İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

 Cebeci şehitliğinde gözyaşları sel oldu 

Genel

 Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı 

Kültür-Sanat

Hukukçular sağlıkçılarla aynı sahnede

Kültür-Sanat

RedBull BC One'da dünya finali kesinleşti 

Kültür-Sanat

Çocuk doktorunun resim aşkı ArtAnkara 5. Çağdaş Sanat Fuarına uzandı 

Kültür-Sanat

Çin prensesi Turandot 20 yıl sonra başkentte

Genel

Kuzuların annelerine kavuşma anı 

Kültür-Sanat

22. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali başlıyor 

Kültür-Sanat

Ankara temalı satranç takımı Artankara'da tanıtılacak 

Genel

Ercümen: Antarktika'ya Türk bayrağının çok yakıştı

Kültür-Sanat

Dünyanın dört bir yanından eserler Başkentte buluşacak

Kültür-Sanat

Breakdansçıların kapışmasına son üç gün

Çevre

Çevre Haberleri

Ağaçları kesilmekten kurtaran proje: sıfır atık

16.12.2018 15:13
Ağaçları kesilmekten kurtaran proje: sıfır atık

Büyükşehir Belediyesi’nde de hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi’nin ekonomiye ve çevreye katkısı büyük. Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında son üç ayda 8,5 ton atık kağıdın geri dönüşümü sağlanarak, 136 ağacın kesilmesi önlendi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde de meyvelerini vermeye başladı. Sıfır Atık Projesi’ni ilk olarak üç ay önce Hizmet Binası’nda hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, atık dönüşüm üniteleriyle çöpleri toplayarak, hem ülke ekonomisine hem de çevreye büyük katkı sağladı.

 

 

 

ÜÇ AYDA 136 AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTULDU

İlk üç aylık sonuçları açıklayan Büyükşehir Belediyesi, toplanan 8,5 ton kağıtla,136 ağacın kesilmesini önlemiş oldu. Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı Atık Koordinasyon Şube Müdürlüğü verilerine göre atıkların geri dönüşümü sayesinde israfın da önüne geçildi. “Sıfır Atık Projesi” uygulaması ile bu süreçte; bin 310 kilogram kartuş-toner, 150 kilogram floresan, 30 kilogram atık pil, 8,5 ton kağıt, 2 bin 460 kilogram plastik, bin 700 kilogram cam, 880 kilogram metal atığı ayrı olarak toplandı. Çevreci proje sayesinde Büyükşehir Belediyesi’nde 880 kilogram metal atık geri kazanılarak 12.320 kw/sa elektrik enerjisinden tasarruf edilirken, geri dönüşümde toplanan cam atıklar ile de üç ay gibi kısa bir sürede 170 litre petrolden tasarruf edildi.

ÇÖPLER TÜRLERİNE GÖRE DEPOLANIYOR

 “Sıfır Atık Projesi”ne destek veren Büyükşehir Belediyesi, Hizmet Binası’ndaki 2 bin 361 çöp kutusunu kaldırarak yerlerine atık türlerine göre belirlenen 860 adet atık geri dönüşüm ünitesi yerleştirdi. 23 katlı Hizmet Binası’nın her katına yerleştirdiği farklı renklerdeki “kağıt, organik, plastik, cam, metal, geri dönüşmeyen evsel atık” üniteleri ile “pil toplama kumbarasıyla” çöpler depolama alanına gitmeden kaynağında ayrıştırıldı. Projeye ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 3 bin 500’ün üzerinde personelin çalıştığı ve her gün binlerce Başkentlinin hizmet almak için kullandığı binanın Anadolu’daki birçok kasabadan daha fazla nüfusu içinde barındırdığına dikkat çekerek, burada toplanan çöplerin önce “Geçici Depolama Alanı”nda depolandığını kaydettiler. Belediyenin değerlendirilebilir atıkları lisanslı geri kazanım tesislerine gönderdiğini belirten yetkililer, değerlendirilemeyen atıkların ise lisanslı tesislere gönderilerek bertaraf edildiği bilgisini verdiler.

GERİ DÖNÜŞÜMÜN EKONOMİYE KATKISI

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Sıfır Atık Projesi” uygulamasıyla elde edilen kazanımları şu örneklerle açıkladılar:

-1 ton atık kâğıdın geri kazanılması 17 ağacı kesilmekten kurtarıyor

-Metal ve plastik geri kazanımı ile %95 enerji tasarrufu sağlanabiliyor

-Atık camlar tekrar cam ürünlere dönüşüyor

-Plastik atıklar; elyaf, dolgu malzemesi ve otomobil parçasına dönüşebiliyor -Atık metaller tekrar metal ürünlere dönüşebiliyor

-Organik atıklardan kompost elde edilerek toprak iyileştirici olarak kullanılabiliyor

Belediye yetkilileri, 2019 yılından itibaren Hizmet Binası dışında bulunan tüm birimlerde aşama aşama "Sıfır Atık Projesi"ne geçileceğini söylediler.