İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Şifa deposu mor ekmek

Kültür-Sanat

 Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali sona erdi

Genel

Eğlence dolu karne hediyesi

Genel

Büyükşehir stüdyosuna youtuberlardan yoğun ilgi

Genel

kore Gazisi anılarını anlattı

Genel

Çocuklar masal kahramanı oldu

Genel

Sokak hayvanları için hizmet içi eğitim

Genel

Kale'nin çocuklarından ritim grubu

Kültür-Sanat

Kortidis'in kaleminden farklı bir "Bandırma Vapuru" hikayesi

Kültür-Sanat

1. Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali başladı

Genel

Altındağ kreşlerinde karne sevinci

Genel

Altındağ'da geri dönüşüm dersleri

Genel

Genel Haberleri

Çocuk meclisi üyelerinin tarihe yolculuğu

03.12.2019 11:34
Çocuk meclisi üyelerinin tarihe yolculuğu

Ankara Büyükşehir Belediyesi 25. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri, başkent tarihinin korunması için yapılan çalışmalara katkı sağlamak ve farkındalık oluşturmak için kolları sıvadı.

Çocuk Meclisi üyeleri, tarihi ve kültürel mirasın benimsenmesi, korunması ve sahip çıkılması amacıyla Ankara Kalesi etrafında bulunan tarihi yerlerde incelemelerde bulundu.

ANKARA’NIN EN ESKİ TABLOSU BAŞKENTTE
Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmeye başlayan Hollanda Rijksmuseum koleksiyonuna ait ve 1700’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen başkentin en eski resimlerinden “Ankara Manzarası” adlı tabloyu inceleyen Çocuk Meclisi üyeleri, tablonun hikayesi hakkında da detaylı bilgi aldı.
Ressamı belli olmayan ve Ankara’nın bilinen en eski resminin olmasının yanı sıra tiftik üretiminin belgesi olma özelliğini de taşıyan tablo, uzun yıllar boyunca Halep Manzarası olarak tanıtıldı. Yapılan incelemeler sonucu Ankara Manzarası olduğu anlaşılan tablo 2 yıl boyunca Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenecek.

ÇOCUK MECLİSİ ÖRNEK OLACAK
Çocuk Meclisi üyelerinin atölye çalışmasına katılan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, çocukların kültürel ve tarihi alanların korunmasına yönelik fikirlerini dinledi.
Çocuk gözünden başkenti görmek istediklerini ve çocukların kent tarihine sahip çıkarak örnek olacaklarını belirten Ödemiş, şöyle konuştu: “Biz bu kenti koruyacaksak Ankara’yı koruyacak ve turizmde hak ettiği yere getireceksek öncelikle Ankaralılara anlatmamız lazım. Bunun yolu da önce yavrularımıza, çocuklarımıza anlatmaktan geçer. Çocuklar önce kentin havasını solusun, kentin tüm değerlerini içlerinde hissetsinler ki korusunlar. Çocuklarla yaptığımız atölye çalışmasında onlara bu tarihi yapıların korunmasına ilişkin görüşleri soruldu. Bundan sonraki proje çalışmalarında çocukların görüşleri bize ışık tutacak ve bizlere katkı sağlayacak.”


Ankara Kalesi etrafında bulunan tarihi yapıları gezerek bilgi alan Çocuk Meclisi üyeleri, gözlemlerinin yer aldığı bir rapor hazırlayarak Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı’na teslim edecek.