İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Başkentte açılan kitap fuarı vatandaşın içini ısıttı 

Genel

Türkiye'de 10 kadından 4'ü meme kanseri 

Kültür-Sanat

Breakdansın devleri Ankara'da buluşacak

Kültür-Sanat

Bu hafta 8 film vizyona girecek

Genel

Çiçekçilerde "Sevgililer Günü" heyecanı

Genel

Nikah salonlarında Sevgililer Günü yoğunluğu

Kültür-Sanat

'Kız kardeşler' filminin dünya prömiyeri yapıldı

Genel

'Okur kitaba yüzde 8 daha ucuz ulaşacak'

Teknoloji

Bilim dünyasına damga vuran öncü kadınlar

Magazin

Tuba Büyüküstün geri dönüyor

Spor

Bilardoda Dünya Kupası karşılaşmaları Türkiye'de

Magazin

Merve Özbey: ‘'Edebimle Dekolte Vermeyi Seviyorum''

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

ATO'da "Yerli Üretimde Kooperatif Modeli" toplantısı

AA 10.10.2018 15:16
ATO'da

Ankara Ticaret Odasınca (ATO), yerli ve milli üretimi ülke ekonomisinin her aşamasına yaymak, yerli üretimi gerçekleştirecek model olarak kooperatifleşmeyi incelemek ve bu konuda devlet destekleri konusunda üyeleri bilgilendirmek amacıyla "Yerli Üretimde Kooperatif Modeli ve Devlet Destekleri Toplantısı" düzenlendi. 

Odadan yapılan açıklamaya göre, ATO Başkanı Gürsel Baran, toplantıda yaptığı konuşmada, bağımsız olmanın, teknoloji tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke olmaktan geçtiğini belirtti.

Baran, Türkiye'nin bilimde, teknolojide ve sanayide küresel oyuncu olmayı hedeflediğine işaret ederek, finansman sıkıntısının arttığı bu dönemde kooperatifleşme yoluyla katma değeri yüksek ürünler üretilip ihraç edilmesi gerektiğini bildirdi.

Dış ticaret açığını kapatabilmek için ithalatın azaltılması ve ihracatı artıracak üretim yapılmasının önemine dikkati çeken Baran, "Son 10 yılda 142 milyon adet cep telefonu ithalatına 24 milyar dolar ödendi. Türkiye'nin ithal ettiği ve bunun yerine üretebileceği 2 bin 600 farklı ara malı ürünü belirlendi. Yeni Ekonomi Programı'nda, yerlileştirme ve millileştirme konusu yer alıyor ve bunun için 43 ürün grubuna odaklanılacak. Yerlileştirme ve millileştirme konusunda bedelsiz arsa tahsisinden Ar-Ge desteklerine kadar pek çok destek mevcut." ifadesini kullandı.

Yerli ve milli üretim için üretim modelleri üzerinde de durulması gerektiğini belirten Baran, şunları kaydetti: "Kooperatifler, iş ve güç birliği oluşturmak açısından çok önemli. 'Bir elin nesi var, iki elin sesi var' diye dilimize de girmiş. Tek başınıza bir ürünü üretme şansınız olmayabilir ancak bir araya gelerek oluşturacağınız güç ve sinerjiyle yaptığınız işi başarma şansınız yükselir."