İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Can dostlarımızı aç bırakmıyoruz

Genel

Sokak hayvanlarına dört mevsim destek

Spor

"Artık herkes biliyor, şampiyonlar Mamak‘tan çıkıyor"

Genel

Kar Altındağ'a çok yakıştı

Genel

Çankaya şiddete karşı kadınların yanında

Genel

Kar altındaki Altınköy'de, kızıl geyik ve ceylanlar yoğun ilgi gördü

Genel

Sevimli dostlarımız İzlanda kışında da unutulmadı

Kültür-Sanat

Kitap Fuarı'na yoğun ilgi

Kültür-Sanat

Karne sevinci next level avm'de yaşandı

Kültür-Sanat

Minik Katip Çelebiler bu okulda yetişiyor

Kültür-Sanat

Altındağ'a yeni bir sanat galerisi

Çevre

Kahramankazan'da İzlanda kışı seferberliği

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Sanayi ve elektrik üretim santrallere yüzde 20 doğalgaz zammı

AA 03.12.2021 13:40
Sanayi ve elektrik üretim santrallere yüzde 20 doğalgaz zammı

BOTAŞ'ın aralık ayı tablosunda, sanayi ve elektrik üretim santrallerin tarifesi yüzde 20 zamlandı

Doğal gazda, aralık ayı için mesken tarifesi sabit kalırken sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 20 zam yapıldı. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde aralık ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine aralıkta uygulayacağı satış fiyatı, mevcut tarifede olduğu gibi bin metreküp doğal gaz için 1488 lira olarak sabit kaldı. Aralıkta yıllık tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan sanayi abonelerinin tarifesinde, bin metreküp gazın fiyatı yüzde 20 artışla 4 bin 200 liraya, elektrik üretim amaçlı tarifede de yüzde 20 artışla 4 bin 800 liraya çıktı. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

"SANAYİYE YAPILAN DOĞAL GAZ ZAMMI DOĞRUDAN ÇARŞI, PAZAR VE MARKET RAFLARINA ZAM OLARAK YANSIYACAKTIR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, BOTAŞ'ın sanayi ve enerji santralleri tarifelerine gerçekleştirdiği yüzde 20'lik doğal gaz zammını eleştirerek, bunun çarşı, pazar ve market raflarına da yansıyacağını savundu. Akın, yazılı açıklamasında, bu durumun üretim maliyetlerini artıracağı için vatandaşlara da hayat pahalılığı olarak yansıyacağını ifade etti.

Yılın son ayında yapılan bu artışın yeni yılda enflasyonu tetikleyeceğini ileri süren Akın, "Sanayiye yapılan doğal gaz zammı doğrudan çarşı, pazar ve market raflarına zam olarak yansıyacaktır. Vatandaşlarımız sanayiye yapılan zammın faturasını alışveriş yaparken temel ürünlere yapılan zamlarla ödemek zorunda kalacaktır." değerlendirmesinde bulundu. Akın, son zamla birlikte sanayi doğal gaz tarifesinin bu yıl içinde yaklaşık 2,5 kat, elektrik santrallerinin doğal gaz tarifesinin ise yaklaşık 3 kat arttığını kaydetti.