamı ülkenin yüzde 70’ini oluşturan emekçilere yönelik daha fazla geliştirilmelidir.