İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür-Sanat

Ulucanlar'a yoğun ilgi 

Genel

 Muhtar değil insan hakları aktivisti 

Kültür-Sanat

Ankara'da yaz akşamlarına "Yaz" ile merhaba

Genel

Minik öğrenciler dersi doğada oynayarak yaptı

Genel

Başkan Yavaş imzalı çevreci projeler hayata geçiyor 

Genel

Can dostlara sıcak yuva 

Magazin

İngiltere güzeli Muğla'ya hayran kaldı 

Genel

Dev Projeye miniklerden büyük destek 

Kültür-Sanat

Piyanist İdil Biret'ten "19 Mayıs" konseri

Genel

Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk Ve Barış Ralli'si Ankara'dan yola çıktı

Genel

19 Mayıs'ı başkentin zirvesinde kutladılar

Spor

Engelleri bocceyle aştılar 

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

ATO'da "Yerli Üretimde Kooperatif Modeli" toplantısı

AA 10.10.2018 15:16
ATO'da

Ankara Ticaret Odasınca (ATO), yerli ve milli üretimi ülke ekonomisinin her aşamasına yaymak, yerli üretimi gerçekleştirecek model olarak kooperatifleşmeyi incelemek ve bu konuda devlet destekleri konusunda üyeleri bilgilendirmek amacıyla "Yerli Üretimde Kooperatif Modeli ve Devlet Destekleri Toplantısı" düzenlendi. 

Odadan yapılan açıklamaya göre, ATO Başkanı Gürsel Baran, toplantıda yaptığı konuşmada, bağımsız olmanın, teknoloji tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke olmaktan geçtiğini belirtti.

Baran, Türkiye'nin bilimde, teknolojide ve sanayide küresel oyuncu olmayı hedeflediğine işaret ederek, finansman sıkıntısının arttığı bu dönemde kooperatifleşme yoluyla katma değeri yüksek ürünler üretilip ihraç edilmesi gerektiğini bildirdi.

Dış ticaret açığını kapatabilmek için ithalatın azaltılması ve ihracatı artıracak üretim yapılmasının önemine dikkati çeken Baran, "Son 10 yılda 142 milyon adet cep telefonu ithalatına 24 milyar dolar ödendi. Türkiye'nin ithal ettiği ve bunun yerine üretebileceği 2 bin 600 farklı ara malı ürünü belirlendi. Yeni Ekonomi Programı'nda, yerlileştirme ve millileştirme konusu yer alıyor ve bunun için 43 ürün grubuna odaklanılacak. Yerlileştirme ve millileştirme konusunda bedelsiz arsa tahsisinden Ar-Ge desteklerine kadar pek çok destek mevcut." ifadesini kullandı.

Yerli ve milli üretim için üretim modelleri üzerinde de durulması gerektiğini belirten Baran, şunları kaydetti: "Kooperatifler, iş ve güç birliği oluşturmak açısından çok önemli. 'Bir elin nesi var, iki elin sesi var' diye dilimize de girmiş. Tek başınıza bir ürünü üretme şansınız olmayabilir ancak bir araya gelerek oluşturacağınız güç ve sinerjiyle yaptığınız işi başarma şansınız yükselir."