İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Mamak'ta Karadeniz rüzgarı esti

Genel

Miniklerin karne sevinci

Genel

 Kültür ve sanatın nabzı Başkent'te atacak

Genel

Çankaya Uğur Mumcu'yu anıyor

Genel

 Altındağ Belediyesi 1 yılda 18 kilometre yeni yol açtı

Genel

Mamak'ta işçilerin toplu sözleşme sevinci

Genel

Ev ekonomisine katkı

Genel

Geleceğin polislerini POMEM sınavı için hazırlayacak

Genel

Sanatın her türlüsü Mamaklılara ulaşacak

Genel

Çankaya kadınların yanında

Genel

Buz sarkıtları temizleniyor

Genel

Kuğuların kış keyfi

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

DİSK-AR: İşsizlik yüzde 27

Makbule AKGÜL AKKUŞ 13.01.2021 10:14
DİSK-AR: İşsizlik yüzde 27

TÜİK’in açıkladığı resmi işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığına dair bir rapor yayımlayan DİSK-AR, geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 27 olduğunu belirterek, Kovid-19 etkisiyle revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısını 9 milyon 681 bin olarak açıkladı.

DİSK Araştırma (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığının aksine, geniş tanımlı işsizlik oranını yüzde 27, geniş tanımlı işsiz sayısını 9 milyon 681 bin olarak açıkladı. DİSKAR'a göre, iş aramaktan umudunu kesenlerin sayısı ise 1,5 milyonu geçti. DİSK-AR dar tanımlı işsizliğe ilave olarak ümitsiz işsiz, çalışmaya hazır olan, mevsimlik işlerde çalışan ve zamana bağlı eksik istihdam”ı kapsayan geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 20.9’dan yüzde 27, işsiz sayısının da 7 milyon 302 binden 9 milyon 681 bin kişiye yükseldiğini açıkladı. DİSK-AR'dan yapılan açıklamada, "TÜİK Ekim 2020 Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarını açıkladı. TÜİK’e göre dar tanımlı işsiz sayısı 2020 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 391 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi oldu. Dar işsizlik oranı 0,7 puanlık azalış ile yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti" denildi. Açıklamada, “DİSK-AR ayrıca salgın başladığında bu yana Uluslararası Çalışma Örgütü’nün yöntemiyle Kovid-19’un çalışma hayatına etkilerini de hesaplıyor. Buna göre “revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı sayısı” Ekim 2020’de 10 milyon 681 bine ulaştı. Oran da yüzde 29.8’e yükseldi. Türkiye’deki çalışma hayatında özellikle 2018’in ikinci yarısından bu yana, inişler ve çıkışlar olsa da hem işgücü hem istihdamda önemli azalışlar görülüyor. Bu Ekim 2020’de de sürdü. TÜİK’in verilerine göre istihdam edilenlerin sayısı Ekim 2020’de, bir önceki yılın aynı dönemine göre 896 bin kişi azalarak 27 milyon 447 bin kişi, istihdam oranı ise 2.3 puanlık azalışla yüzde 43.6 oldu. İşgücü ise 1 milyon 288 bin kişi azalarak 31 milyon 452 bin kişi, işgücüne katılma oranı 3 puanlık azalışla yüzde 50 oldu. Bu durum Türkiye ekonomisinin yeni iş alanı açmak için yatırımlarda ve istihdam yaratmada çok yetersiz kaldığını ortaya koyuyor.” denildi.

"TÜİK'İN HESAPLAMASI İŞ KAYBINI YANSITMIYOR"

“Ancak işten çıkarma yasağı ve TÜİK hesaplama metodu nedeniyle dar işsizlik verileri gerçek durumu yansıtmıyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, TÜİK’in dar tanımlı işsizlik hesaplamasının salgın döneminde iş kaybı yaşayanları yansıtmadığı belirtildi. TÜİK’in de verdiği istatistiklere dikkat çekilen DİSK-AR raporunda şu ifadeler yer aldı: “TÜİK’e göre dar işsizlik oranı (standart işsizlik oranı) 0,7 puanlık azalış ile yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti. Yine TÜİK’e göre Türkiye genelinde işsiz sayısı 2020 Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 691 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi oldu. TÜİK açıkladığı dar tanımlı işsizlik oranı ve işsiz sayısı ile Kovid-19’un istihdam üzerinde yarattığı tahribatı yansıtmıyor, tersine saklıyor. Nisan 2020’den bu yana uygulanan işten çıkarma yasağı nedeniyle TÜİK’in dar tanımlı/standart işsizlik verileri işgücü piyasalarındaki gerçek tabloyu yansıtmıyor. TÜİK’in verileri perdelenmiş verilerdir. TÜİK’in Ekim 2020 dönemine ait sonuçlarında yer alan dar tanımlı (resmî) işsizlik oranı ve işsiz sayısı Kovid-19 döneminde yaşanan istihdam ve iş kaybını yansıtmayan ve tamamen TÜİK’in işsizlik hesaplama tekniğinin yetersizliğinden kaynaklanan bir sonuçtur.”

“KADINLAR DAHA ÇOK ETKİLENDİ”

 “Bütün veriler kadın işgücünün erkeklere göre Kovid-19’dan daha olumsuz etkilendiğini gösteriyor.” denilen açıklamada, şunlara yer verildi: “Kadınlar Kovid-19 döneminde ücretli istihdamdan daha fazla çekilmek zorunda kaldılar. Bütün veriler kadın işgücünün erkeklere göre Kovid-19’dan daha olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Kadınlar Kovid-19 döneminde ücretli istihdamdan daha fazla çekilmek zorunda kaldılar. Kovid-19 bakım emeğine (hasta bakımı, çocuk bakımı, yaşlı bakımı, ev hijyeni gibi) olan ihtiyacı artırdı. Bu duruma çözüm üretilemediği için kadınlar daha fazla istihdam dışına çıkıyor. Öte yandan işletmelerde yaşanan zorluklar da kadınların Kovid-19 döneminde erkeklere göre daha fazla istihdamdan ayrılmasına yol açıyor. Sonuç olarak Kovid-19 döneminde kadınların ev içi iş yükü çok daha fazla arttı. Ekim 2019’da kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 34,6 iken Ekim 2020’de bu oran yüzde 31,3’e düştü. Ekim 2019’da yüzde 71,9 olan erkeklerin işgücüne katılma oranı Ekim 2020’de yüzde 69’a geriledi Ekim 2019’da toplam istihdam oranı yüzde 45,9 iken Ekim 2020’de 2,3 puan azalarak yüzde 43,6’ya geriledi. Ekim 2019’da yüzde 63,5 olan erkeklerin istihdam oranı 2,4 puan gerileyerek Ekim 2020’de yüzde 61,1’e geriledi. Ekim 2019’da yüzde 28,7 olan kadınların istihdam oranı 2,3 puan gerileyerek Ekim 2020’de yüzde 26,4’e geriledi. Toplam istihdam son bir yılda yüzde 2,6 azalmışken kadınlarda yüzde 6,3 ve erkeklerde yüzde 1,7 azalmıştır.”

Rapordan özet bulgular şöyle:

•DİSK-AR, ILO’nun yöntemini esas alarak Kovid19’un yarattığı gerçek istihdam kaybını ve işsizliği hesapladı.

 •Geniş tanımlı işsiz sayısı 9,7 milyona yükseldi.

•Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 27 olarak gerçekleşti.

•Ekim 2020’de de Kovid-19 ve ekonomik krizin işgücü piyasaları üzerindeki tahribatı sürüyor.

•Kovid-19 etkisiyle revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı ve iş kaybı Ekim 2020’de 10 milyona yaklaştı!

•Kovid-19 Ekim 2020’de en az 2 milyon 246 bin yeni eşdeğer istihdam kaybına yol açtı.

•Revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı yüzde 29,8’e yükseldi

 •İstihdam bir yılda 896 bin kişi azaldı.

•İstihdam oranı yüzde 43,6’ya geriledi.

•İşbaşında olanların sayısı son bir yılda 1 milyon 833 bin kişi azaldı.

•Ümitsiz işsizlerin sayısı bir yılda 668 binden 1 milyon 511 bine yükseldi.

•Kadınlar Kovid-19’dan daha fazla etkileniyor: Kadın işgücü yüzde 8, kadın istihdamı yüzde 6,3 azaldı. Raporda işsizlikle mücadele önerileri ise şöyle sıralandı:

•İşten çıkarmalar Kovid-19 süresince kesin olarak yasaklanmalı.

•İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları ve ödenek miktarı iyileştirilmelidir.

 •Kovid-19 koşullarında işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmada ön koşul aranmamalıdır.

•İşsizlik Sigortası Fonu’nun amaç dışı kullanımına son verilmelidir.

•“Herkesin çalışması için, herkesin daha az çalışması” ilkesi doğrultusunda haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.

•İstihdam artışlarında kamunun payı dikkate değerdir. Kamu istihdamının artırılması, kamuda eğreti ve güvencesiz çalışma biçimleri yerine, kadrolu ve güvenceli istihdam artışının sağlanması yaşamsal önemdedir. Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı ve kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.

•İş başında eğitim adı altında çırak, stajyer, kursiyerlerin ve bursiyerlerin ucuz işgücü deposu olarak kullanılması uygulamasına son verilmelidir.

•Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınmalıdır.

•Güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmeli, tüm taşeron işçilere kadro verilmelidir. Kamu taşeron işçileri kamu işçisi olarak kadroya alınmalıdır.

•Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) “insana yaraşır iş” yaklaşımı temelinde herkese güvenceli ve nitelikli işler sağlanmalıdır.

•Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı güvence altına alınmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

•Toplum yararına çalışma programları kapsamında çalıştırılanlar daimî işçi statüsüne geçirilmelidir.

•Kadın istihdamının artırılması ve işsizliğinin azaltılması için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi bakım hizmetleri devletin gereken nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üzerinden alınmalıdır.