YAZARLAR

Tüm Yazıları Çağatay GÜLER

Su Sertliği-2

09.08.2018 09:40

Ana kaynak çökelti kayalarından suya karışan; topraktan sızan ve çözünen çok değerlikli metal iyonlarıdır. Kalsiyum ve magnezyum alüminosilikatların bozunması; kalsiyum karbonatya da kalsiyum sülfatların çözünmesiyle suya karışmaktadır. Magnezyumun kaynağı ise beyaz mermerdir“(CaMg (CO3)2”. Bu bileşikler birçok endüstriyel ürünün ve yiyeceklerin içinde de vardır. Yeraltı suları genellikle yüzeysel sulardan daha serttir. Çünkü bu sular yeraltında bulunan madensel maddelerle daha çok temastadırlar.

Sulara insan kaynaklı olarak kalsiyum ve magnezyumla kirlenmesi yaygın değildir. Ancak yeraltı sularının kalsiyum hidroksit kullanılarak asitliğinin giderilmesi; CaCO3, MgCO3 ve MgO gibi asitliği giderici maddelerle işlenmesi buna yol açabilir. Düşük mineralli suların CaO ve CO2 katılarak karalı hale getirilmesine yönelik uygulamalar da sertliği artırabilir.

Suyun sertliğinin belirlenmesinde kullanılan en basit test köpürme testidir. Sabun ya da diş macunun karıştırılarak çalkandığında yumuşak sularda kolayca köpürürken sert sularda köpürmez.

Sert sulardaki başlıca çok değerlikli kalsiyum ve magnezyum katyonları, buna ek olarak baryum, demir, manganez, stronsiyum ve çinko metalleri de katkıda bulunur. Ancak diğer iyonların sertliğe katkısı olduğundan su sertliği genellikle Ca ve Mg derişimlerinin toplamı olarak alınmıştır. Bu katyonların değeri EDTA kerteleme yöntemiyle mmol olarak ya da mg/l olarak CaCO3 eşdeğeri daha az oranda da CaO eşdeğeri belirlenmektedir.

En kesin yöntem kerteleme ya da eşdeğerleme yöntemidir. Sertlik büyük oranda litrede kalsiyum karbonat eşdeğeri olarak verilir. Toplam su sertliği kalsiyum ve magnezyum iyonlarını kapsar ve milyonda parça (ppm) ya da ağırlık/hacim (mg/l) olarak kalsiyum karbonatı verir.

Su sertliğinin yumuşak, orta sert, sert, çok set olarak gruplandırılmasıyla ilgili değerler değişik çalışmacılar tarafından farklı verilir. Kimi kaynaklarda kalsiyum karbonat derişimi 60 mg/l nin altındaki sular yumuşak, 60-120 mg/l sertlikteki sular orta sert, 120-180 mg/l olanlar ser, 180/mg/l üzerindekiler ise çok sert olarak adlandırılmaktadır.

Diğer bazı kaynaklar gruplandırmayı çok yumuşak, yumuşak, orta sertlikte, sert ve çok sert biçiminde yapmaktadır. Çok yumuşak ve çok sert olanlar genellikle içme ve sağlık açısından uygun bulunmamaktadır.

Haberler

Genel

10 bin bekçi alınacak

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Biz infaz emrini verenin peşindeyiz'

Genel

Ankapark'ta sona doğru

Spor

Özköylü: Benim takımım çok daha farklı oynayacak

Spor

Osmanlıspor evinde kazandı

Ekonomi

Zorunlu kış lastiği takmayanlara 625 lira ceza

Asayiş

Şemdinli şehitleri memleketlerine uğurlandı

Genel

CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ULU ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü SAYGI SEVGİ VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

Genel

Atatürk'ü gördüğü anı unutamıyor

Politika

Erdoğan'dan 10 Kasım mesajı

Spor

MKE Ankaragücü, Konya deplasmanında

Eğitim

KPSS Ortaöğretim sonuçları açıklandı