YAZARLAR

Tüm Yazıları Çağatay GÜLER

Nargile-1

05.10.2018 08:46

Bağımlılık yapan maddelerin başında gelen tütünün kullanım biçimlerinden biri de nargiledir.  Madde bağımlılığı ile mücadele özellikle ilk kullanımı özendiren her türlü yaklaşımın ortadan kaldırılması ile ilgili adınlar önemlidir.  Bu da başlama sürecine yönelik sosyal ve ruhsal etmenlerin araştırılmasını zorunlu kılar. Nargile kafelerin yaygınlaşması, nargilenin tütünle ilgili zararlarla ilintisi yokmuş gibi bir algı yaratılması önemli bir örnektir. Nargile İngilizcede “narghile, hubblebubble, goza, shisha” gibi sözcüklerle ifade edilmektedir. İnsanların madde bağımlılığını sömürenler bu tip algı müdahalelerini etkin biçimde kullanırlar.

Nargile boynu dar, karnı geniş camdan yapılmış, sürahi biçiminde bir gövde, lüle ve marpuç bölümlerinden oluşur.  Marpuç nargileye takılan ve kolayca içmeyi sağlayan, hortum biçiminde uzun ve bükülgen borudur.

Nargilelerde özel koku ve tat maddeleri katılmış tütün kullanılmaktadır. Tömbeki denilen bir tür tütünün dumanının sudan geçirildikten sonra ağza gelmesini sağlayan bir düzenek oluşturur.  Tütün elma armut, çilek vb. meyvelere yatırılarak, vanilya, hindistancevizi, gül katılarak tat ve kokularının sinmesine çalışılmaktadır. Bu çeşniler, dumanın sudan geçerek ağza gelmesi sanki tehlikesi yokmuş ya da azmış gibi bir algı yaratır. Oysa algısı bastırılmaya çalışılır. Yapılan propaganda ve dolaylı reklamlarla da bu algı güçlendirilmektedir. Oysa tütün dumanının zararı azalmadığı gibi, onun etkisine başka tehlikeler de eklenir.

Nargile içmenin sıklığı -üfleme sıklığı, soluma derinliği ve tütün içme süresinin uzunluğu ile birlikte - nargile içenler, sigara dumanında bulunan zehirleri daha yüksek derişimde emebilir ve böylece vücutlarına verdikleri tehlike çok daha fazla artabilir.

Nargilede tütünün ısıtılmasında kullanılan odun kömürü sağlık risklerini artırır. Sudan geçtikten sonra bile, nargilede üretilen duman, karbon monoksit, ağır metaller ve kansere neden olan kimyasallar dahil olmak üzere yüksek seviyelerde zehirli bileşikler içerir. Nargile tütünü ve dumanı akciğer, mesane ve ağız kanserine neden olduğu bilinen çok sayıda zehir içerir. Bir saatlik bir nargile süreci, kullanıcıyı tek bir sigaradan solunan dumanın 100 -200 katının solunmasına neden olur.

Bir sonraki yazımızda nargile konusuna devam edeceğiz.

Haberler

Spor

TFF başkanlığına 5 aday

Spor

MKE Ankaragücü sezonu İzmir'de kapatacak

Ekonomi

“Yaklaşık 40 milyon kişi internetten alışveriş yapıyor” 

Genel

 Emeklinin bayram ikaremiyesi 31 Mayıs'ta 

Dünya

May 7 Haziran'da istifa edeceğini açıkladı

Spor

Osmanlıspor'da Gazişehir Gaziantep maçı hazırlıkları

Ekonomi

İstihdam endeksi yüzde 8,6 azaldı

Eğitim

 ALES sonuçları açıklandı 

Politika

CHP'den "YSK'nın gerekçeli kararına" tepki

Politika

12 soruda YSK'nin İstanbul gerekçesi

Spor

Tekvandonun "Yaman" kadını

Politika

Özkoç: Kendisi kaptan köşkünde