YAZARLAR

Tüm Yazıları Çağatay GÜLER

Risk Algılama-2

11.09.2020 08:31

Risk algılama araştırmalarının amacı bireylerin riskleri nasıl değerlendirdiğini, risk alma ve riskten kaçınma davranışlarına nasıl karar verdiklerini, kendi özgül risk anlayışlarıyla gerçek risk düzeyleri arasındaki uyumu nasıl sağladıklarını anlamaktır.

Uzmanlarla diğer kişiler arasında çevresel tehlike ve çevresel risklerle ilgili görüş farklılıkları vardır. Diğer kişiler ihmal edilebilir, önemsiz bazı riskleri abartılı şekilde algılarken önemli bazılarına ise hiç önem vermezler.

Toplumun risk algılaması, uzmanların bilgiye dayalı risk algılamasından da farklıdır. Uzmanlar riski ve yararı farklı ele alırken, diğerleri bunları ayırmazlar. Uzmanlar rasyonalite, maliyete göre etkililiğe ve uzmanlığa daha büyük önem verirler. Riskleri hesaplar, kararlarını teknik olarak verirler. Uzman olmayan toplum bireyleri kişisel, deneyimsel ve sosyal değerlere ağırlık verirler.

Öte yandan ekonomi uzmanları ve politikacılar, toplum bireylerini politik ya da ekonomik olarak karşılanabilir riskler üzerinde yoğunlaşmaya yönlendirirler. Bu tutumları çoğu zaman bilimsel çevreler ya da halk sağlığı yaklaşımlarıyla çelişir.

Kamu politikası için algılama yadsınamayacak bir gerçektir. Bilgi, değerler, ideoloji riskin nasıl algılanacağını belirler. Uzman olmayan toplum bireyleri sahip oldukları temel bilgi düzeyi, medyanın saptırmaları ve doğrularını farklı kaynaklardan gelen bilgilere göre belirlemeleri nedeniyle gerçekleri farklı görürler. Bilgi eksik olduğunda toplum teknolojiyi kısıtlı algılar. Bu durumda riske duygusal yaklaşılması nedeniyle risk algılama hatalı olabilir. Duygusal etmenler korku, kızgınlık, savunma gereksinimi duyma ve huzursuzluğa yol açan durumların önemli bir bileşenidir.

Kimi zaman uzmanların kendileri de birbirleriyle çelişkiye düşebilirler. Bu çelişkilerin kamuoyu önünde tartışılması aşırı tepki, kızgınlık ya da hafifsemeye yol açabilir. Uzmanların konumlarına, resmi görevli oluş olmayışları, sivil toplum kuruluşu adına ya da politik taraflar adına konuşmalarına göre gruplaşmaları yoğun tepki-duyarsızlaşma-riskin artması biçimindeki kısır döngüyü güçlendirir.

Toplum bireyleriyle uzmanların görüşlerinin karşılaştırılması, birincilerin teknolojiyi diğerlerine göre daha riskli gördüklerini ortaya koymaktadır. Göründüğü kadarıyla bu durum teknoloji ve riskten bağımsızdır.

Yaşam bilimleriyle ilgili bilim insanları ve akademi üyeleri nükleer atıkları; fizik bilimciler, endüstri ya da hükümete göre daha tehlikeli algılamaktadır. Hükümetler risk yaklaşımlarını diğerlerine dayatmakta daha isteklidir. Nükleer reaktör çalışanları genel topluma göre daha az kaza riski algılamaktadır.

Haberler

Ekonomi

Baran, pandemi nedeniyle sıkıntı yaşayan sektörler için yapılandırma istedi

Sağlık

Gazi Üniversitesi bir ilke daha imza attı

Ekonomi

Motorinde 11 kuruş indirim

Politika

"Kadına yönelik şiddeti önlemede 'Risk Analiz ve Yönetim Modülü'nü 18 pilot ilde başlattık"

Ekonomi

“Ankara'da sağlık turizmini geliştirmek için TÜRSAB'dan destek bekliyoruz”

Politika

“Borç durumumuz 2001 krizinden de kötü”

Spor

TFF 1. Lig'de Ankara Keçiörengücü haftayı lider kapattı

Politika

“Sağlıkçılara şiddet kabul edebileceğimiz bir şey değil”

Politika

Keçiören Belediyesi "Sıfır Atık Belgesi" aldı

Eğitim

Bakan Selçuk, “Okuyan Balık” Sesli Elektronik Kütüphanesini tanıttı

Ekonomi

 “100 milyar dolarlık ticaret hedefi için çalışıyoruz”

Spor

Mamak Belediyesi Karabük'ü devirdi