İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Can dostlarımızı aç bırakmıyoruz

Genel

Sokak hayvanlarına dört mevsim destek

Spor

"Artık herkes biliyor, şampiyonlar Mamak‘tan çıkıyor"

Genel

Kar Altındağ'a çok yakıştı

Genel

Çankaya şiddete karşı kadınların yanında

Genel

Kar altındaki Altınköy'de, kızıl geyik ve ceylanlar yoğun ilgi gördü

Genel

Sevimli dostlarımız İzlanda kışında da unutulmadı

Kültür-Sanat

Kitap Fuarı'na yoğun ilgi

Kültür-Sanat

Karne sevinci next level avm'de yaşandı

Kültür-Sanat

Minik Katip Çelebiler bu okulda yetişiyor

Kültür-Sanat

Altındağ'a yeni bir sanat galerisi

Çevre

Kahramankazan'da İzlanda kışı seferberliği

Asayiş

Asayiş Haberleri

Tefecilere yönelik 28 ilde gerçekleştirilen “Kene” operasyonunda 115 gözaltı

İHA 13.01.2022 15:28
Tefecilere yönelik 28 ilde gerçekleştirilen “Kene” operasyonunda 115 gözaltı

Ağına düşürdükleri kişileri borçlandırıp şiddet ve baskıyla haksız kazanç elde ettiği belirlenen 160 kişiye yönelik 28 ilde gerçekleştirilen “Kene” isimli operasyonda 115 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı, yurt genelinde tuzağa düşürdükleri kişileri borçlandırdıktan sonra baskı, cebir ve şiddet uygulayarak tefecilik suçu işleyen 160 kişiyi tespit etti. Operasyon için düğmeye basan ekipler aralarında Ankara, Adana ve İstanbul’un da olduğu 28 ilde düzenledikleri operasyonla 115 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Yakalanan şahıslardan 18’inin yakalama faaliyetlerinin devam ettiği belirtilirken, ifadesi için emniyete davet edilen 27 şahıstan 21’inin işlemlerinin sürdüğü aktarıldı. Firari şahısların yakalanmasına yönelik çalışmaların ise devam ettiği öğrenildi.

ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT VE MALZEME ELE GEÇİRİLDİ
Gerçekleştirilen operasyon kapsamında yapılan aramalarda ise 9 adet ruhsatsız av silahı, 1 adet “MP5” model otomatik silah, 4 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet kılıç, 1 adet bıçak, 132 adet tabanca ve tüfeklere ait fişek, 195 adet çek/senet, 5 adet tapu belgesi, 12 adet noter vekaletnamesi ile çok sayıda belge, 177 adet başka kişilere ait kredi kartı, 22 adet pos cihazı, gümrük kaçağı olduğu değerlendirilen 490 adet parfüm, 620 paket sigara paketi, 774 adet puro, 85 adet elektronik sigara kiti, 10 bin 752 adet makaron ve çok sayıda dijital materyal ile 98 bin 295 TL ele geçirildi.

İMZALATTIKLARI SENETLERDE TAHRİFAT YAPTIKLARI TESPİT EDİLDİ
Tefecilerin borç karşılığında imzalattıkları senetlerdeki tutarı değiştirerek artırdığı, paraya ihtiyacı olan kişilere pos cihazlarından para çekip bir kısmını kendileri için aldıkları, ödenemeyen senetlerin karşılığında borçlandırdıkları kişilerin mallarına zorla el koydukları, borçlarını ödemeyenleri darp ve yakınlarına zarar verme tehdidiyle baskı altına aldıkları öğrenildi.