YAZARLAR

Tüm Yazıları Aysel KANBER

“Kara gün dostu” tefeciler!

11.10.2018 08:47

Öyle bir sistem ki; Kim kimin ne olduğunu biliyor, görüyor, ocaklar sönüyor, intiharlar oluyor herkesin gözünün önünde gelişiyor tüm bunlar tefeciler yüzünden ama her şey yasal zemin üzerinde gerçekleşiyor ve yapanın yanına kalıyor…

Kim bu sorunun önüne geçecek acaba? Yunanistan’dan mı yoksa Suriye’den mi veya ABD’li McKinsey mi çözecek bu memleketin tefeci sorununu? Daha kaç mağduriyet yaşanacak tefeciler yüzünden? 

Kimler bunlar o kadar zor mu ortaya çıkarmak… Milletin vekili olmak için TBMM’ye girecek kadar cesur yürekler var tefecilerimiz arasında! Görmek isteyene, duymak isteyene bu bilgi… Birileri dur demeli bu utanmazlığa, bu arsızlığa… bu vicdansızlığa… Başkalarının sırtından edindikleri ucu bucu olmayan servetlere ulaşıp, ardından da sanki emeği ile onuru ile bu kazanca ulaşmış gibi sahte sahte ortalıkta dolanan asalaklara birileri dur demeli artık…

Esnafın en örgütlü yapısı Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de gündemine almış tefecileri. Palandöken öncelikle esnafı tefeciye düşüren bankalara tepki veriyor. Palandöken,“Para ihtiyacı olan esnaf kara listede olduğunda bankadan kredi çekemiyor. Bu durumda da tefecilere gün doğuyor. Esnafı tefecilere mecbur bırakan sistemin düzeltilmesi ve etkin bir sicil affı gelmesi şart oldu” diyor.

Para ihtiyacı olan esnafın kan emici tefeciler için av haline geldiğine dikkat çeken Palandöken, durumu şöyle özetliyor:

“Esnaf birçok kalemde vergi ile çevresindeki AVM ve zincir marketler ile uğraşırken iş yeriyle ilgili ya da kendi ihtiyacıyla ilgili para sıkıntısı oluyor. Bu da tefeciler için çok büyük fırsat haline geliyor. Uzun yıllardır devam eden bu kan emici tefeciler maalesef hala varlığını sürdürüyor. Bunun da en önemli nedeni, esnafı tefecilerin eline düşüren bankalar. Esnaf kara liste yüzünden bankadan para alamayınca son çare mecburen tefecinin eline düşüyor. Kafalarına göre faiz uygulayan tefeciler, bir ay yüzde 20, diğer ay yüzde 50 gibi uçuk faizlerle esnafı soyuyor. Bu tamamen kan emiciliktir. Esnafın zaten aldığı paranın iki-üç katını ödeyebilecek durumu olsa ilk aldığı paraya ihtiyaç da duymaz. Bu yüzden her gün tehditlerle karşı karşıya kalan, iflas eden, ailesiyle arası bozulan, depresyona giren birçok esnafımız var.”

Tefecilerin türemesinde bankaların kara liste sorununun neden olduğunun da altını çiziyor Palandöken. Esnafa yönelik krediler olmasına karşın, kara liste yüzünden bu kredilerin kullanılma koşulunun bulunmadığını ifade ediyor Bendevi Palandöken. Ve “Artık etkin bir sicil affı esnaf için şart” derken,  “Esnafın bankalar ile tefeciler arasında sıkışıp kalmasına göz yumulmamalı” uyarısını yapıyor Palandöken.

Yani, bu kadar ortada ve açık açık sorun olarak TESK Başkanı Palandöken tarafından da dile getiriliyor tefeci gerçeği… Bu durumda kimi ve neyi bekliyoruz? Yıllardır süregelen tefeci soygunundan kurtulmak için…

Haberler

Dünya

ABD Başkanı Trump: Suudilere bazı sorularımız olacak

Spor

MKE Ankaragücü, Evkur Yeni Malatyaspor'u ağırlıyor

Politika

Suudi Arabistan: 'Kaşıkçı konsoloslukta çıkan arbedede öldü'

Genel

Yenimahalle'ye 2 yeni sağlık ocağı

Politika

CHP'de aday adaylığı başvuru süresi uzatıldı

Genel

Milli Eğitim Bakanlığından 'Öğrenci Andı' açıklaması

Politika

CHP'li Taşdelen Çankaya için yeniden başvurdu

Politika

Gençlerbirliği'nde "heybeyi doldurma" hesapları

Spor

Yiğiner: Ankaragücü taraftarı ve şehriyle bütün olmalı

Genel

Duayen foto muhabiri Ara Güler hayatını kaybetti

Politika

Brunson'un cezasına itiraz

Politika

Bakan Soylu'dan Kaşıkçı açıklaması