İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Ulucanlar'a yoğun ilgi 

Genel

 Muhtar değil insan hakları aktivisti 

Kültür-Sanat

Ankara'da yaz akşamlarına "Yaz" ile merhaba

Genel

Minik öğrenciler dersi doğada oynayarak yaptı

Genel

Başkan Yavaş imzalı çevreci projeler hayata geçiyor 

Genel

Can dostlara sıcak yuva 

Magazin

İngiltere güzeli Muğla'ya hayran kaldı 

Genel

Dev Projeye miniklerden büyük destek 

Kültür-Sanat

Piyanist İdil Biret'ten "19 Mayıs" konseri

Genel

Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk Ve Barış Ralli'si Ankara'dan yola çıktı

Genel

19 Mayıs'ı başkentin zirvesinde kutladılar

Spor

Engelleri bocceyle aştılar 

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

“Tarım hayatımızın tam kalbinde”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 14.03.2019 15:21

Avrupa Birliği Teknik Yardım ve Bilgi Değişimi Kapsamında Kırsal Kalkınma Programlarında Genç Çiftçileri Destek Çalıştayının açılışında konuşan Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü Orta Asya Altı Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Guti, tarımın hayatımınız kalbinde çok önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Avrupa Birliği ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen Avrupa Birliği Teknik Yardım ve Bilgi Değişimi Kapsamında Kırsal Kalkınma Programlarında Genç Çiftçileri Destek Çalıştayı önceki gün başladı. Önceki gün balayan ve bugün sürecek çalıştayın açılışında konuşan Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü Orta Asya Altı Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Guti,  “Bugün burada bu çalıştayda buluşmaktan büyük kıvanç duyuyorum. Tarım hayatımızın tam kalbinde. Her gün kullandığımız gerek süt ve süt ürünleri, gerekse ekmek, et ürünleri, sebzeler ve hatta giydiğimiz kıyafetler olsun hepsi bir çiftlikten geliyor.  Çiftçilerin hayatımızda benzersiz bir rol oynadıkları aşikar. Ancak, biz onlardan bir de dengeyi gözetmelerini, iklim değişikliğinin etkileriyle savaşmalarının ve tarımsal biyoçeşitliliği korumalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Guti, sağlıklı beslenme konusuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Sağlıklı ve sürdülebilir gıda sistemi kurma, tüketicilere sağlıklı beslenme, gıda endüstrisine inovasyon ve çiftçilere adil bir geçim kaynağı sunabilme üzerine tartışmalar birçok ülkede devam etmekte. Kesin olan birşey var ki 1980’ler ile bugünü karşılaştığımızda 2050’de bugünden çok farklı bir çiftçilik olacak. Bu durum Ulusal Tarım Yatırım Planları’na gençlik konularını entegre etmek için hükümetlerle çalışıyor, ülke bazlı araştırmalar yapıp genç nüfusun istihdam koşulları ve kırsal istihdam nesliyle ilgili mevcut ancak dokunulmamış fırsatlar hakkında paydaşlarımıza danışmanlık sağlıyoruz.” Guti, “Genç nüfusun ihtiyaçları için diğer BM kuruluşları ve partnerlerle ortak küresel seviyede savunuculuk faaliyetleri yürütüyoruz. Gördüğünüz üzere genç çiftçiler için uygun ortamların hazırlanması için hala teşvik yaratılacak çok alan var  ve bu süreçte  hepimize rol düşüyor” ifadelerinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı ve Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Muhammed Adak ise “Hedefimiz kırsal kalkınmayı sağlamak ve kırdan göçü azaltmaktır. Ayrıca tarımsal potansiyelimizi kullanmak da önemli bir durum. Bu nedenle ‘Genç Çiftçi’ programımız önem arz etmektedir. Bu program dahilinde çok sayıda genç çiftçinin köylerine dönmelerini sağladık. Bu noktada çalışmalarımız devam edecek.” değerlendirmelerinde bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı AB Dışilişkiler Genel Müdür Yardımcısı Gürcan Özdağ ise, çalıştayın önemine vurgu yaparak, 3 günlük calistay vasıtasıyla genç çiftçi konusunda güçlü ve zayıf yönlerimiz ortaya çıkarılarak buna göre çalışmalar yapılacaktır.” dedi. Özdağ, “Bakanlığımız sorumluluğunda  olan 2013 yılından bu yana uzman çalışması, çalıştay gibi toplamda 183 faaliyet gerçekleştirilmiş olup AB ile uyumlu hale ge tirilmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır. Bu doğrultuda  düzenlenen çalıştay ile önemli faydalar elde edeceğimize inanıyorum ve bu noktada AB Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü olarak her türlü desteğe sunmaya açık olduğumuzu belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunu temsilcisi Giulio Francesco Gentile de genç çiftçinin tarım için önemine vurgu yaparak, “Avrupa’daki çiftçileri kendilerine yapılan desteklerin yeterisz olduğunu ifade ediyorlar. Bu anlamda Avrupa Birliği olarak çiftçilere yapılan desteklerin artırılması konusunda çeşitli çalışmalar devam ediyor.” ifadelerinde bulundu. Fransa Büyükelçiliği Tarım Müşaviri François Viel de konuşmasında, “Giderek yaşlanan bir çiftçi görüntüsüne sahibiz. Bu nedenle genç çiftçilere destek verilmeli.” dedi. Viel, Fransa’da genç çiftçilere yapılan destekleri anlattı.