İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

En büyük hedefi olimpiyatlara katılmak

Genel

Geleceğin yıldızları yetişecek

Genel

Çankayalı'nın tercihi yine “Mustafa Kemal Atatürk” oldu

Genel

Mamak'ta pedallar sıfır karbon için çevrildi

Genel

Pursaklar'da okullar dezenfekte edildi

Genel

Altındağ'da okullar 21 Eylül'e hazır hale getirildi

Genel

Altındağ'da hareketli gün

Genel

Kalecik Altınköy'de

Genel

Çubuk'tan 81 ilde 81 okulla "ilk teneffüs" turşusu

Genel

Akyurt Belediyesi'den 'Bebek Kütüphanesi'

Genel

Yüz yüze eğitim öncesi okullar dezenfekte ediliyor

Genel

Altındağ'a konforlu otobüs durakları

Genel

Genel Haberleri

Endemik “Sevgi Çiçeği” koruma altına alındı

22.05.2020 13:43
Endemik “Sevgi Çiçeği” koruma altına alındı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, nesli tükenmekte olan ve halk arasında “sevgi çiçeği” olarak da bilinen endemik bitki türünü koruma altına aldı.

Başkent’e özgü endemik türler için farkındalık oluşturmayı amaçlayan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, “sevgi çiçeği”nin sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıtılması için harekete geçti. Söğütözü’ndeki Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı binasında kurulan stantta “sevgi çiçeği” tanıtılmaya başlandı.
İlk standı açtıklarını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, korona virüs salgın sürecinin bitmesiyle birlikte endemik bitki türlerinin Ankara’nın çeşitli yerlerinde sergileneceğini söyledi. Ankara’da yetişen endemik bitki türlerini koruma altına aldıklarını ifade eden Güldaş, “Büyükşehir Belediyesi olarak Başkentimizin tarihi, kültürel, doğal zenginliklerinin hepsine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi de endemik bitkiler. Endemik bitki, dünyada sadece belli bölgelerde yetişen bitki anlamına geliyor. Ankara’da bu konuda oldukça şanslı yerlerden bir tanesi ama bu bitkiler geçen zaman içerisinde hızla kayboluyor. Endemik bir türün yok olması demek, dünyadan bir zenginliğin daha yok olması demektir. Burada çok hızlı erozyon var, çok hızlı bir kayıp var. Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi olarak bu değerimize sahip çıkıp, yok olmasını engellemek ve bu değerimizi üreterek koruma altına alma çabasındayız. Bu konuyla ilgili bakanlığımızın ilgili kurumları ve üniversitelerimizle de iş birliği yapıyoruz” dedi.

“SEVGİ ÇİÇEĞİNİ HİÇ GÖRMEYENLER VAR”
Ağırlıklı olarak Gölbaşı’nda yetişen “sevgi çiçeği”nin yetişme alanları başta olmak üzere endemik bitki türünün özellikleri hakkında Ankaralıları bilgilendirmek istediklerini söyleyen Güldaş, “Bizim amacımız endemik bitkilerden sevgi çiçeğini Ankaralı hemşehrilerimizle tanıştırmak. Birçok kişi isim olarak aslında bu bitkiyi biliyor ama görmeyenler var ve bilmeyenler var. Vatandaşlarımızı endemik bitkiler konusunda bilinçlendirip, farkındalık oluşturmak istiyoruz. İlerleyen süreçte bazı prestij parklarımızda da endemik bitki türlerini Başkentlilerle buluşturacağız” diye konuştu.