İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Başkentte açılan kitap fuarı vatandaşın içini ısıttı 

Genel

Türkiye'de 10 kadından 4'ü meme kanseri 

Kültür-Sanat

Breakdansın devleri Ankara'da buluşacak

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Genel

Çiçekçilerde "Sevgililer Günü" heyecanı

Genel

Nikah salonlarında Sevgililer Günü yoğunluğu

Kültür-Sanat

'Kız kardeşler' filminin dünya prömiyeri yapıldı

Genel

'Okur kitaba yüzde 8 daha ucuz ulaşacak'

Teknoloji

Bilim dünyasına damga vuran öncü kadınlar

Magazin

Tuba Büyüküstün geri dönüyor

Spor

Bilardoda Dünya Kupası karşılaşmaları Türkiye'de

Magazin

Merve Özbey: ‘'Edebimle Dekolte Vermeyi Seviyorum''

Genel

Genel Haberleri

“Deniz ürünlerini Ters Köşe ile daha da seveceksiniz”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 03.12.2018 10:46
“Deniz ürünlerini Ters Köşe ile daha da seveceksiniz”

Ankaralıları ağırlamaya hazırlanan Ters Köşe, farklılığını yerel tatlar ile deniz ürünlerinin ustaca harmanlanmasıyla yaratıyor. Mehmet Tekmen, yeni lezzet noktası olacak Ters Köşe’nin “yeme – içme ritüellerini değiştireceğini” belirtti.

Başkent’te deniz ürünlerine farklı bir yorum getiren Ters Köşe Ankaralılarla buluşmaya hazırlanıyor. İncek Loft Alışveriş Caddesi’nde halkla buluşacak olan restoranta danışmanlık veren ve menüsünü hazırlayan Mehmet Tekmen, yeni lezzet noktası olacak Ters Köşe’nin “Ülkemize özgü köfte, börek, gözleme, lahmacun, tandır, ezme, kokoreç, mantı gibi sevilen tatları balık ve diğer deniz ürünleri ile hazırlayarak müşterilerimizi farklı lezzetlerle tanıştıracağız” dedi.

“DENİZ ÜRÜNLERİYLE YENİ TATLAR”

Ters Köşe’de değişik pişirme yöntemleri ile balığın, ahtapotun, kalamarın, karidesin, deniz tarağının, midyenin, istiridyenin lezzetlerini bambaşka boyutlara taşıyacaklarını kaydeden Tekmen, “Yeni serüvenimizde balığı, böceği, yumuşakçaları, kabukluları yeniden yorumlayarak farklı tatlar ve yeni lezzetler yaratmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

“YENİ LEZZETLERİ SEVDİRECEĞİZ”

Mehmet Tekmen, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de balık tüketiminin dünyada 30 kilogram, Avrupa’da ise 45 kilogram olmasına rağmen hala istenilen seviyelere çıkamadığına dikkat çekerken, “Hayata geçirdiğimiz farklı lezzetleri misafirlerimize sevdirip bir deniz ülkesi olmamıza rağmen hamsi dahil 9 kilogramlarda seyreden kişi başına düşen balık tüketimini artırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Restorantta bugüne kadar denenmemiş, hamsi mücvel, deniz ürünleriyle yapılmış içli köfte, deniz ürünleriyle yapılmış pazı sarmayı tadabilirsiniz.