İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Klasik otomobillerden “Cumhuriyet Bayramı” konvoyu

Genel

Mamak'ta Cumhuriyet coşkusu

Genel

 Kızılcahamam'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Genel

 29 Ekim Akyurt'ta koronavirüs gölgesinde kutlandı

Genel

Sağlık çalışanlarına anlamlı '29 Ekim' desteği

Çevre

"Bu termik santral projesi iptal edilmeli"

Genel

Cumhuriyet çoşkusu Azerin konseriyle yaşandı

Genel

Yaşlı dostu belediye

Genel

Keçiören'de öz kaynaklarla dezenfektan üretilip dağıtılıyor

Genel

19 Mayıs Gençlik Merkezi'nde çalışmalar sürüyor

Genel

Devlet Tiyatrolarının yeni adresi Pursaklar

Genel

Çankaya'da asfalt çalışmaları tam gaz

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

"Sosyal Atölye" projesi OSTİM OSB'de hayata geçirilecek

AA 17.10.2020 11:56

OSTİM Teknik Üniversitesi Girişimcilik, Liderlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Begüm Şahin, "Merkez, eğitim faaliyetlerinin yanında sosyal problemlerin çözümüne yönelik en başta sanayi ile iş birliği yapacak, mevcut firmaları sosyal girişimciliğe ve inovasyona özendirecek" dedi.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSTİM OSB), sosyal girişimcilik ya da sosyal inovasyon alanında faaliyet göstermek isteyen kişi veya kuruluşların farkındalıklarını artırmak amacıyla "Sosyal Atölye" adıyla OSTİM Sanayi ve Toplum Değer Üretme Merkezi projesi başlatılacak.

Proje, Ankara Kalkınma Ajansının (AKA) desteği, OSTİM OSB ve Ankara Sanayi Odasının (ASO) ortaklığı ve OSTİM Teknik Üniversitesinin koordinasyonuyla gerçekleştirilecek.

Projeyle sosyal inovasyon ve girişimcilik konusuyla ilgili bölgesel ve ulusal düzeyde farkındalığın yükseltilmesi, inovatif ürünlerin sadece teknolojik çıktı olmasının ötesine geçerek, insan odaklı olması bilincinin girişimci ve girişimci adaylarına kazandırılması amaçlanıyor.

Hedef grup ve müşteriler içindeki işletmelerin yanı sıra üniversiteler ile iş birliği yapılması, OSTİM ve ASO bünyesindeki işletmelerin ekosistemdeki mevcut sosyal girişim ürünlerini satın alması veya fonlaması gibi sonuçların elde edileceği projeyle, Ankara'daki sosyal girişimcilere çok yönlü hizmet veren çekim merkezi oluşturulması öngörülüyor.

"CANLI EKOSİSTEM OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ"

OSTİM Teknik Üniversitesi Girişimcilik, Liderlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Begüm Şahin, "Sosyal Atölye" olarak da adlandırılan OSTİM Sanayi ve Toplum Değer Üretme Merkezi'nin, sosyal inovasyon konusunda farkındalık yaratmayı ve var olan farkındalığı artırmayı amaçladığını söyledi.

Şahin, şunları kaydetti: "Merkez, eğitim faaliyetlerinin yanında sosyal problemlerin çözümüne yönelik en başta sanayi ile iş birliği yapacak, mevcut firmaları sosyal girişimciliğe ve inovasyona özendirecek, sosyal fayda çabasını artıracak yeni projeler geliştirecek. Proje üretmek isteyen sivil toplum ve devlet kuruluşlarına hizmet verecek canlı ekosistem oluşturmayı hedefliyoruz."

Şahin, özellikle OSTİM OSB'deki yaklaşık 6 bin firmanın sosyal değer üretme kapasitesinin artırılması için farkındalık yaratmakla başlayacak çabanın önce Ankara genelinde uygulanacağını, daha sonra ulusal ve uluslararası boyuta taşınacağını bildirdi.

Proje ekibinde yer alan öğretim görevlileri Doğuş Yüksel, Bora Öç ve Araştırma Görevlisi Seray Yeşilırmak ile toplumsal değer üretmenin parçası olmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren Şahin, Sosyal Atölye'nin sosyal girişimcilik ya da sosyal inovasyon alanında çalışan yerel, ulusal ve uluslararası ağlara üyelik ve ortaklıkların oluşması anlamında merkez haline geleceğini söyledi.