YAZARLAR

Tüm Yazıları Çağatay GÜLER

Nargile-1

05.10.2018 08:46

Bağımlılık yapan maddelerin başında gelen tütünün kullanım biçimlerinden biri de nargiledir.  Madde bağımlılığı ile mücadele özellikle ilk kullanımı özendiren her türlü yaklaşımın ortadan kaldırılması ile ilgili adınlar önemlidir.  Bu da başlama sürecine yönelik sosyal ve ruhsal etmenlerin araştırılmasını zorunlu kılar. Nargile kafelerin yaygınlaşması, nargilenin tütünle ilgili zararlarla ilintisi yokmuş gibi bir algı yaratılması önemli bir örnektir. Nargile İngilizcede “narghile, hubblebubble, goza, shisha” gibi sözcüklerle ifade edilmektedir. İnsanların madde bağımlılığını sömürenler bu tip algı müdahalelerini etkin biçimde kullanırlar.

Nargile boynu dar, karnı geniş camdan yapılmış, sürahi biçiminde bir gövde, lüle ve marpuç bölümlerinden oluşur.  Marpuç nargileye takılan ve kolayca içmeyi sağlayan, hortum biçiminde uzun ve bükülgen borudur.

Nargilelerde özel koku ve tat maddeleri katılmış tütün kullanılmaktadır. Tömbeki denilen bir tür tütünün dumanının sudan geçirildikten sonra ağza gelmesini sağlayan bir düzenek oluşturur.  Tütün elma armut, çilek vb. meyvelere yatırılarak, vanilya, hindistancevizi, gül katılarak tat ve kokularının sinmesine çalışılmaktadır. Bu çeşniler, dumanın sudan geçerek ağza gelmesi sanki tehlikesi yokmuş ya da azmış gibi bir algı yaratır. Oysa algısı bastırılmaya çalışılır. Yapılan propaganda ve dolaylı reklamlarla da bu algı güçlendirilmektedir. Oysa tütün dumanının zararı azalmadığı gibi, onun etkisine başka tehlikeler de eklenir.

Nargile içmenin sıklığı -üfleme sıklığı, soluma derinliği ve tütün içme süresinin uzunluğu ile birlikte - nargile içenler, sigara dumanında bulunan zehirleri daha yüksek derişimde emebilir ve böylece vücutlarına verdikleri tehlike çok daha fazla artabilir.

Nargilede tütünün ısıtılmasında kullanılan odun kömürü sağlık risklerini artırır. Sudan geçtikten sonra bile, nargilede üretilen duman, karbon monoksit, ağır metaller ve kansere neden olan kimyasallar dahil olmak üzere yüksek seviyelerde zehirli bileşikler içerir. Nargile tütünü ve dumanı akciğer, mesane ve ağız kanserine neden olduğu bilinen çok sayıda zehir içerir. Bir saatlik bir nargile süreci, kullanıcıyı tek bir sigaradan solunan dumanın 100 -200 katının solunmasına neden olur.

Bir sonraki yazımızda nargile konusuna devam edeceğiz.

Haberler

Spor

Güneş: A Milli Takım'ı teklif edilirse sezon sonu için değerlendiririm

Politika

Kılıçdaroğlu: "Siyasete kutuplaşma penceresinden bakmadım” 

Ekonomi

“İşsizliğin önlenmesi için hızlı ve acil önlem alınmalı” 

Politika

“1 milyon işçiye kadro yalanı!”

Spor

''İşine gelmeyen gönderiyor, işine gelen çağırıyor''

Spor

MKE Ankaragücü, Akhisarspor deplasmanında

Politika

 Mehmet Özhaseki'den anket yorumu

Politika

Öztrak: Sanayideki sıkıntı giderek ağırlaşıyor

Spor

 Burak Gören: “Kazandığımız için mutluyuz” 

Spor

Türkiye Kupası: Türk Telekom: 85 - Galatasaray Doğa Sigorta: 79 

Politika

“Bilirkişi adil bir hüküm için önemlidir”

Spor

Gençlerbirliği'nin iki yüzü