İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Tiyatronun görünmeyen emektarları

Genel

Atilla Mayda son yolculuğuna uğurlandı 

Kültür-Sanat

CSO ve MFÖ, yarın aynı sahnede buluşacak

Kültür-Sanat

 32 ülkenin modelleri Aspendos'ta 

Genel

Bir yılda okuduğu 200 kitapla "Sıradışı Okur" ödülünü kazandı

Genel

En güzel Van kedisi seçildi

Genel

"Kardeş şehirler"den heyetler Ankara Büyükşehir Belediyesinde

Kültür-Sanat

MFÖ ile CSO aynı sahneyi paylaşacak 

Genel

Binlerce leylek, çiftçiye eşlik etti 

Genel

 Zafertepe'nin yeni imar planı Koray Avcı konseriyle kutlandı 

Genel

“Gençler taraftarı Cumhuriyet'e sıkı sıkıya bağlıdır” 

Genel

107 yaşındaki babasını sıkılmasın diye işe götürüyor 

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Enflasyon 14 yılın rekorunu kırıyor

Zehr ŞAHİNDOKUYUCU 10.08.2018 09:50
Enflasyon 14 yılın rekorunu kırıyor

Birleşik Kamu-İş Konferasayonu Genel Başkanı Mehmet Balık, konfederasyonun Ar-Ge biriminin Temmuz ayı açlık-yoksulluk sınırı sonuçlarında dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 7 bin 912 liraya, açlık sınırının ise 2 bin 130 liraya yükseldiğini söyledi.

Birleşik Kamu-İş Konferasayonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ekonomik,  siyasi ve emek dünyasına ilişkin Başkent’e çeşitli açıklamalarda bulundu. Birleşik Kamu-İş Konferasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 400 projeden oluşan 100 günlük eylem planı açıklamasına tepki gösterdi. Balık, konfederasyon bünyesindeki Ar-Ge ve Kamu-Ar araştırmalarına ilişkin bilgiler de verdi.

ENFLASYON 14 YILIN REKORUNU KIRMAKTA EMEKÇİLER DE YOKSULLAŞMAKTA

Türk lirasının hızla düşüş yaşadığının altını çizen Balık, şunları söyledi: “Enflasyon son 14 yılın rekorunu kırarken dar ve sabit gelirliler arasındaki yoksullaşma da derinleşmeye devam etmektedir.  Son bir yıllık dönemde açlık sınırı yüzde 24,7 yoksulluk sınırı ise yüzde 17,28 oranında artış gösterdi. Buna göre açlık sınırı temmuzda bir önceki aya göre 40,9 lira ile 2 bin 130 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 47 liralık artışla 5 bin 782 lira düzeyine çıktı. Gıda ve gıda dışı ihtiyaçların insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekilmeden karşılanabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 6 liralık artışla 7 bin 913 lira oldu.” 

İŞ CİNAYETLERİ TEMMUZ AYINDA 195’E ULAŞTI

Balık, Kamu-Ar haftalık (31 Temmuz-06 Ağustos ) İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi verilerine değinerek, çalışma ve emek gündemine ilişkin şunları söyledi:  “İSİG (İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi) verilerine göre, iş cinayetleri temmuz ayında 195’e ulaşarak 2018 yılının en yüksek aylık rekoruna ulaştı. En çok ölüm yine iktidar tarafından teşvik edilen inşaat sektöründe yaşandı. Ölenlerin yüzde 98’inin herhangi bir sendikası bulunmamaktadır. Ayrıca OHAL dönemi süresince 4000’e yakın işçi iş yerlerinde yaşamını yitirdi. Özel sektöre devredilen 7 şeker fabrikasında, hükümetin 'İşçiler mağdur edilmeyecek' sözüne karşın 775 işçi atıldı, 811 işçi emekliğe zorlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, özelleştirme yasasıyla Özelleştirme Yüksek Kurulu’na (ÖYK) verilen yetki ve görevleri Cumhurbaşkanı kullanacak. Bu yetki ve görevler arasında, kuruluşların özelleştirme programına alınması ve yapılan ihalelerde verilen nihai kararları onaylamak da bulunmaktadır.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 400 projeden oluşan 100 günlük eylem planı açıklamalarına da tepki gösteren Balık, “Ülkemizdeki ekonomik krizi örtmeye yönelik ve yaklaşan yerel seçimlere hazırlık olarak değerlendirdiğini belirtti. Balık,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle yüzlerce icraat açıklandı ancak emekçilerin ve vatandaşın sorunlarına yönelik bir çözüm bulunmamaktadır. AKP’nin 100 günlük programda eğitim sorunlarının yer almaması, eğitimin ve eğitim çalışanlarının mesleksel ve kurumsal sorunlarından bahsedilmemesi, programın eğitimin sorunları gerçeğinden ne kadar uzak eylem planı olduğunu göstermektedir. Çünkü 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı ile artık kadrolu öğretmen alımını azaltılacağı aynı işi yapan meslektaşlarıyla öğretmenlerin emeğinin sömürüleceği gösterilmektedir. Söz konusu planda; yeni şirketlerin, doğanın talanına ve yeni ihaleler yoluyla yap-işlet-devret modeliyle sermayeye teşvikler bulunmaktadır. Daha da önemlisi patronlara verilecek 5,2 milyarlık teşvikin kaynağının açıklanmamasını kabul etmiyoruz. Çünkü bizlerden alınan vergiler ile patronlar zengin edilmektedir. Kamu iş görenlerine ve işçilere kemer sıkma politikası uygulanmaktadır. Hatta 100 günlük planda kamu iş görenleri değil sermaye ve sermayenin büyümesi çıktı. Kamu idarelerinin harcamalarında tasarruf azami düzeye çıkartılacak bu tasarruf kamu emekçilerinden yapılacaktır.”