İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Yenimahalle'de sosyal mesafe denetimi

Genel

Mamak'ta atıklar kalem ve mamaya dönüşüyor

Genel

Kütüphaneler randevu sistemine geçiyor

Genel

Koronavirüs sonrası döneme hazırlık

Genel

Esnafa hijyen desteği

Genel

Zabıtadan normalleşme denetimi

Genel

19 Mayıs Resim Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Genel

Altındağ'a iki eser daha kazandırılıyor

Genel

"Sosyal mesafeli" oturma bankı

Genel

Duayen viyola sanatçısı Ruşen Güneş vefat etti

Genel

Başkentin en büyük mesire alanı açılıyor

Genel

Adım adım kontrollü sosyal hayata

Genel

Genel Haberleri

Daha gürültüsüz bir başkent için

18.10.2019 10:39
Daha gürültüsüz bir başkent için

Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK iş birliği ile Ankara’nın gürültü eylem planını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Ankara büyükşehir belediyesi ile TÜBİTAK Marmara araştırma merkezi arasında 21 Ekim pazartesi günü “Ankara gürültü eylem planı” protokolü imzalanacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi koordinasyonunda sürdürülecek “Ankara Gürültü Eylem Planı” için 21 Ekim Pazartesi günü protokol imzalanacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından karayolu, demiryolu ve endüstri kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan Stratejik Gürültü Haritası dikkate alınarak iki yıl boyunca kent genelinde incelemeler yapılacak.

BAŞKENT’İN DÖRT BİR TARAFINDA ÖLÇÜM

Başkent’te yaşayan vatandaşların yaşam kalitesinin artırılması, gürültü kaynaklı sağlık sorunlarının önlenmesi ve huzurlu bir kent zemininin oluşturulması için “Gürültü Eylem Planı”nın şehrin tamamına uygulanabilirliği konusunda Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliği yapacak. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile imzalanacak protokolle, Ankara'da yerleşim alanlarının çevresel gürültü açısından belirlenmesi ve gürültü azaltım senaryolarının geliştirilmesine yönelik eylem planları hazırlanacak.

DAHA SAĞLIKLI BİR BAŞKENT

“Daha sağlıklı bir Başkent için sessizlik” ve “Sessizliğin sesi Başkente çeker sizi” sloganıyla sürdürülecek çalışmalarda uzmanlar, sahada yapacakları ölçümlerle gürültüden etkilenen nüfus ve gürültü sınır aşım noktalarını tek tek belirleyecek. Çevresel gürültünün yönetimi ve değerlendirilmesi yönetmeliği kapsamında, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan “Gürültü Eylem Planı” güncellenecek.

Gürültü kirliliğinin ve yoğunluğunun yaşandığı bölgelerde yapılacak ölçümlerin dışında anketlerle vatandaşların görüşünün de alınacağı çalışma sonunda gerekli görülen noktalara; sessiz asfalt, gürültü bariyeri ya da yeşil bariyerler yerleştirilecek.

İmzalanacak protokolle;

-Çevresel sorunun izlenmesi,

-Halkın bilgilendirilmesi ve görüşünün alınması,

-Yerel gürültü sorunlarının tespiti,

-Uzun vadeli bir stratejinin geliştirilmesi

sağlanacak.