İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

"Zorba" sahnelere veda ediyor

Genel

Sahnenin tozunu ihtiyaç sahibi çocuklar için attıracaklar

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan çocukları kabul etti

Genel

Ahmet Kural-Sıla davasında karar çıktı!

Kültür-Sanat

Başkentte Ukrayna dans gösterisi

Çevre

"Kuşlara kesinlikle ekmek vermeyin"

Kültür-Sanat

Öğrenci dostu film festivali

Genel

 Yaşar, fidan dikme törenine katıldı 

Sağlık

Kilo vermek isterken yaşam süresinizi kısaltmayın! 

Genel

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden hatıra ormanı

Kültür-Sanat

"Ayışığı Sirki" Ankara'da sahnelenecek

Spor

Yenimahalle'nin midi kızları Türkiye Şampiyonası'nda 

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

“Fuarlar ekonomiyi canlı tutar”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 14.09.2018 10:07

Başkentte Sivas Günleri" etkinliği başladı. Etkinliğin açılışı Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle yapıldı. Açılışta konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, fuarların, şenliklerin ticari, ekonomik hayatı canlı tutan organizasyonlar olduğunu ifade etti.

"Başkentte Sivas Günleri" Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Törende konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Geçen hafta da Diyarbakır Günleri vardı. Her hafta ayrı bir şehre ev sahipliği yapan Ankara'da bugün de Sivas günleri için buradayız.” dedi. Yıldırım, fuarların, şenliklerin ticari, ekonomik hayatı canlı tutan organizasyonlar olduğunu söyledi.

Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlere bakıldığında, 81 ilin özetinin görüldüğünü söyleyen Yıldırım, geçen hafta da Diyarbakır günlerinin açışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Alışverişin ekonominin can suyu olduğuna işaret eden Yıldırım, bu etkinliklerin alışveriş ortamının canlanmasına da ayrıca vesile olduğunu belirtti.

Anadolu'da kurulan bütün medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı şehir olduğunu anımsatan Yıldırım, Sivas'ın, bu ülkeye "Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece" diyen Aşık Veysel'i kazandırdığına vurgu yaptı.

Yıldırım, yüreği vatan sevgisiyle ömrü bayrak sevdasıyla geçen şehit Muhsin Yazıcıoğlu'nun da Sivaslı olduğuna işaret ederek, "Allah kendisine rahmet eylesin, mekanı cennet olsun." dedi. Yıldırım, “Daha önce de 3 Sivas günlerinin burada gerçekleştirildi. Birliğimiz ve beraberliğimiz için birbirimizi tanımaya ihtiyacımız var. Memlekete gidemeyenlere, yemekleriyle folklorüyle memleket ayağına geldi. Birlikte kazanıp birlikte zenginleşeceğiz ve birlikte paylaşacağız.” diye konuştu.

Bu açılışla Sivas'ın ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerinin tanınma fırsatı olacağını belirten Yıldırım, "Birliğimizin, kardeşliğimizin temel şartı, birbirimizi daha iyi tanımak, aramızdaki yabancılık duygusunu azaltmaktır. Bunu ne kadar çok yaparsak, o kadar kardeşliğimizi sağlam yaparız. Birbirimizi ne kadar yakın tanırsak, millet olarak o kadar da güçlü oluruz." dedi.

PİR SULTAN ABDAL DİYARI SİVAS

Pir Sultan Abdal'ın diyarı olan Sivas'ın birliğin, beraberliğin, kardeşliğin merkezi olduğuna dikkat çeken  Yıldırım, şöyle devam etti: "İşte sema da bizim, semah da bizim. Alevi de bizim Sünni de bizim. 81 milyon hepsi bizim. Biriz, beraberiz, kardeşiz, birlikte Türkiye'yiz. Salı günü hicri yılbaşı. Peygamber Efendimizin Mekke'nin karanlığından Medine'nin aydınlığına çıktığı tarihin başlangıcı. Muharrem ayımız hem umut ayıdır, hem hüzün, matem ayıdır. Umut ayıdır çünkü Hicretin başladığı aydır, hüzün ayıdır, çünkü iktidar hırsı yüzünden Hazreti Ali Efendimizin torunu Hazreti Hüseyin'in ve 71 akrabasının katledildiği Kerbela olayının da gerçekleştiği aydır. Hüzünlerimizi paylaşacağız, azaltacağız. Mutluluklarımızı, umutlarımızı paylaşacağız, çoğaltacağız. Böylece ülkemizi aydınlık yarınlara birlikte taşıyacağız."

Yıldırım, böyle etkinliklerin, memleketine gidemeyenlere, memleketlerini ayağına getirdiğine değinerek, bugün yapılacak etkinlikle Ankara'da yaşayan Sivaslıların vatan hasretinin bir nebze olsun giderilmiş olacağını aktardı. Ankaralıları Sivas'ın zenginliklerini görmek üzere Atatürk Kültür Merkezi'ne davet eden Yıldırım, şunları ifade etti: "Sivas'ın zenginliği, Türkiye'nin zenginliğidir. Birlikte kazanıp, birlikte zenginleşeceğiz ve birlikte paylaşacağız. Bakmayın siz düşmanlarımıza, aleyhimizde çalışmalar yapanlara. İster PKK kılığında, ister FETÖ kılığında gelsinler, birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi asla bozamazlar, zarar veremezler. Allah'ın izniyle Türkiye'nin istikrar içinde büyümesine, gelişmesine hiçbir güç engel olmayacak. İki gün önce Türkiye'nin büyüme rakamları açıklandı. Ekonomimiz ikinci çeyrekte 5,2 büyüme göstererek yoluna devam etti. En büyük güvencemiz, Sivas'ın Yiğidoları olduğu gibi aziz milletimizdir. Sizlerin desteğiyle gayretiyle ülke bugünlere geldi, aydınlık yarınlara da bütün zorlukları aşarak birlikte ulaşacağız."

Yıldırım, "İster PKK kılığında, ister FETÖ kılığında gelsinler, birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi asla bozamazlar, zarar veremezler. Allah'ın izniyle Türkiye'nin istikrar içinde büyümesine, gelişmesine hiçbir güç engel olmayacak." dedi. Sivas günlerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Yıldırım, etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği olanlara teşekkür etti. Etkinliğe, Sivas Valisi Davut Gül, eski bakanlardan Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile bazı milletvekilleri de katıldı. Etkinlik sonunda, Yıldırım, etkinlikten ayrılırken bir Kangal köpeğini sevdi. Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi.