İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

 Kültür ve sanatın nabzı Başkent'te atacak

Genel

Çankaya Uğur Mumcu'yu anıyor

Genel

 Altındağ Belediyesi 1 yılda 18 kilometre yeni yol açtı

Genel

Mamak'ta işçilerin toplu sözleşme sevinci

Genel

Ev ekonomisine katkı

Genel

Geleceğin polislerini POMEM sınavı için hazırlayacak

Genel

Sanatın her türlüsü Mamaklılara ulaşacak

Genel

Çankaya kadınların yanında

Genel

Buz sarkıtları temizleniyor

Genel

Kuğuların kış keyfi

Genel

Sesli kütüphane okuyucularını arıyor

Genel

Yavru köpeklere sıcak yuva

Genel

Genel Haberleri

Altındağlı kadınlar siparişlere yetişemiyor

03.12.2020 12:36
Altındağlı kadınlar siparişlere yetişemiyor

Altındağ Belediyesi tarafından kurulan atölyede halı dokuyan kadınlar, ev ekonomilerine katkı sağlıyor. Kadınların ürettiği el emeği halılar metrekaresi 2 bin 500 TL’den satılıyor.

Altındağ Belediyesi tarafından kurulan halı atölyesi sayesinde hem geleneksel halı dokumacılığı kültürü yaşatılıyor hem de kadınlar ev ekonomilerine katkı sağlıyor. İŞKUR tarafından da desteklenen proje ile kadınlar el emeklerini kazanca dönüştürdü. Halı dokuma atölyelerini ziyaret eden Başkan Asım Balcı, “Geleneksel motiflerin işlendiği halılar oldukça değerli. Türkiye’nin birçok yerinden siparişler geliyor. Yaklaşık 6 ayda ilmek ilmek dokunan halıların metrekaresi 2 bin 500 TL’den satılıyor. Kurduğumuz Altıneller Kadın Kooperatifi ile Altındağlı kadınların iş hacmini de büyüteceğiz, ekonomik kazançlarını da” dedi.
Kadınların Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezlerinde edindikleri bilgi ve becerileri maddi kazanca dönüştürmesi için projeler geliştirmeye devam edeceklerini söyleyen Başkan Balcı, “Burada sabırla ilmek ilmek, düğüm düğüm dokunan halılar hem maddi hem de manevi olarak çok değerli. Emeği geçen herkesin eline sağlık. Bu atölye sayesinde çok sayıda kadın ekonomik kazanç elde ediyor. Böylece Altındağlı kadınlarımıza seçim döneminde verdiğimiz sözümüzü yerine getiriyoruz. Bu kursumuza ve atölyemize de Altındağ sınırlarında ikamet eden kadınlar katılabilecek” ifadelerini kullandı.
Halı atölyesinin yöneticisi usta öğretici Raziye Başeğmez, “Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezlerindeki atölyede kadınlarla beraber çok güzel işler başarıyoruz. Çok güzel ürünler çıkıyor ortaya. Atölyemize ilgi gösteren kadın sayısı her geçen gün artıyor. Geçmişte halı dokumuş ama bir şekilde bırakmak zorunda kalmış, halı dokumayı seven, ilgi duyan, bundan para kazanmak isteyen kadınlarımız atölyemize katılıyor. Halı dokumak hem çok zahmetli hem de çok emek isteyen bir iş. Altındağ’da halı dokuma sanatımızı genç nesillere tanıttığımız ve halı dokuma mirasımıza sahip çıktığımız için çok mutluyuz. Bu güzel sanatımızın yok olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Altındağ Belediyesi’ne ve Başkanımız Asım Balcı’ya bizlere verdiği destekten dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.